Annons

Taxichaufför dömd för våldtäktsförsök i Rimbo

Uppdaterad , Publicerad – av Daniel Rämsell
2 min läsning
Annons

En taxichaufför har dömts till två års fängelse för försök till våldtäkt och övergrepp i rättssak efter att ha försökt våldta en kvinna i en taxibil i Rimbo.

Det var i slutet av april beställde kvinnan och två vänner en taxi hem från Stockholm. Efter att väninnorna stigit av i Täby, bad chauffören kvinnan att sätta sig i framsätet. När de närmade sig Rimbo, körde han förbi kvinnans bostad och in på en avlägsen väg, där han stannade bilen och lämnade den för att kissa.

När chauffören kom tillbaka hade han byxorna neddragna och könet framme. Han tog tag i kvinnans handleder och försökte tvinga henne att röra vid honom. Han öppnade hennes blus och stack in handen innanför hennes bh. Kvinnan kämpade emot och lyckades till slut komma åt bilens signalhorn i ett försökt till att få hjälp.

Annons

När hon lyckades få fram sin mobiltelefon och hotade att ringa polisen, hotade mannen att döda henne och ryckte telefonen ur hennes hand. Kvinnan lyckades springa från platsen.

Kvinnan gick senare tillbaka till bilen och konfronterade mannen, som då bad henne att inte ringa polisen för att inte förstöra hans liv. Hon lyckades ta chaufförens mobiltelefon och flydde sedermera till ett närliggande hus där hon fick hjälp och polisen kunde larmas.

Norrtälje tingsrätt har nu dömt mannen till fängelse i två år för försök till våldtäkt och övergrepp i rättssak. Mannen, som är hemmahörande i Stockholm, nekar till brott.

Annons
Flygfyren

Larm om brand i byggnad i Rimbo

Publicerad – av Nicklas Salmin
En brandbil i dagsljus.
1 min läsning
Annons

På lördagen inkom ett SOS Alarm avseende en brand i ett flerfamiljshus i Rimbo, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Det var klockan 10:06 som larmet om branden i trapphuset inkom till SOS Alarm. Räddningstjänsten har kallats till platsen för att hantera situationen.

Det finns för närvarande inga uppgifter om brandorsak eller eventuella skador.

Annons
Flygfyren

Artikeln kan komma att uppdateras...

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Annons

Larm om soteld

Uppdaterad , Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

På fredagskvällen inkom ett SOS Alarm avseende en soteld i Rö, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

Det var klockan 22:00 som larmet om sotelden inkom till SOS Alarm. Enligt preliminära uppgifter rör det sig om en soteld på Beatebergsvägen i Rö.

Det finns för närvarande inga uppgifter om eventuella skador eller brandorsak.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras...

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Annons

Person föll i vattnet i hamnen – fördes till sjukhus med ambulans

Uppdaterad , Publicerad – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
På fredagen inkom ett SOS Alarm avseende en misstänkt drunkning i Norrtälje, och räddningstjänsten har kallats till platsen vid Hamnpromenaden.
1 min läsning
Annons

På fredagen inkom ett SOS-larm om en misstänkt drunkning i Norrtälje, och räddningstjänsten larmades till platsen vid Hamnpromenaden.

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 12.09. Händelsen inträffade vid kommunalt vatten vid Hamnpromenaden i Norrtälje.

Räddningstjänsten fick upp en person ur vattnet. Personen fördes därefter till sjukhus och ska ha varit vaken och talbar.

Annons

– Vi är på plats och har fått upp en person ur vattnet, sade Elias Koivisto, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Det finns inga uppgifter om omständigheterna kring händelsen eller hur personen hamnade i vattnet.

Artikeln kan komma att uppdateras...Karta:Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Annons
Flygfyren

Taxichaufför hade narkotika i bilen i Norrtälje – döms inte

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man åtalades för ringa narkotikabrott efter att polisen hittat narkotika i en taxibil i Norrtälje. Tingsrätten har nu frikänt mannen från åtalet.

En man i 60-årsåldern stoppades på Vigelsjövägen i Norrtälje när polisen kontrollerade den taxibil han körde.

I bilen hittades 88,92 gram kat, men mannen förnekade all kännedom och förklarade att flera förare använde samma bil och att han arbetade som taxichaufför.

Annons

Tingsrätten bedömde hans förklaring som trovärdig och fann att det inte kunde bevisas att mannen hade uppsåt eller kännedom om narkotikan.

Nu frikänns mannen från åtalet om ringa narkotikabrott.

Annons

Annons
Flygfyren