Den ideella föreningen Nördhäng Norrtälje har sedan starten 2019 varit en samlingsplats för entusiaster inom spel- och nördkultur. – Vi vill erbjuda en plats där man kan träffa andra nördar och känna sig välkommen.
Genom återkommande träffar, där brädspel, rollspel, cosplay och inte minst gemenskap står i fokus, erbjuder föreningen Nördhäng en meningsfull fritid för personer som vill dela sitt intresse med likasinnade.
– Vi vill erbjuda en meningsfull fritid för personer som kanske inte är intresserade av sport men ändå vill ha en föreningsaktivitet, säger Nicklas Gårdh, föreningens ordförande.

Föreningen grundades 2019 som ett projekt av ABF, baserat på ett upplevt behov i kommunen av en förening för nördkultur. Sedan dess har verksamheten vuxit och har i nuläget 86 medlemmar.
Vid varje träff samlas mellan 25 och 40 personer för att spela brädspel, delta i cosplay-verkstäder eller för att utforska nya nördaktiviteter.
– Vi kör Nördhäng varannan lördag nästan året om. Det är ett återkommande evenemang som är som vår föreningsträff, och vi har fantastiskt kul tillsammans, säger Nicklas Gårdh.
Föreningens mål är att erbjuda en inkluderande gemenskap och skapa en meningsfull fritid för personer som kanske inte lockas av traditionella aktiviteter som sport.
– Vi vill erbjuda en plats där man kan träffa andra nördar och känna sig välkommen. Alla är välkomna, och vi har så kul ihop, säger Gårdh.
På lördag mellan 13.00 och 16.00 anordnar föreningen årets första Nördhäng, och man uppmuntrar nya medlemmar att delta, oavsett tidigare erfarenhet.
– Tycker man att det är intressant med fantasy, sci-fi, nördkultur eller liknande, så tycker jag att man ska komma till oss. Vi tycker att det är jättekul när nya kommer, säger Gårdh.
Förutom fysiska träffar håller föreningen kontakt genom en egen Discordserver, där medlemmar kan planera spelkvällar och delta i digitala möten. Föreningen är också medlem i Sverok, Spelhobbyförbundet, som stödjer verksamheter av liknande karaktär runtom i landet.
Samtliga träffar för Nördhäng Norrtälje
Plats: Norrtälje sportcentrum
Datum och tider
- 18 januari, klockan 13.00-16.00
- 1 Februari, klockan 13.00-18.00
- 15 Februari, klockan 13.00-16.00
- 1 Mars, klockan 13.00-18.00
- 15 Mars, klockan 13.00-16.00
- 29 Mars, klockan 12.00-18.00 (årsmöte klockan 12.00-13.00)
- 12 April, klockan 13.00-16.00
- 26 April, klockan 13.00-18.00
- 10 Maj, klockan 13.00-16.00
- 24 Maj, klockan 13.00-18.00
- 7 Juni, klockan 13.00-16.00