Annons
Flygfyren

Efter skadegörelsen – vattenrutschkanan stängd hela sommaren

Publicerad Idag 10:26 – av Tobbe Rydsheim
Vandalisering, inbrott och omfattande skador har gjort anläggningen vid Lommarbadet olönsam. Nu vill ägarna sälja verksamheten. Foto: Lommarcafé
1 min läsning
Annons

Vandalisering, inbrott och omfattande skador har gjort anläggningen vid Lommarbadet olönsam. Nu vill ägarna sälja verksamheten, rapporterar Norrtelje Tidning.

Trevor Buultjens och Rose Jansson Buultjens ska ha köpt kiosken och rutschkanan för tre år sedan med målet att driva ett familjeföretag. Sedan dess har anläggningen återkommande utsatts för skadegörelse, inbrott och stöldförsök, enligt ägarna.

Samtidigt ska poolen vid rutschkanan ha drabbats av läckage som skadat både linern och underlaget. Att lägga en ny liner kan enligt Trevor Buultjens kosta upp till 100 000 kronor. Problemen har gjort att rutschkanan hållits stängd under hela sommaren.

Annons
Flygfyren

Verksamhetens omsättning har också minskat kraftigt. Den första säsongen uppgick den till över 550 000 kronor, jämfört med omkring 275 000 kronor förra året. I år väntas omsättningen bli lägre än 100 000 kronor.

Paret planerar därför att sälja anläggningen. Om ingen köpare hittas hoppas de att Norrtälje kommun kan ta över. Ägarna överväger även att söka volontärer som kan hjälpa till att hålla uppsikt över området kvällstid, rapporterar Norrtelje Tidning.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Vattenrutschkanan hålls stängd på Norrtälje badhus

Publicerad Idag 11:25 – av Tobbe Rydsheim
Hopplagunen i det gamla vattentornet.
1 min läsning
Annons

Besökare på Norrtälje badhus får tills vidare klara sig utan vattenrutschkanan och hopplagunen. Båda attraktionerna har stängts av på grund av glassplitter

Enligt Norrtälje kommun har glassplitter upptäckts i anslutning till vattenrutschkanan och hopplagunen. Av säkerhetsskäl hålls därför båda attraktionerna stängda tills problemet har åtgärdats.

Den övriga verksamheten på badhuset påverkas inte. Bassänger, familjedel och övriga delar av anläggningen håller öppet som vanligt.

Annons
Flygfyren

I nuläget inväntas sanering, det finns i nuläget ingen prognos för när attraktionerna kan öppna igen. Besökare uppmanas att följa badhusets information för uppdateringar.

Annons

Kommunen varnar för falska sotare

Publicerad Idag 09:00 – av Daniel Rämsell
Sotare på ett tak i dagsljus.
Norrtälje kommun uppmärksammar fastighetsägare med eldstäder på att det förekommer företag som marknadsför tjänster för lagstadgad sotning och brandskyddskontroll utan att ha uppdrag från kommunen. BILD: Bilden är AI-genererad genom Ahody.
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommun uppmärksammar fastighetsägare med eldstäder på att det förekommer företag som marknadsför tjänster för lagstadgad sotning och brandskyddskontroll utan att ha uppdrag från kommunen.

I Norrtälje kommun utförs den lagstadgade brandskyddskontrollen av Räddningstjänsten.

Den lagstadgade sotningen utförs av kommunens upphandlade entreprenör, Attunda Sot & Vent AB, meddelar kommunen.

Annons

”Kontrollera alltid vem som är avsändare innan du bokar eller släpper in någon i bostaden”, skriver Norrtälje kommun på sin hemsida.

Den som är osäker på om ett besök gäller kommunens lagstadgade sotning eller brandskyddskontroll kan kontakta Räddningstjänsten i Norrtälje kommun.

Annons

Norrtäljereporter vinner internationellt pris

Publicerad Igår 16:03 – av Tobbe Rydsheim
SVT-reportern Tomas Blideman har tilldelats ett internationellt journalistpris för ett nyhetsinslag om Sjöfartsverkets räddningshelikopter. FOTO: SVT
1 min läsning
Annons
Flygfyren

SVT-reportern Tomas Blideman har tilldelats ett internationellt journalistpris för ett nyhetsinslag om Sjöfartsverkets räddningshelikopter.

I inslaget, som spelades in förra året, följde Norrtäljereportern arbetet ombord på helikoptern och filmade sig själv när han vinschades upp ur vattnet i en farled. Produktionen gjordes med två GoPro-kameror monterade i helikoptern och en mobiltelefon.

Inslaget vann kategorin ”Best mobile journalism video” vid Mojo Awards, en internationell tävling för journalistik som helt eller delvis producerats med mobilkamera. Bidrag från omkring 40 länder deltog i årets tävling.

Annons

Priset delas ut av organisationen Visual Editors Non-profit.
Utmärkelsen uppmärksammar även den typ av mobiljournalistik som används av reportrar på mindre och lokala redaktioner.

Annons
Flygfyren

Stulen bil hittad i Hallstavik – kvinna gripen

Publicerad 2026-08-04 – av Tobbe Rydsheim
En kvinna har gripits misstänkt för tillgrepp av fortskaffningsmedel efter att en stulen bil hittats i Hallstavik på tisdagsmorgonen. BILD: AI-genererad
1 min läsning
Annons

En kvinna i 30-årsåldern greps på tisdagsmorgonen efter att ägaren till en stulen bil hittat fordonet i Hallstavik och larmat polisen.

Polisen larmades om händelsen klockan 06.37. II de första uppgifterna från polisen hette det att en person hade hittats i bilen, medan en annan misstänktes ha sprungit från platsen och in i skogen.

Senare framkom att uppgifterna rörde en och samma person. Hundpatruller deltog i sökandet och vid 10-tiden meddelade polisen att en kvinna hade gripits.

Annons

Enligt polisens uppgifter till Norrtelje Tidning, är den gripna en kvinna i 30-årsåldern. Hon misstänks för olovlig körning och tillgrepp av fortskaffningsmedel.

*Artikeln är uppdaterad 13:50

Annons