Annons

Svenska hushåll och företag ska inte drabbas av Putinpriser

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-08-18 – av Redaktionen
2 min läsning
Annons

Detta är en diskussionstext. Skribenten svarar för åsikterna i artikeln.

Priserna på el är mycket höga sedan Rysslands olagliga och brutala invasion av Ukraina och Rysslands
energikrig mot Europa som startade redan innan invasionen. Putin minskade gasleveranserna redan i
höstas. Europa har aldrig någonsin sett så höga el- och gaspriser som vi gör nu. Husägare får ont i
magen bara de tänker på elräkningen. Pensionärer och barnfamiljer undrar hur de ska få ihop
ekonomin. Så ska det inte vara.

Därför vill vi Socialdemokrater införa ett högkostnadsskydd för elpriser för svenska hushåll och
företag. Stödet ska ges till de som drabbats mest, inte minst i södra Sverige.

Annons
Flygfyren

Svenska kraftnät får i uppdrag att återföra 60 miljarder kronor från sitt överskott till svenska hushåll
och företag. Minst 30 miljarder av dessa ska komma hushållen till del.

Det är ungefär tre gånger så mycket som den tidigare elpriskompensationen som betalades ut i
vintras och dubbelt så mycket som det Moderaterna föreslår.

Till skillnad från Moderaterna ser vi i vårt förslag till att även Sveriges företagare, som just nu drabbas
hårt, omfattas av högkostnadsskyddet. Höga elpriser för företagen spär på inflationen och kan i
längden ge negativa konsekvenser för arbetsmarknaden i hela landet.

Ingen ansvarsfull politiker kan lova att kompensera för alla prishöjningar som följer av ett brutalt krig,
det skulle bara driva upp priserna ännu mer och riskera ännu högre räntor. Men svenska folket ska
veta att de inte kommer att stå ensamma i vinter. Magdalena Anderssons regering kommer att göra
det som krävs för att skydda hushållen när det blir tuffa tider.

Genom åtgärder som sänker priserna, sänker nätavgifterna eller ger återbäring till hushållen kommer
detta stöd fungera långsiktigt som ett skydd för höga elpriser vid exceptionella händelser. Vårt
budskap är tydligt: vi kommer inte tillåta att Putin håller svenska hushåll och svenska företag som
gisslan.

Mikael Damberg (S), finansminister
Khashayar Farmanbar (S), energiminister
Anders Jonsson (S), Riksdagskandidat Norrtälje

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Misstänkt våldtäkt i centrala Rimbo – man begärs häktad

Publicerad 2026-09-09 – av Daniel Rämsell
Skylt med Norrtälje Tingsrätts heraldiska vapen och en siluett av en man.
En man i 35-årsåldern har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt i centrala Rimbo,
1 min läsning
Annons

En man i 35-årsåldern har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt i centrala Rimbo, vilket Norrtelje Tidning rapporterade om först. 

Mannen greps strax före klockan två under natten till lördagen.

Häktningsförhandlingen hölls i Norrtälje tingsrätt under tisdagseftermiddagen.

Annons

Annons

Polisen om dödsfallet på slottet: ”Förundersökning gällande mord fortgår”

Publicerad 2026-09-08 – av Daniel Rämsell
Sammansatt bild av Johannesbergs slott med en avspärrning.
Polisens utredning efter den unge mannens död på Johannesbergs slott i Gottröra under helgen fortsätter.
1 min läsning
Annons

Polisens utredning efter den unge mannens död på Johannesbergs slott i Gottröra under helgen fortsätter. Händelsen utreds fortfarande som mord, uppger polisen för Allt om Norrtälje.

Det var på kvällen lördagen den 5 september som en man född 2006 föll från hög höjd i samband med Ica Flygfyrens 50-årsfest på Johannesbergs slott. Omkring 170 anställda deltog i festen.

Polisen larmades klockan 21.51 och mannen konstaterades senare avliden. Kort därefter inleddes en förundersökning om mord för att klarlägga vad som inträffat.

Annons

Ingen person är misstänkt och polisen har tidigare uppgett att inget pekar på att ett brott har begåtts. Under söndagen genomfördes förhör med personer som befunnit sig på slottet.

På tisdagen uppger polisen att utredningen fortsatt pågår, men vill i övrigt inte lämna några detaljer kring utredningen.

”Förundersökning gällande mord fortgår för att klarlägga händelseförloppet. Vi kan i nuläget inte gå in på detaljer i utredningen”, skriver Nadya Norton, presstalesperson vid Stockholmspolisens mediecenter, i ett mejl till Allt om Norrtälje.

Annons
Flygfyren

Mikrovågsugn gick varm – skola fick utrymmas

Publicerad 2026-09-02 – av Tobbe Rydsheim
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades till en skola i Norrtälje efter uppgifter om röklukt från en mikrovågsugn. Ingen person kom till skada.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten larmades till en skola i Norrtälje efter uppgifter om röklukt från en mikrovågsugn. Ingen person kom till skada.

Larmet kom klockan 9.36 på onsdagen. De första uppgifterna gjorde gällande att en mikrovågsugn i skolans matsal hade exploderat, men det visade sig att den i stället hade blivit överhettad, rapporterar Norrtelje Tidning.

När räddningstjänsten anlände ska skolans vaktmästare redan ha burit ut mikrovågsugnen. Räddningspersonalen ventilerade därefter lokalen.

Annons

Ingen rök fanns kvar när räddningstjänsten kom fram. Vid 10-tiden hade insatsen avslutats och styrkorna lämnat platsen.

Annons

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons