Annons
Flygfyren

Hemtjänstpersonal lurade 93-åring på pengar – köpte snus och cigaretter

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-12-14 – av Daniel Rämsell
24-åringen dömts nu till två veckors fängelse för bedrägeri och är skyldig att betala 361 kronor i skadestånd till 93-åringen.
1 min läsning
Annons

En 24-årig man anställd inom hemtjänsten i Norrtälje kommun har dömts till fängelse efter att ha använt en 93-årig vårdtagares bankkort för att köpa snus och cigaretter. Händelsen, som avslöjades genom en butiks övervakningskamera, har lett till en fängelsedom.

Hemtjänstmedarbetaren har erkänt att han använt en vårdtagares bankkort för personliga inköp. Mannen berättade under rättegången att han fick bankkortet av två kollegor, som bad honom köpa snus och cigaretter till dem även till sig själv.

Övervakningskameror på Hemmakväll fångade mannen när han genomförde inköpen. Han fortsatte sedan till Norrtälje busstation, där han mötte sina kollegor och gjorde ytterligare inköp i en annan butik. Mannen uppgav att han efter köpen insåg att bankkortet tillhörde en 93-årig kvinna och påstod sig ha återlämnat alla varor till sina kollegor och bett dem returnera kortet till brukaren.

Annons

Norrtälje tingsrätt ifrågasätter mannens berättelse och anser att han var medveten om att bankkortet tillhörde den äldre kvinnan vid tidpunkten för köpen.

24-åringen dömts nu till två veckors fängelse för bedrägeri och är skyldig att betala 361 kronor i skadestånd till 93-åringen.

Annons

Bränsletjuvar greps av polis på bar gärning i Hallstavik

Publicerad Igår 10:03 – av Tobbe Rydsheim
Del av en polisbil med texten "polis".
Två personer greps misstänkta för att ha slangat bränsle från lastbilar i Hallstavik. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personer greps under natten mot onsdagen misstänkta för stöld på ett arbetsplatsområde i Hallstavik. Det framgår av polisens händelserapport.


Polisen larmades till platsen efter att en anmälare via övervakningskameror upptäckt flera personer som rörde sig inne på området och slangade bränsle från lastbilar.

Enligt polisen kunde anmälaren följa händelseförloppet i realtid och vägleda patrullerna till de misstänkta personernas positioner på området.

Annons

Två personer greps därefter på platsen. Ärendet rubriceras som stöld, enligt polisens händelserapport.

Annons
Flygfyren

Trafikolycka på Norrtäljevägen – personbil i diket

Publicerad 2026-05-11 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka på väg 76 vid Estuna och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons

På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka på väg 76 vid Estuna och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Det var klockan 14.04 som ett larm om en singelolycka med en personbil inkom till SOS Alarm.

Enligt uppgifter från Trafikverket påverkar olyckan trafiken mellan Haggård och Estuna i bägge riktningar.

Annons

Det finns ännu inga uppgifter avseende skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras...

Annons

Trafikolycka i centrala Norrtälje

Publicerad 2026-05-11 – av Tobbe Rydsheim
Det var måndagen klockan 12:44 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. FOTO: Camilla Åsvik
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En trafikolycka med två personbilar inträffade på Badhusbron/Stockholmvägen i centrala Norrtälje under måndagen och räddningsstjänst har kallats till platsen.

Det var måndagen klockan 12:44 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm.
Två fordon har kolliderat och orsakar stopp i trafiken i båda riktningar.

- Trafiken väntas stå stilla i 20 minuter. Det finns i nuläget inga uppgifter om personskador, säger Mathias Häglund, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras...

 

Annons

Fyllde kundvagn och lämnade butik utan att betala

Publicerad 2026-05-11 – av Daniel Rämsell
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man misstänks för stöld efter att ha sprungit ut från en stormarknad i Norrtälje. BILD
1 min läsning
Annons

En man misstänks för stöld efter att ha sprungit ut från en stormarknad i Norrtälje med en fylld kundvagn utan att betala under lördagseftermiddagen, vilket Norrtelje Tidning rapporterade först. 

Händelsen inträffade vid 14.23. Enligt polisens händelserapport ska mannen ha tagit sig till en bil och lämnat platsen.

Polis larmades till platsen och sökte efter mannen, men utan resultat.

Annons
Flygfyren

Värdet på det stulna godset är ännu okänt, enligt polisens händelserapport

Annons