Annons

Polisen i Norrtälje bjuder in till innebandy och samtal om yrket

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-02-25 – av Daniel Rämsell
Bild på Sportcentrum i Norrtälje och en polis som håller i en bandyklubba.
På onsdag får den som är intresserad av polisyrket en chans att träffa poliser i Norrtälje – på innebandyplanen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På onsdag får den som är intresserad av polisyrket en chans att träffa poliser i Norrtälje – på innebandyplanen.

Det är under en timme på onsdag mellan klockan 15.00 och 16.00 vid sportcentrum som polisen bjuder in till både spel och samtal om yrket och polisutbildningen.

Initiativet riktar sig till alla som funderar på att söka till polisutbildningen eller som är nyfikna på polisyrket i allmänhet. På plats finns poliser som arbetar i Norrtälje, redo att svara på frågor och ge tips om ansökningsprocessen.

Annons

Utöver möjligheten att prata om yrket arrangeras en innebandymatch där deltagarna får chans att mäta sig mot poliserna.

Evenemanget äger rum i bollhallen på Norrtälje sportcentrum.

”Du kommer få chansen att ställa frågor om polisyrket och utbildningen och få tips inför ansökan. Du får även en möjlighet att hänga med oss poliser och sist men inte minst, försöka vinna över oss i innebandy!”, skriver polisen på sin Facebook-sida.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Trafikolycka på Blidö

Publicerad 2026-05-19 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
På tisdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en personbil på en mötesfri väg på Blidö, enligt uppgifter från SOS Alarm. 
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På tisdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en personbil på en mötesfri väg på Blidö, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Det var klockan 13.05 som larmet om trafikolyckan inkom. Enligt preliminära uppgifter har olyckan inträffat på Blidövägen, där en personbil har varit inblandad i en singelolycka.

- En bil har kört in i ett elskåp. Ambulans och räddningstjänst på plats och vägen är totalt avstängd, säger Jeper Hesselgren, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Det finns för närvarande inga uppgifter om eventuella skador eller omständigheterna i övrigt kring olyckan.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras...

Annons

Bränsletjuvar greps av polis på bar gärning i Hallstavik

Publicerad 2026-05-13 – av Tobbe Rydsheim
Del av en polisbil med texten "polis".
Två personer greps misstänkta för att ha slangat bränsle från lastbilar i Hallstavik. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personer greps under natten mot onsdagen misstänkta för stöld på ett arbetsplatsområde i Hallstavik. Det framgår av polisens händelserapport.


Polisen larmades till platsen efter att en anmälare via övervakningskameror upptäckt flera personer som rörde sig inne på området och slangade bränsle från lastbilar.

Enligt polisen kunde anmälaren följa händelseförloppet i realtid och vägleda patrullerna till de misstänkta personernas positioner på området.

Annons

Två personer greps därefter på platsen. Ärendet rubriceras som stöld, enligt polisens händelserapport.

Annons
Flygfyren

Trafikolycka på Norrtäljevägen – personbil i diket

Publicerad 2026-05-11 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka på väg 76 vid Estuna och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons

På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka på väg 76 vid Estuna och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Det var klockan 14.04 som ett larm om en singelolycka med en personbil inkom till SOS Alarm.

Enligt uppgifter från Trafikverket påverkar olyckan trafiken mellan Haggård och Estuna i bägge riktningar.

Annons

Det finns ännu inga uppgifter avseende skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras...

Annons

Trafikolycka i centrala Norrtälje

Publicerad 2026-05-11 – av Tobbe Rydsheim
Det var måndagen klockan 12:44 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. FOTO: Camilla Åsvik
1 min läsning
Annons

En trafikolycka med två personbilar inträffade på Badhusbron/Stockholmvägen i centrala Norrtälje under måndagen och räddningsstjänst har kallats till platsen.

Det var måndagen klockan 12:44 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm.
Två fordon har kolliderat och orsakar stopp i trafiken i båda riktningar.

- Trafiken väntas stå stilla i 20 minuter. Det finns i nuläget inga uppgifter om personskador, säger Mathias Häglund, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons
Flygfyren

Artikeln kan komma att uppdateras...

 

Annons
Flygfyren