Annons
Flygfyren

Pythagoras prisat som Årets Arbetslivsmuseum: ”överväldigade, glada, stolta”

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-11-08 – av Daniel Rämsell
Pythagoras industrimuseum i Norrtälje har fått den prestigefyllda utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2025 – ett hederstecken som lyfter museets betydande roll i att bevara och levandegöra Sveriges industrihistoria.
2 min läsning
Annons

Pythagoras industrimuseum i Norrtälje har fått den prestigefyllda utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2025 – ett hederstecken som lyfter museets betydande roll i att bevara och levandegöra Sveriges industrihistoria.

Museet, som en gång i tiden var en global leverantör av tändkulemotorer, har nu utvecklats till en viktig kulturbärare och pedagogisk resurs där besökare i alla åldrar kan få en inblick i både historiska arbetarliv och tidigare industriteknik.

– Vi är förstås överväldigade, glada, stolta och faktiskt lite rörda över att få en sån fin utmärkelse. Det var oväntat, säger hon om den prestigefyllda utmärkelsen som Pythagoras alltså fått.

Annons
Flygfyren

Priset är ett erkännande för alla de krafter som under många år bidragit till att rädda och utveckla Pythagoras till ett levande museum. Sedan 1980-talet har anställda och volontärer arbetat för att bevara och tillgängliggöra fabriken. Grann menar att priset ger energi och motivation inför framtiden.

– Att få den här utmärkelsen synliggör allt detta fantastiska engagemang. Personal och ideella krafter arbetar tillsammans för museets bästa, och det har vi gjort i både med- och motvind. Att få detta erkännande inspirerar oss alla till att fortsätta arbeta hårt för att vidareutveckla verksamheten – det finns så mycket potential i det här museet, säger Grann.

Utmärkelsen består av 25 000 kronor, en emaljskylt och äran att vara ett av Sveriges mest framstående arbetslivsmuseer.

– Vi har öronmärkt dem till ett pedagogiskt projekt. Nästa år kommer vi att utöka barnverksamheten med en lek- och lärutställning utomhus, Barnens bakgård och lekens kraft. Där kommer barn under spännande och lekfulla former kunna prova på praktisk teknik direkt kopplad till det industriella kulturarvet, men också med utblickar till barnens vardagsliv och gammeldags lekar.

Museet har bevarat sina ursprungliga fabriksmiljöer. Besökare kan upptäcka motorer och maskiner, ta del av arbetarnas historia och besöka både kontor och arbetarhem från 1940-talet. Barn har en egen avdelning, “Barnens Pythagoras,” och museet erbjuder även ett kafé i den gamla smedjan.

– På platser som Pythagoras ägde historien rum. Det är viktigt att förvalta dessa platser och förmedla vår historia. Det krävs många för att klara det! På Pythagoras har vi turen att ha anställd personal, men utan våra volontärer skulle vi inte kunna driva museet som vi gör. Många andra arbetslivsmuseer drivs helt ideellt och skulle inte finnas utan engagerade volontärer. Vi vill lyfta det fantastiska i att så många hjälps åt med att ta hand om kulturarvet och säga: tack!

Priset Årets Arbetslivsmuseum delas ut av Arbetets museum i samverkan med Arbetslivsmuseernas Samarbetsråd, Statens maritima och transporthistoriska museer samt Statens försvarshistoriska museer.

Annons

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

673 personer långtidsarbetslösa i Norrtälje

Publicerad Idag 07:00 – av Tobbe Rydsheim
I juni 2026 hade 673 personer i Norrtälje kommun varit arbetslösa i minst ett år – en andel på 2,2 procent av arbetskraften, ungefär samma nivå som ett år tidigare. FOTO: Arbetsförmedlingen / AI-genererad
1 min läsning
Annons
Flygfyren

I juni 2026 hade 673 personer i Norrtälje kommun varit arbetslösa i minst ett år – en andel på 2,2 procent av arbetskraften, ungefär samma nivå som ett år tidigare. Detta enligt uppgifter från Arbetsförmedlingen, som Newsworthy har analyserat.

Antalet långtidsarbetslösa i Norrtälje uppgick i juni till 673 personer, en andel på 2,2 procent av arbetskraften – i stort sett oförändrad jämfört med samma månad föregående år.

Bland dem som stått utan arbete i minst två år steg antalet marginellt, från 350 till 351 personer, motsvarande 1,1 procent.

Annons

Skillnaderna är stora beroende på bakgrund och utbildningsnivå. Utrikes födda har en långtidsarbetslöshet på 5,7 procent, mot 1,5 procent bland inrikes födda. Äldre i arbetsför ålder är mer drabbade: 212 personer är i åldern 55–66 år (2,6 procent), medan 35 personer är i åldern 18–24 år (1,2 procent). Bland dem utan gymnasieutbildning är andelen 5,2 procent, jämfört med 1,5 procent bland gymnasieutbildade och 2,0 procent bland dem med eftergymnasial utbildning.

I Stockholms län som helhet var 38 053 personer, eller 2,9 procent av arbetskraften, långtidsarbetslösa i juni. Södertälje har länets högsta andel på 5,4 procent och Vaxholm den lägsta på 1,3 procent.

 

Annons
Flygfyren

Så samordnar Tiohundra sommarens vård – två gånger i veckan

Publicerad Igår 11:50 – av Tobbe Rydsheim
Malin Ahlberg, chef för enheten för välfärdsteknik. FOTO: Tiohundra
1 min läsning
Annons

Två gånger i veckan samlas representanter från sjukhuset, vårdcentraler, hemtjänst och äldreomsorg för att snabbt stämma av läget i Norrtäljes vård. Under sommaren, när belastningen är hög och många har semester, är mötena extra viktiga.

De 15 minuter långa digitala mötena, som kallas samverkanspulsen, ska ge alla verksamheter en gemensam lägesbild och göra det lättare att lösa problem innan de växer.

– Alla vinner på att ha en gemensam lägesbild, inte minst nu under sommaren när trycket är högt på många verksamheter samtidigt som det är semestertider, säger Malin Ahlberg, chef för enheten för välfärdsteknik i Tiohundra, i ett pressmeddelande.

Annons

Målet är att patienter ska få tryggare övergångar mellan olika delar av vården och omsorgen, vilket i förlängningen ska minska risken för att behöva läggas in på sjukhus igen.

Annons
Flygfyren

Blidö närmottagning stänger över sommaren

Publicerad Igår 11:02 – av Tobbe Rydsheim
Blidö närmottagning håller stängt mellan den 6 juli och den 2 augusti på grund av bemanningssvårigheter under semesterperioden. FOTO: Tiohundra
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Blidö närmottagning håller stängt mellan den 6 juli och den 2 augusti på grund av bemanningssvårigheter under semesterperioden.

Under tiden hänvisas patienterna i första hand till Bergshamra vårdcentral, enligt ett pressmeddelande från Tiohundra.

– Jag har stor förståelse för att det kan bli problematiskt för patienter som därför får längre till vården. Hade det varit möjligt hade jag förstås helst sett att mottagningen kunde hålla öppet som vanligt också över sommaren, säger Viktoria Hägerfelth, tillförordnad verksamhetschef för närsjukvården i Tiohundra.

Annons

Enligt Tiohundra är den tillfälliga stängningen nödvändig för att kunna upprätthålla en god vård under sommaren.

– Det är alltid en utmaning att bemanna små enheter som dessutom ligger geografiskt svårt till. Därför har vi behövt göra den här tillfälliga förändringen under semesterperioden, säger Viktoria Hägerfelth.

Blidö närmottagnings telefonnummer är öppet som vanligt under perioden.

Annons

Algblomning i Lommaren

Publicerad 2026-07-16 – av Tobbe Rydsheim
Norrtälje kommun avråder från bad vid Lommarbadet efter att algblomning upptäckts i Lommaren. FOTO: AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Norrtälje kommun avråder från bad vid Lommarbadet efter att algblomning upptäckts i Lommaren.

Vid en kontroll den 15 juli konstaterades algblomning i sjön. Kommunen avråder därför från bad tills vidare, i väntan på att nya provtagningar visar att badvattnet åter är tjänligt.

Sedan tidigare gäller samma rekommendation vid Uddhamns badplats och Bergbybadet, där algblomning också har konstaterats.

Annons

Annons