Annons
Flygfyren

TIPS: Här kan du fira midsommar i Norrtälje kommun – allt du behöver veta

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-06-20 – av Daniel Rämsell
Här kan du fira midsommar i Norrtälje kommun. Allt du behöver veta.
2 min läsning
Annons

TIPS: Här kan du fira midsommar i Norrtälje kommun - allt du behöver veta

Det finns en rad midsommarfiranden för hela familjen i Norrtälje kommun. Allt Om Norrtälje har listat var i kommunen familjen kan fira traditionell midsommar. Har du tips på fler platser att fira midsommar på? kontakta redaktionen@alltomnorrtalje.se

Traditionellt midsommarfirande på Erikskulle

Datum:

Annons
Flygfyren

21 juni
Tid: 10:00–13:00
Plats: Söderby-Karl, Erikskulle
Beskrivning: Firandet inkluderar dans och lekar till levande musik, porslinskrossning, fiskdamm och lotterier. Midsommarstången reses klockan 11:00 och dansen börjar strax efter. Kaffeservering med midsommarbakelser och lokalproducerad varmkorv finns tillgängligt.
Läs mer:  Norrtälje kommun

Midsommarfirande på Åsavallen i Edsbro

Datum:

21 juni
Tid: 11:00–15:00
Plats: Åsavallen, Edsbro
Beskrivning: Här firas midsommar med dans runt midsommarstången, lövade skrindor och olika aktiviteter såsom tombola, pilkastning och fiskdamm. Stången kläs klockan 11:00 och reses klockan 11:45.
Läs mer:Norrtälje kommun

Midsommarafton vid Färsna gård

Datum:

21 juni
Tid: 13:00–16:30
Plats: Färsna gård, Norrtälje
Beskrivning: Midsommarfirandet vid Färsna gård bjuder på dans, dragspel, violinduo, fiskdamm och ponnyridning. Programmet startar klockan 13:00 och dansen börjar klockan 14:30.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande på Husby äng

Datum:

21 juni
Tid: 14:00–15:30
Plats: Finsta, Husby äng
Beskrivning: Firandet inkluderar gemensam klädning av midsommarstången, traditionella ringlekar och dragspelsmusik. Fikaservering med hembakat erbjuds också.
Läs mer:Norrtälje kommun

Annons
Flygfyren

Midsommarfirande på Tolvmansgården i Rimbo

Datum:

21 juni
Tid: 12:30–15:00
Plats: Tolvmansgården, Rimbo
Beskrivning: Firandet inleds med klädning av midsommarstången, följt av ringlekar. Det finns servering av kaffe, korv och glass.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande vid Labacken

Datum:

21 juni
Tid: 11:00–14:00
Plats: Labacken hembygdsgård, Norrtälje
Beskrivning: Traditionellt midsommarfirande med dans runt midsommarstången, tipspromenad och fika. Stången reses mellan 11:30 och 12:00.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande i Riala

Datum:

21 juni
Tid: 13:00–15:00
Plats: Lundbyvallen, Riala
Beskrivning: Traditionellt firande med sång, musik, dans runt midsommarstången, lotterier, servering och aktiviteter som chokladhjul och fiskdamm.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande på Singö

Datum:

21 juni
Tid: 11:00–15:00
Plats: Singö bygdegård
Beskrivning: Traditionellt midsommarfirande med kaffe- och korvförsäljning, lotterier och dans från klockan 13:00.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande i Hallstavik

Datum:

21 juni
Tid: 14:00–16:30
Plats: Hembygdsgården Häverödal, Hallstavik
Beskrivning: Firandet inkluderar resning av majstången, andakt, folkdans och barnlekar.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande i Bergshamra

Datum:

21 juni
Tid: 13:00–15:00
Plats: Kvarngården, Bergshamra
Beskrivning: Sedvanligt firande med levande musik, dans runt stången, café och lotterier.
Läs mer: Norrtälje kommun

Midsommarfirande i Skebobruk

Datum:

21 juni
Tid: 15:00
Plats: Borggården, Skebobruk
Beskrivning: Traditionsenligt firande med sång, dans, lekar och försäljning av fika.
Läs mer: Norrtälje kommun

KÄLLA: Norrtälje kommuns evenemangssida

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Kvinna allvarligt skadad efter lastbilskrocken på E18

Publicerad 2026-08-27 – av Tobbe Rydsheim
En kvinna i 50-årsåldern vårdas fortfarande på sjukhus efter tisdagens lastbilsolycka på E18 mellan Söderhall och Brottby. Polisen utreder nu vad som orsakade kraschen.
1 min läsning
Annons

En kvinna i 50-årsåldern vårdas fortfarande på sjukhus efter tisdagens lastbilsolycka på E18 mellan Söderhall och Brottby. Polisen utreder nu vad som orsakade kraschen.

Olyckan inträffade vid sjutiden på tisdagsmorgonen när en lastbil av okänd anledning körde igenom vajerräcket och kolliderade med en mötande lastbil.

Föraren i den lastbil som hamnade i motsatt körfält, en kvinna i 50-årsåldern, fördes till sjukhus med ambulanshelikopter. På onsdagen uppgav polisen för Norrtelje Tidning att kvinnan är allvarligt skadad och fortfarande vårdas på sjukhus.Föraren av den andra lastbilen ska enligt tidningen ha klarat sig utan fysiska skador.

Annons

Olyckan ledde till totalstopp på E18 i båda riktningarna under morgonrusningen.

I nuläget finns ingen misstanke om brott i samband med händelsen.

 

Annons

Skolan måste vara trygg även när det otänkbara händer

Publicerad 2026-08-27 – av Robert Beronius
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Skolan ska vara en plats för kunskap, gemenskap och framtidstro. Barn ska kunna gå till skolan utan rädsla, föräldrar ska känna sig trygga och skolans personal ska veta att det finns beredskap när något allvarligt inträffar.

Efter händelsen i Fagersta är det naturligt att ställa frågor om hur väl våra skolor är rustade för att hantera hot och våld. Vi kan aldrig helt eliminera risken för att en enskild människa begår ett våldsdåd. Men vi kan göra mer för att förebygga, upptäcka varningssignaler och minska konsekvenserna.

Det förebyggande arbetet är avgörande. Skolan måste kunna fånga upp elever som mår dåligt, hamnar i destruktiva miljöer eller riskerar att falla ur undervisningen. Därför måste skola, elevhälsa, socialtjänst och polis kunna samarbeta effektivt. Ingen ung människa ska behöva falla mellan stolarna.

Annons
Flygfyren

Den psykiska hälsan är en viktig del av detta. Elevhälsan behöver vara stark nog att upptäcka problem tidigt, samtidigt som barn och unga som behöver psykiatrisk vård måste få hjälp i tid. Tidiga insatser kan både förebygga lidande och minska risken för att problem växer sig stora.

Men förebyggande arbete räcker inte. Skolorna måste också vara förberedda på att hantera allvarliga situationer. Alla skolor behöver ha beredskapsplaner för allvarliga våldssituationer och arbeta löpande med säkerheten. Personal och skolledningar behöver veta vad de ska göra när något händer. Rutiner måste övas och samarbetet med polis och andra samhällsaktörer fungera.

Efter Fagersta måste händelseförloppet analyseras noggrant. Vilka varningssignaler fanns? Hur fungerade kommunikationen? Var rutinerna tillräckliga? Och vad kan andra skolor lära sig?

Skolans säkerhet kan heller inte skiljas från samhällets förmåga att upptäcka psykisk ohälsa, motverka radikalisering och stoppa rekrytering till våld. Mycket av ungas sociala liv sker på nätet, och det förebyggande arbetet måste därför också finnas där.

Målet är enkelt: ingen elev eller lärare ska behöva gå till skolan och känna att samhället inte är förberett. Vi måste göra allt vi kan för att förhindra skoldåd. Men när det otänkbara ändå händer måste skolorna ha kunskapen, beredskapen och stödet att agera.

Och efteråt måste vi fråga vad vi kan lära oss och göra det bättre nästa gång.

Det är det minsta vi är skyldiga våra barn, elever och lärare.

Annons

Annons
Flygfyren

Snart berättar vi mer

Publicerad 2026-08-26 – av Tobbe Rydsheim
0 min läsning
Annons
Flygfyren

Annons

Vad menar vi med trygghet?

Publicerad 2026-08-26 – av Catarina Wahlgren
Catharina Wahlgren
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

När invånarna säger att trygghet är den näst viktigaste frågan inför valet, vad menar de då? Är det som min mamma sa till mig, att trygghet är när jag vet att jag kommer fram och får prata med någon när jag ringer vårdcentralen? Att jag får en snabb tid och ett gott bemötande? Eller är trygghet när jag lämnar mina barn på förskolan på morgonen och vet att någon ser dem, utmanar dem och tröstar dem under dagen när jag arbetar? Är trygghet att veta att jag inte kommer att behöva bo kvar hemma när jag börjar bli så dålig att jag inte längre kan gå i trappan eller ta bilen för att handla? Är trygghet att få utöva min tro utan att riskera trakasserier? Att det kommer rent vatten ur kranen? Att kollektivtrafiken fungerar så att jag kan ta mig till och från hemmet/jobbet? Eller är trygghet att få sjunga i kören varje torsdagkväll och ta en fika efteråt?

Trygghet kan vara så många olika saker; en bostad, ett arbete, mat på bordet, rätten att vara mig själv och ett nätverk av människor som bryr sig om mig.

Ändå talas det oftast om övervakningskameror, fler poliser, fler väktare, mer disciplinära åtgärder i skolan och hårdare straff när vi pratar om trygghet. Det är också inslag i ett tryggt samhälle, men bara en väldigt liten del av det som grundar tryggheten. Det är inslag som kan behövas när någonting inte längre är tryggt, men bygger i väldigt liten utsträckning upp trygghet och förtroende mellan människor. Polisen ska vara tillgänglig och synlig, ja, men blir det väldigt många poliser och väktare på en plats kan det skapa mer otrygghet eftersom det ger signaler i sig att någonting kan hända.

Annons
Flygfyren

Det är viktigt att vi talar om trygghet för trygghet är en förutsättning för att människan ska fungera, för att barn ska lära sig något i skolan, för att vi ska våga umgås med varandra och delta i aktiviteter utanför hemmet. Trygghet är också en förutsättning för psykisk hälsa. Därför är det också viktigt att vi pratar om vad trygghet är.

Annons