Annons

Man körde i diket grovt rattfyll och utan körkort

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-05-13 – av Alexander Hall
Avspärrningstejp från polisen i dagsljus med torrt gräs i bakggrunden.
En 41- årig man, har dömts till fängelse efter att ha kört av vägen i Malsta med en alkoholhalt på 2,43 promille i blodet.
1 min läsning
Annons

En 41- årig man, har dömts till fängelse efter att ha kört av vägen i Malsta med en alkoholhalt på 2,43 promille i blodet.

Händelsen inträffade i början av december förra året när mannen, som saknade giltigt körkort, provkörde en bil som han tidigare reparerat.

Under provkörningen, på en mindre väg i Malsta, förlorade mannen kontrollen över fordonet och hamnade i ett dike. Polis tillkallades till platsen, där mannen visade tecken på aggressivitet och gjorde motstånd vid gripandet.

Annons
Flygfyren

Han fortsatte vara verbalt aggressiv under transporten till sjukhuset, där det krävdes assistans från fyra poliser för att kunna genomföra ett blodprov, för att kunna kontrollera alkoholhalten.

Nu har mannen dömts till fängelse i månad och 14 dagar för grovt rattfylleri, olovlig körning och våldsamt motstånd.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons

Larm om trafikolycka på Vätö

Publicerad 2026-08-14 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö.
1 min läsning
Annons

På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö. Räddningstjänst har kallats till platsen, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in vid klockan 08.40. Enligt de första uppgifterna ska det vara en singelolycka.

Olyckan har skett cirka en kilometer väster om Tempo. Enligt Trafikverket påverkar olyckan trafiken i båda riktningar mellan Harg och Norrviken.

Annons
Flygfyren

Enligt prognos kommer räddningsarbetet att pågå till klockan 09.30

Annons

Indraget körkort efter parkeringsskada i Hallstavik

Publicerad 2026-08-08 – av Daniel Rämsell
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen.
1 min läsning
Annons

En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen. Polisen följde efter föraren och drog in körkortet med omedelbar verkan. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 16.53 som en man vid en parkering invid en butik i Hallstavik orsakade en skada på en fasad och på en parkerad bil.

Olyckan bevittnades av en person som ringde till polisen.

Polispatrullen följde efter bilisten och under bilfärden tog patrullen beslut om att ingripa.

Annons
Flygfyren

"Under denna bilfärd gjorde patrullen bedömning och tog beslut om att körkortet skulle dras in med omedelbar verkan", skriver polisen i händelserapporten.

Annons

Försvunnen man hittades avliden i Norrtälje

Publicerad 2026-08-03 – av Daniel Rämsell
Del av en polisbil med texten "polis".
En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.
1 min läsning
Annons

En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.

Mannen sågs senast vid 12-tiden på söndagen. Därefter inleddes en omfattande sökinsats där polisen bland annat använde hundpatruller och helikopter i sökarbetet.

Klockan 23.30 hittades mannen avliden av en polispatrull.

Annons

"Mannen anträffades i sökområdet och polisen misstänker inget brott bakom dödsfallet.", skriver polisen i sin händelserapport.

Mannens anhöriga har underrättats, enligt uppgifter till Norrtelje Tidning. 

Annons