Annons
Flygfyren

KLART: Norrtäljeson får stå på scen på Sweden Rock: ”Otrolig känsla”

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-04-11 – av Daniel Rämsell
Tommy Hedlund gör tummen upp, bredvid hans egen Rockklubb, Happy Shitty Day.
Nu står det klart: Tommy Hedlund från Norrtälje är vinnaren av Rockklassikers tävling ”Rockstjärna för en dag” och får uppträda för 15 000 personer på Sweden Rock i sommar.
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Tommy Hedlund från Norrtälje är vinnaren av Rockklassikers tävling ”Rockstjärna för en dag” och får uppträda för 15 000 personer på Sweden Rock i sommar.

På fredagsförmiddagen avslutades tävlingen och med 45 procent av de totalt 1 400 rösterna tog han hem segern.

Nu får han chansen att demonstrera sin pipa live på Sweden Rock Festival inför tusentals rockfans i sommar.

Annons

Hur är känslan, Tommy?

– Äntligen kan man andas ut lite, säger han och skrattar. Det är en helt otrolig känsla – jag har knappt hunnit bearbeta allt än, säger han.

Under veckan har finalröstningen pågått på radiokanalens Instagramkonto, där fyra finalister tävlade om publikens röster.

Hedlund, som också är sångare i det lokala bandet Happy Shitty BAND, kammade hem en tydlig seger med sitt framförande av ”It’s a Long Way to the Top” av AC/DC.

Redan på fredagskvällen firas vinsten på den lokala rockklubben Happy Shitty Day, där han ska framföra sitt vinnarnummer live inför hemmapubliken.

– Det är riktigt stort. Jag firar med att uppträda med låten live ikväll, säger han.

Sweden Rock är en av Sveriges största musikfestivaler och lockar årligen tiotusentals besökare. Att få stå på scen där blir en ny nivå för Hedlund som annars mest uppträtt som trubadur.

Annons
Flygfyren

Nu väntar förberedelser inför sommarens festivalspelning.

– Jag antar att det blir en del repetitioner med Rockklassiker All Stars – det är bandet jag kommer att stå på scen med. Det känns overkligt, säger han.

Hur förbereder du dig mentalt för detta?

– Det är svårt att mentalt förbereda sig för något sådant här. Jag försöker bara ta det som det kommer och njuta av varje steg, säger han.

Förutom det personliga äventyret hoppas Hedlund att vinsten också kan bli en språngbräda för bandet.

– Vi är precis på gång att släppa vår första singel, och planen är att en EP kommer under Sweden Rock. Vem vet, kanske står Happy Shitty BAND själva på festivalens scen 2026, avslutar den blivande rockstjärnan.

Annons
Flygfyren

Tre miljoner i vite för kvarliggande Think pink-sopor

Publicerad Igår 11:45 – av Tobbe Rydsheim
Mark- och miljödomstolen dömer entreprenören Tommy Karlsson att betala 3 miljoner kronor i vite.
2 min läsning
Annons

Mark- och miljödomstolen dömer entreprenören Tommy Karlsson att betala 3 miljoner kronor i vite. Anledningen: han har inte forslat bort de nedgrävda soporna från Think pink-härvan på Samstorps gård på Rådmansö. Det skriver Norrtelje Tidning.

Det har gått sju år sedan Tommy Karlsson greps när han grävde ner byggavfall på sin fastighet på Rådmansö – utan vare sig tillstånd eller anmälan. De ungefär tusen ton sopor från Think pink som grävdes ner ligger fortfarande kvar på Samstorps gård.

Efter en lång juridisk process fick Karlsson våren 2023 ett krav på sig att forsla bort avfallet. Han överklagade beslutet ända upp till Mark- och miljööverdomstolen, men utan framgång.

Annons
Flygfyren

När soporna ändå inte flyttades vände sig Norrtälje kommun till mark- och miljödomstolen och begärde att vitet skulle dömas ut. I ett yttrande till kommunen bad Karlsson i stället domstolen att slopa hotet om vite.

– Det bästa för att komma framåt är att allt som har med vitet att göra skrotas och att vi kan fokusera på att få denna skit ur världen, skrev Tommy Karlsson, entreprenör, i ett yttrande till kommunen.

Domstolen gick ändå på kommunens linje. Enligt bedömningen har Karlsson haft möjlighet att göra som han blivit tillsagd, men låtit bli. Domen kan överklagas senast den 8 oktober 2026.

Tommy Karlsson är sedan tidigare dömd för miljöbrott i Think pink-härvan.

I november förra året förbjöds de populära safariturerna på Samstorps gård eftersom de saknade tillstånd – ett beslut som enligt åklagare Katarina Folestad inte har följts.

Hon har yrkat på en företagsbot på 50 000 kronor för artskyddsbrott. Dessutom riskerar Karlsson ytterligare 100 000 kronor i vite för att han struntat i djurparksförbudet, ett ärende som fortfarande ligger hos mark- och miljödomstolen.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Månader av planering och högintensivt dygn bakom Norrtälje marknad

Publicerad Igår 07:30 – av Tobbe Rydsheim
När gatorna stängs av börjar ett intensivt arbetspass. På ungefär fyra timmar ska marknadens el kopplas ihop och fungera – innan knallarna fyller Norrtäljes centrum.
2 min läsning
Annons

När gatorna stängs av börjar ett intensivt arbetspass. På ungefär fyra timmar ska marknadens el kopplas ihop och fungera – innan knallarna fyller Norrtäljes centrum.

Klockan 18 på tisdagskvällen får arrangörerna tillgång till de avstängda gatorna. Då ska förberedelserna omsättas i ett fungerande marknadsområde. Redan samma kväll börjar de första försäljarna anlända.

– Vi måste förbereda så att vi är helt klara, säger Dennie Jobark från HK Ceres till Allt om Norrtälje.

Annons
Flygfyren

En del av arbetet börjar redan på måndagen. Föreningarnas ungdomslag hjälper till att dra kablar där det går att komma fram utan att stänga av trafiken. Sammanlagt behövs drygt fem kilometer kabel för elförsörjningen.

Ett elföretag ansvarar för elarbetet. När gatorna stängs på tisdagskvällen har gruppen ungefär fyra timmar på sig att få ihop systemet och kontrollera att allt fungerar. Från sextiden på onsdagsmorgonen kommer fler knallar för att packa upp. Då behöver strömmen vara klar och utrymmet att arbeta på blir mindre.

Bakom det intensiva dygnet ligger månader av planering. Sex personer från HK Ceres och Norrtälje IK håller i huvudplaneringen. Redan efter föregående marknad träffar arrangörerna polisen, räddningstjänsten och kommunen för att gå igenom vad som kan förbättras.

Brandsäkerhet och annan säkerhetsplanering tar mycket tid, berättar Jobark. Lika viktigt är att planera hur allt ska byggas upp och sedan försvinna igen.

För när de sista besökarna lämnat marknaden fortsätter arbetet. Under natten ska området plockas undan och städas.

– Den vanliga Norrtäljebon ska ju inte märka att det har varit en marknad dagen efter när de kommer upp på morgonen.

Drivkraften finns i föreningarna. HK Ceres och Norrtälje IK äger marknaden tillsammans, och hela överskottet går till deras ungdomsverksamheter.

Annons
Flygfyren

Enligt Jobark är marknaden handbollsklubbens största inkomstkälla och minskar behovet av att låta familjerna dra in pengar genom annan försäljning.

Annons

Norrtäljebo döms till fängelse efter upprepat våld mot kvinna

Publicerad Igår 07:00 – av Tobbe Rydsheim
En man i 50-årsåldern döms till ett år och fyra månaders fängelse efter upprepat våld mot en kvinna i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En man i 50-årsåldern döms till ett år och fyra månaders fängelse efter upprepat våld mot en kvinna i Norrtälje. Vid det allvarligaste tillfället tog mannen struptag tills kvinnan förlorade medvetandet.

Norrtälje tingsrätt dömer mannen för misshandel och olaga förföljelse. Brottsligheten sträcker sig från november 2024 till juli 2026.

Den allvarligaste händelsen inträffade i juli i år. Enligt domen drog mannen kvinnan i håret och ned på golvet innan han tog struptag runt hennes hals. Kvinnan fick skador på huvudet och halsen, andnöd och blev medvetslös.

Annons

Åklagaren hade yrkat på grov misshandel, men tingsrätten bedömde gärningen som misshandel av normalgraden. Rätten konstaterar samtidigt att det rörde sig om en allvarlig misshandel.

Mannen döms också för olaga förföljelse efter flera tidigare fall av våld mot kvinnan.

Han har förnekat brotten, men tingsrätten bedömer att kvinnans uppgifter fått stöd av bland annat fotografier, meddelanden, journaluppgifter och vittnesmål.

Mannen ska betala 152 800 kronor i skadestånd och stanna kvar i häkte tills fängelsestraffet kan börja verkställas.

Annons
Flygfyren

Blidövägen får ny asfalt – begränsar framkomligheten

Publicerad 2026-09-22 – av Tobbe Rydsheim
Blidövägen ska rustas upp mellan Glyxnäs och Stämmarsund. Arbetet startar på onsdag och innebär mycket begränsad framkomlighet under flera kvällar och nätter.
1 min läsning
Annons

Blidövägen ska rustas upp mellan Glyxnäs och Stämmarsund. Arbetet startar på onsdag och innebär mycket begränsad framkomlighet under flera kvällar och nätter.

Mellan den 23 och 30 september genomför Trafikverket asfalteringsarbeten på väg 1025, Blidövägen. Sträckan mellan Glyxnäs och Stämmarsund får då ny beläggning.

Själva asfalteringen sker under nätterna den 23, 24, 28 och 29 september mellan klockan 20.15 och 05.00. Arbetet börjar i söder vid Glyxnäs och fortsätter etappvis norrut mot Stämmarsund.

Annons
Flygfyren

Framkomligheten väntas bli mycket begränsad där arbetet pågår och på vissa delar saknas möjligheter att leda om trafiken.

– Vår entreprenör kommer att göra arbetet på Blidövägen i etapper, och i perioder kommer det att vara svårt att komma förbi. Självklart bereder vi väg för ambulans, polis och brandbilar om det skulle hända något, säger Ronny Kardevall, projektledare på Trafikverket.

Den sista bussturen på Blidö väntas också kunna ersättas med taxi under arbetskvällarna. Enligt Trafikverket ska samtliga resenärer ändå få plats.

Den 30 september avslutas arbetet med bland annat stödkantsläggning samt asfaltering av sidoytor och infarter. Då väntas trafiken påverkas i mindre omfattning.

Annons