Annons

Formstarkt Rospiggarna möter Vargarna borta

Rospiggarna

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-04 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare som sladdar på banan.
Grundserien närmar sig sitt slut och Rospiggarna har redan säkrat en plats i slutspelet i Bauhausligan.
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Grundserien närmar sig sitt slut och Rospiggarna har redan säkrat en plats i slutspelet i Bauhausligan. Innan kvartsfinalerna drar igång återstår två matcher, varav den första körs borta mot Vargarna på tisdag.

Laget kommer till matchen med gott självförtroende efter tre raka segrar och fyra vinster på de fem senaste matcherna.

– Vi har haft fantastiskt bra flow sista tiden. Med fyra segrar på de fem sista matcherna plus två bonuspoäng. En stomme i laget som jobbar bra både på och utanför, säger Micke Teurnberg, lagledare.

Annons

Bland förklaringarna till framgångarna lyfter Teurnberg särskilt fram några av förarna.

– PHB (Philip Hellström Bängs, Reds.anm.) blev den pusselbit som vi saknat tidigare. Sedan har Adam E växt match för match och Nagel har gjort makalösa matcher och klivit fram som matchvinnare ett par gånger. Vilken debutsäsong av den unge dansken.

Han är också nöjd med hur laget levererat utifrån målsättningen.

– Målet var att vara topp sex och ta oss till slutspel. Det har vi klarat med råge. Nu gäller det att steppa upp lite till i kvartsfinalen.

I mötet med Vargarna på tisdag väljer Rospiggarna att prova en något annorlunda uppställning.

– Vill prova lite i Norrköping nu när vi är klara och kan göra det. Det är bland annat att släppa fram Jonny, en lokal kille som är från egna leden och som visat glöd och vilja. Verkligen värd att få åka i Bauhausligan utan att känna någon större press. Kul att det kommer supportrar och hejar på oss!

Matchen mellan Vargarna och Rospiggarna börjar klockan 19.00.

Annons

Nästa vecka möter man Smederna på hemmaplan.

Annons

Rospiggarnas lag 
1. Kai Huckenbeck (K)
2. Philip Hellström Bängs
3. Adam Ellis
4. Villads Nagel
5. Ryan Douglas
6. Jonny Eriksson
7. Ludvig Lindgren

Laddar bokningsbara aktiviteter…

Regnförsenad hemmapremiär för Rospiggarna

Rospiggarna

Publicerad 2026-05-27 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare på banan.
Rospiggarna inkasserade sin tredje raka förlust i Bauhausligan när Västervik Speedway vann i Hallstavik under tisdagskvällen.
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Rospiggarna inkasserade sin tredje raka förlust i Bauhausligan när Västervik Speedway vann i Hallstavik under tisdagskvällen.

Matchen, som var Rospiggarnas hemmapremiär på Team Kentas Park, riskerade länge att skjutas upp på grund av regn och oväder. Tävlingen kunde dock genomföras efter cirka två timmar lång försening. Slutresultatet fastställdes till 30-60 till bortalaget.

– Det var väntat att vi skulle förlora utan våra bästa förare. Vi tackar alla fans som kom och stöttade oss trots regnväder, säger Alexander Edberg, klubbchef för Rospiggarna.

Annons
Flygfyren

Västervik, som är regerande svenska mästare, tog sin tredje seger på fyra matcher den här säsongen. För Rospiggarna innebär resultatet att laget har tre raka förluster efter tre körda matcher.

Rospiggarna gick in i matchen med flera tunga avbräck. Philip Hellström-Bängs saknades på grund av sjukdom, och Piotr Pawlicki samt Emil Millberg var skadade.

– Vi har nu mött de tre topptippade lagen, och har haft mycket otur med skador och sjukdomar, så nu jävlar ska vi vända detta, säger klubbchefen.

Dessutom var Mikkel Michelsen inte tillgänglig efter att tidigare ha beviljats ledigt i samband med den danska finalen.

I hemmalaget blev Adam Ellis och David Bellego poängbäst med åtta poäng vardera. Ludvig Lindgren noterades för sju poäng och Jonas Knudsen körde in fem.

I gästande Västervik blev Robert Lambert poängbäst med 13 poäng. Jacob Thorssell och Victor Palovaara tog båda tio poäng.

Nu väntar Vargarna på bortaplan den 2 juni – vad behöver ni förbättra inför den matchen?
– Vi måste samla trupperna och se vad vi har att arbeta med inför nästa vecka.

Annons

Annons

Matchfakta

Speedway, Bauhausligan, omgång 4:
Rospiggarna–Västervik 30–60

Publiksiffra:
1721 personer på Team Kentas Park i Hallstavik

Läs mer

Rospiggarna:
Adam Ellis 8
David Bellego 8
Ludvig Lindgren 7
Jonas Knudsen 5
Adam Bubba Bednar 2

Västervik:
Robert Lambert 13
Jacob Thorsell 10
Victor Palovaara 10
Jason Doyle 9
Tom Brennan 8
Villads Nagel 6
Noel Wahlquist 4

Rospiggarna taggade för hemmapremiär

Rospiggarna

Publicerad 2026-05-26 – av Daniel Rämsell
Speedway-förare i full fart på banan.
Rospiggarna kör sin hemmapremiär på Team Kentas Park under tisdagskvällen när de regerande svenska mästarna Västervik Speedway gästar Hallstavik.
1 min läsning
Annons

Rospiggarna kör sin hemmapremiär på Team Kentas Park under tisdagskvällen när de regerande svenska mästarna Västervik Speedway gästar Hallstavik.

Hemmalaget går dock in i matchen med flera tunga avbräck.

Annons

Philip Hellström-Bängs saknas på grund av sjukdom, och Piotr Pawlicki samt Emil Millberg är skadade.

Dessutom är Mikkel Michelsen inte tillgänglig efter att tidigare ha beviljats ledigt i samband med den danska finalen.

Trots flera avbräcken menar lagledaren Stefan Bäckström att man måste fokusera på de förare som finns tillgängliga.

– Det är en del av sporten och inget man kan rå för, utan det är bara att fokusera på det laget vi har och det är där vi får lägga krutet. Sen får vi se hur läget är till nästa vecka, säger han.

Matchen blir den första hemmatävlingen för säsongen för Rospiggarna, som ställs mot ett av seriens kanske starkaste lag. Första heatet körs klockan 19.00 på tisdagskvällen.

Vad kan publiken förvänta sig av matchen?

– Hemmapubliken kan räkna med ett lag som är taggade till hundra för att göra en riktigt bra match mot ett favorittippat Västervik. Vi kommer ge allt för skölden på bröstet, för alla funktionärer, supportar och partners, avslutar lagledaren.

Annons
Flygfyren

Annons

Fakta: Laguppställningar

Rospiggarna:
1. Adam Ellis
2. David Bellego
3. Vadim Tarasenko
4. Jonas Knudsen
5. Adam ”Bubba” Bednar
6. Tyr Söderblom
7. Ludvig Lindgren

Läs mer

Västervik:
1. Robert Lambert (K)
2. Tom Brennan
3. Jacob Thorssell
4. Villads Nagel
5. Jason Doyle
6. Noel Wahlquist
7. Victor Palovaara

Rospiggarna lanserar speedwaybuss till hemmamatcherna

Rospiggarna

Publicerad 2026-05-23 – av Daniel Rämsell
Bild på en buss bredvid supportrar.
Rospiggarna och Västanhede startar under säsongen 2026 särskilda bussresor till lagets hemmamatcher i Hallstavik.
1 min läsning
Annons

Rospiggarna och Västanhede startar under säsongen 2026 särskilda bussresor till lagets hemmamatcher i Hallstavik.

Satsningen innebär att supportrar ska kunna resa gemensamt till matcherna på Team Kentas Park, i Hallstavik från flera orter.

Under säsongen kommer speedwaybussen att trafikera bland annat Uppsala och Norrtälje, och även Grisslehamn inkluderas under juli månad.

- Vi vill att det ska vara enkelt för familjer och vänner att ta sig till våra hemmamatcher i Hallstavik, säger Alexander Edberg, klubbchef för Rospiggarna.

Annons

Från Uppsala går bussen via bland annat Centralstationen, Gränby Centrum, Lindbacken och Rasbo kyrka.

 

Annons

Fakta: Speedwaybussen till Team Kentas Park

De olika bussturerna bokas via webben eller Freelway-appen. Mer information väntas under måndagen.

Rutter till Hallstavik / Team Kentas Park:

Uppsala – Team Kentas Park

Norrtälje – Team Kentas Park

Läs mer

Uppsala – Team Kentas Park:

• Uppsala Centralstation

• Gränby Centrum

• Lindbacken

• Rasbo Kyrka

Norrtälje – Team Kentas Park:

• Norrtälje busstation

• Svanberga

• Söderbykarl

• Unungehöjden

• Skedbobruk

• Häverödal

Under juli månad:

Grisslehamn – Team Kentas Park

Grisslehamn – Team Kentas Park:

• Grisslehamn Hamnplan

• Bergby

• Lindris

• Häverö kyrka

Så gick det för Rospiggarna i premiärmatchen: ”Vi chockstartade”

Rospiggarna

Publicerad 2026-05-13 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare som kör på bakhjulen på banan.
Rospiggarna tog ledningen efter fyra heat borta mot Lejonen, men hemmalaget vände och vann till slut inför 1661 åskådare.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Rospiggarna tog ledningen efter fyra heat borta mot Lejonen, men hemmalaget vände och vann till slut inför 1661 åskådare.

Rospiggarna fick en lovande start i säsongsinledningen och var i ledning efter de inledande fyra heaten. Därefter vände hemmalaget Lejonen matchen och vann till sist med 53–37.

– Vi chockstartade, men vi visste att det skulle bli tufft i slutändan när de har förare som är bland de bästa i världen, Bartosz Zmarzlik och Kacper Woryna. Vi ska inte skämmas, vi gjorde det vi kunde, säger Alexander Edberg, klubbchef för Rospiggarna.

Annons

Vadim Tarasenko blev poängbäst i Rospiggarna med 11 poäng. Ludvig Lindgren stod för en stark insats från reservplats med 7+1 på fyra heat, medan David Bellego noterades för 7+1.

På tisdag nästa vecka väntar Smederna i Eskilstuna.

– Vi får hoppas på att vi får med oss fullt lag till den matchen, så vi hoppas på att kunna ta hem den, avlutar Edberg.

Annons

Fakta: Lejonen–Rospiggarna

Fyra snabba:
– Zmarzlik med 15 av 15 poäng.
– Kaptenen Ludvig Lindgren stod för en fin insats – 7+1 poäng.
– Lejonen studsade tillbaka direkt efter förlusten i Norrköping.
– Vadim Tarasenko med en tvåsiffrig leverans.

Läs mer

Lejonen – 53:
Bartosz Zmarzlik 15 (5)
Kacper Woryna 13+1 (5)
Mateusz Cierniak 7 (4)
Mathias Thörnblom 6 (5)
Pawel Przedpelski 5+3 (4)
Eddie Bock 4 (4)
Casper Henriksson 3+1 (4)

Rospiggarna – 37:
Vadim Tarasenko 11 (5)
Ludvig Lindgren 7+1 (4)
David Bellego 7+1 (5)
Jonas Knudsen 5+1 (4)
Adam Ellis 5 (5)
Emil Millberg 2+1 (4)
Piotr Pawlicki R/R