Annons
Flygfyren

Idrottsprofilen våldtog sin hustru och sålde hennes kropp

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-11-26 – av Redaktionen
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

NORRTÄLJE. Den sedan tidigare häktade idrottsprofilen åtalas för bland annat grov kvinnofridskränkning, grov våldtäkt och koppleri för brott han skall ha begått under åtta års tid mot sin hustru. Profilen skall även bland annat förmått sin hustru att sälja sexuella tjänster mot hennes vilja vid flera tillfällen. 

Grova våldtäkter
Den så kallade idrottsprofilen, en man i 50-årsåldern som sedan tidigare suttit häktad för flera fall av grova våldtäkter mot sin hustru, olaga hot och koppleri åtalas alltså nu. Enligt stämningsansökan åtalas han för bland annat flera fall av grov våldtäkt, kvinnofridskränkning och barnpornografibrott. Brott som skall varit begångna mellan åren 2014 och 2022.

Band fast hustrun
Vid ett tillfälle skall idrottsprofilen tillsammans med en annan man bundit fast kvinnan, förse henne med ögonbindel för att sedermera våldta och misshandla henne. Förutom flera fall av grova våldtäkter skall han vid ett tillfälle hållit fast sin frus huvud och urinera i hennes mun, mot hennes vilja.

Annons

Idrottare
Den åtalade har en lång idrottskarriär i bagaget med såväl nationella som internationella framgångar. Mannen är sedan tidigare känd av polisen och har har tidigare dömts till dagsböter för dopningsbrott och misshandel av sin tidigare sambo.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Tvång eller möjligheter med blandad bebyggelse?

Publicerad Idag 17:00 – av Catarina Wahlgren
Catharina Wahlgren
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Igår flyttade ett av mina barn till sin första hyreslägenhet. En helt ny byggnad på fyra våningar, uppförd i ett etablerat villaområde.

Ånej, tänker ni, "tvångsblandning", nu har någon stackars villaägare blivit av med ett äppelträd till förmån för en hyreskasern.

Min tjugoåring bor nu ca 600 meter från sitt föräldrahem, 500 meter från sin låg- och mellanstadieskola. Många av hennes klasskompisar har vuxit upp i de här kvarteren och hon känner sig hemma. Huskroppen smälter väl in mot höjden bakom och ser inte alls onaturligt hög ut.

Annons

Huset har inte ersatt ett äppelträd. Det är uppfört där det tidigare funnits en butik som blev en pizzeria som blev tomma lokaler i många år innan de revs och gav plats för nytt liv. Begreppet ”tvångsblandning” framställer detta som ett övergrepp; att människor med olika inkomster och livsvillkor kan bo i samma stadsdel. Att du kan bo kvar i ett kvarter där du trivs även när du flyttar hemifrån för första gången eller när du blir äldre och inte orkar sköta villan längre. Eller du helt enkelt gillar lugnet, men inte vill ta hand om en trädgård.

Segregation är inte ett resultat av människors fria val. Den är i stor utsträckning en konsekvens av politiska beslut, marknadens logik och en bostadsmarknad där den som har mest pengar också får störst valfrihet. När hela områden byggs med en enda upplåtelseform skapas bostadsområden där människor med liknande ekonomiska förutsättningar koncentreras till samma plats. Det är inte frihet – det är sortering.

Blandad bebyggelse handlar om att skapa möjligheter. När hyresrätter, bostadsrätter och småhus finns i samma område kan fler människor hitta en bostad som passar deras ekonomi och livssituation. Det är också en demokratifråga. Samhället blir starkare när människor med olika erfarenheter möts i vardagen. Gemensamma skolor, föreningsliv och offentliga miljöer skapar förståelse och sammanhållning. Här i området såg jag att det annonserades om promenadloppis i helgen.

Ett villaområde innehåller sällan bara villor. Här finns förskola, äldreboende och LSS-boenden, viktiga arbetsplatser. Precis utanför huset finns en busshållplats.

Här växer staden och ger utrymme för människor att växa och trivas. Vill vi på allvar motverka segregation och parallellsamhällen måste vi också ge människor möjligheter att mötas. Så bygger vi ett jämlikt samhälle. Utan att ett enda äppelträd i trädgården behöver tvingas undan.

Annons
Flygfyren

Skärsta Friskola nekas start av anpassad skola – brister kvarstår

Publicerad Idag 13:20 – av Tobbe Rydsheim
Enligt Linda Fogelström ser skolan allvarligt på de brister som Skolinspektionen pekat på, men menar att arbetet för att åtgärda dem inleddes direkt efter tillsynen. FOTO: Norrtälje kommun
3 min läsning
Annons

Skärsta Friskola ville starta en anpassad grundskola i Hallstavik. Skolinspektionen säger nej med hänvisning till brister i verksamheten, men skolan menar att problemen i huvudsak är åtgärdade.

Skärsta Friskola Ekonomisk förening får inte starta en anpassad grundskola för årskurs 1–9 och fritidshem vid en ny skolenhet i Hallstavik. Skolinspektionen avslår ansökan med hänvisning till brister i huvudmannens befintliga verksamhet.

I beslutet, daterat den 19 maj, skriver Skolinspektionen att föreningen inte bedöms ha förutsättningar att följa de föreskrifter som gäller för den sökta utbildningen.

Annons
Flygfyren

Bakgrunden är en tillsyn som Skolinspektionen inledde våren 2025 av Skärsta friskola. I ett första beslut förelades skolan att åtgärda brister som rörde extra studietid, lärare, planen mot kränkande behandling samt beslut om betyg och betygskatalog.

Vid senare uppföljningar bedömde Skolinspektionen att brister kopplade till beslut om betyg och betygskatalog fortfarande kvarstod. Skolan förelades då på nytt att åtgärda bristerna och har enligt beslutet fram till den 15 juni 2026 på sig att redovisa ytterligare åtgärder.

Skolinspektionen skriver i sitt beslut att de brister som vid flera tillfällen konstaterats vid tillsynen gör att myndigheten sammantaget bedömer att Skärsta Friskola Ekonomisk förening inte har förutsättningar att följa föreskrifterna för den sökta utbildningen.

— Skolinspektionen bedömer sammantaget med hänsyn till de brister som vid flera tillfällen konstaterats vid tillsynen av den befintliga verksamheten att Skärsta Friskola Ekonomiska Förening inte har förutsättningar att följa de föreskrifter som gäller för den sökta utbildningen. Vad sökanden anfört om sitt arbete med att avhjälpa bristerna ändrar inte Skolinspektionens bedömning, skriver myndigheten i beslutet.

Linda Fogelström, rektor på Skärsta friskola, säger att skolan är besviken över avslaget.

— Vi anser att det finns ett behov av fler skolplatser och fler valmöjligheter för elever med omfattande stödbehov, säger hon.

Enligt Linda Fogelström ser skolan allvarligt på de brister som Skolinspektionen pekat på, men menar att arbetet för att åtgärda dem inleddes direkt efter tillsynen.

Annons

— Det handlar bland annat om att stärka uppföljning, styrning och det systematiska kvalitetsarbetet för att säkerställa att ansvar och rutiner fungerar på alla nivåer, säger Linda Fogelström.

Rektorn uppger att skolan bedömer att de tidigare bristerna har åtgärdats och att endast ett föreläggande kopplat till betygskatalogen återstår.

— Vi har ett föreläggande kvar på grund av att vi missat att skriva Norrtälje kommun med ord på framsidan av vår betygskatalog. Därför önskar Skolinspektionen få in den nya betygskatalogen med rätt framsida när elevernas nya betyg sätts för vårterminen, säger Fogelström.

Linda Fogelström vill inte säga att det är den kvarstående frågan som ligger bakom avslaget, men menar att det är en möjlig förklaring.

Nu ska skolan analysera beslutet innan den tar ställning till om det ska överklagas eller om en ny ansökan kan bli aktuell längre fram.

— Vår högsta prioritet är att skapa en trygg och kvalitativ utbildningsmiljö för eleverna på Skärsta friskola, och vi kommer fortsättningsvis att arbeta målmedvetet för att möta de krav som Skolinspektionen ställer, forsätter hon.

Beslutet innebär enligt Linda Fogelström att familjer i området går miste om ett lokalt alternativ.

— Vissa elever kan även fortsättningsvis behöva resa längre för att få den utbildning som passar deras behov, avslutar rektorn.

 

Annons

Larm om trafikolycka – singel personbil på väg

Publicerad Igår 16:02 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en singel personbil i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

Det var måndagen klockan 15:30 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. Olyckan ska ha inträffat på Vätövägen i Norrtälje, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

En personbil uppges ha kört av vägen på Vätövägen i Norrtälje och slagit ner en lyktstolpe.
Vägen stängdes först av helt i samband med olyckan, men öppnades senare för växelvis trafik, enligt räddningstjänstens ledningscentral.

Ambulans och polis ska ha kallats till platsen. En person ska ha varit inblandad i olyckan, men skadeläget var vid 15.50-tiden oklart.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras.

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Tom eka i hamnen ledde till stor sökinsats

Publicerad Igår 10:30 – av Tobbe Rydsheim
På söndagen inkom ett SOS Alarm avseende en drunkning i Norrtälje. Foto: Norrtälje kommun
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Ett drunkningslarm ledde till en större sökinsats vid Hamnpromenaden i Norrtälje på söndagskvällen. Larmet kom in till SOS Alarm strax före klockan 21.30, vilket Norrtelje Tidning rapporterade först.

Bakgrunden var att en tom eka hade observerats i vattnet. I båten fanns åror och en flytväst, vilket gjorde att räddningstjänst och polis larmades till platsen och en omfattande sökinsats pågick under kvällen.

Efter cirka en timmes sökande avslutades dock insatsen, då ingen person hade hittats, enligt uppgifter till tidningen.

Annons

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons