En kvinna och en man döms till tre års fängelse vardera för grovt skattebrott och grovt bokföringsbrott i ett Norrtäljebolag. De får även fem års näringsförbud.
Norrtälje tingsrätt dömer en kvinna och en man i 40-årsåldern efter omfattande felaktigheter i bokföringen och bolagets momsredovisning. Båda döms för grovt bokföringsbrott och grovt skattebrott.
Målet rör ett fastighetsutvecklingsbolag med säte i Norrtälje kommun. Under räkenskapsåret 2023/2024 bokfördes enligt tingsrätten banktransaktioner på drygt 37 miljoner kronor som aldrig hade ägt rum. Samtidigt saknades bokföring för verkliga transaktioner på omkring 11,7 miljoner kronor.
Utredningen visade dessutom att flera fakturor i bokföringen var oriktiga. Tingsrätten konstaterar att bristerna var så omfattande att det inte gick att följa bolagets ekonomiska utveckling med hjälp av bokföringen.
Den tyngsta delen av skattebrottet gäller bolagets momsdeklaration för december 2023. Enligt domen redovisades både för hög ingående moms och för låg utgående moms. Förfarandet innebar enligt tingsrätten en risk för att sammanlagt 10,38 miljoner kronor skulle undandras staten eller felaktigt tillgodoräknas eller återbetalas.
Åklagaren hade även påstått att oriktiga uppgifter lämnats i momsdeklarationerna för oktober och november samma år. Där ansåg tingsrätten dock att bevisningen inte var tillräckligt stark och åtalet ogillades i de delarna.
De båda dömda förnekade brott.
Mannen uppgav under rättegången att han skött stora delar av bokföringen och medgav att han bland annat ändrat uppgifter i fakturor och att bokföringen blivit fel på flera punkter. Han hävdade samtidigt att han inte haft för avsikt att begå brott.
Kvinnan uppgav att hon förlitat sig på mannen när det gällde bokföringen och att hon inte haft tillräcklig kunskap om sitt ansvar. Hon hade däremot själv signerat och lämnat in bolagets momsdeklarationer.
Tingsrätten bedömer straffvärdet till tre års fängelse för var och en. Båda får också näringsförbud i fem år.











