Annons
Flygfyren

Böter och skadestånd efter spottattack mot flicka på buss

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-02-10 – av Daniel Rämsell
En man har dömts till böter efter att ha spottat en flicka i håret på buss 676 förra året. Bilden har inget med händelsen att göra.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man har dömts till böter efter att ha spottat en flicka i håret på buss 676 förra året, vilket Norrtelje Tidning också rapporterat om.

Det var i slutet av augusti förra året som händelsen utspelade sig på buss 677, där en 35-årig man spottade en flicka i håret. Det hela dokumenterades av bussens övervakningskamera, från vilken man ser hur mannen passerade flickan och spottade henne i håret innan han fortsatte längre in i bussen som om inget anmärkningsvärt hade inträffat.

"Han verkade inte ens reagera”, säger flickan i förhör.

Annons

Efter incidenten agerade busschauffören snabbt genom att larma polisen. 31-åringen förnekar brott men erkänner att han spottat under bussfärden. Nu döms han till böter om 6 000 kronor för ofredande och åläggs att betala 10 000 kronor i skadestånd till den unga flickan för det lidande och den kränkning som handlingen orsakat.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person påkörd i Rimbo – förare smet från platsen

Publicerad 2026-07-17 – av Daniel Rämsell
Sidan av en polisbil.
En person kördes på av en bil i Rimbo utanför Norrtälje på torsdagskvällen. Bilföraren lämnade olycksplatsen utan att stanna.
1 min läsning
Annons

En person kördes på av en bil i Rimbo utanför Norrtälje på torsdagskvällen. Bilföraren lämnade olycksplatsen utan att stanna. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagskvällen, klockan 20.18 som en gångtrafikant blev påkörd av en bil i Rimbo. Den påkörda personen var vid medvetande och gick att prata med, och fick tillsyn av sjukvård på platsen.

Bilen som körde på personen lämnade olycksplatsen.

"Anmälan om grov vårdslöshet i trafik, vållande till kroppskada och smitning från trafikolycka kommer att skrivas", skriver polisen i händelserapporten.

Annons

Annons
Flygfyren

Cyklist skadades i krock med bil utanför Rimbo

Publicerad 2026-07-10 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 14.33 som en cyklist och en bilförare kolliderade på länsväg 280 i höjd med Söderby, strax utanför Rimbo.

Annons
Flygfyren

Cyklisten, en man i 20-årsåldern, skadades i krocken och omhändertogs av ambulans. Bilföraren var en kvinna i 60-årsåldern. Mannen var vid tillfället vaken och talbar.

"Det är oklart hur händelsen kommer att rubriceras i anmälan.", skriver polisen i händelserapporten.

Vidare uppger polisen att cyklisten bötfälldes för otillåten förflyttning i sidled.

Annons

Brand i villa på Blidö

Publicerad 2026-07-09 – av Daniel Rämsell
Sidan på en brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in klockan 11.16 på torsdagsförmiddagen och räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden. Det finns ännu inga uppgifter  Händelsen ska ha inträffat på en adress på Björkudden.

- Det har brunnit i en skärbräda som stått under en fläkt och vi är på plats och undersöker så att det inte har spridit sig, säger Sebastian Forslöf, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten ryckte ut till sjunkande båt

Publicerad 2026-07-08 – av Tobbe Rydsheim
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka. FOTO: AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka vid Gummarön i Frötuna.

Larmet kom klockan 11.57. Enligt räddningstjänsten var båten förtöjd vid en brygga när den började ta in vatten.

Båtägaren försökte själv ösa ur vattnet innan räddningstjänsten kom till platsen.

Annons

Ingen person skadades i samband med händelsen.

Annons