Länsstyrelsen har beslutat att avslå en ansökan om att sänka hastighetsgränsen från 70 km/tim till 50 km/tim på en del av väg 1032 som ligger på Rådmansö. Beslutet grundas på att vägen anses vara självreglerande och att en lägre hastighetsbegränsning inte bedöms som motiverad.
Den aktuella ansökan, inlämnad den 17 maj 2024, framförde en oro för trafiksäkerheten i området. Sökanden Ewa Parman beskrev att fordon framförs i höga hastigheter, vilket skapar en osäker miljö för fotgängare, barn och husdjur. Hon påtalade även att barn som väntar på skolbussen känner sig otrygga vid busshållplatsen.
I samband med beslutet skickades en remiss till berörda myndigheter, där Norrtälje kommun och Trafikverket avstyrkte ansökan. Kommunen framhöll att hastigheten på platsen redan regleras av de allmänna trafikföreskrifterna och att en sänkning inte skulle få tillräcklig efterlevnad. Trafikverket påpekade att väg 1032 inte skiljer sig från andra vägar med liknande förutsättningar och att fordonsförare har ett eget ansvar att anpassa hastigheten.
Länsstyrelsen delar Trafikverkets uppfattning att vägen är självreglerande och att eventuella överträdelser av hastighetsbegränsningen är en fråga för polismyndigheten. Vidare anser myndigheten att barn inte bör vistas ensamma vid vägen utan vuxet sällskap förrän de har uppnått tillräcklig trafikmognad.
Eva Parman är inte nöjd med avslaget.
– Jag har levt med denna oro under många år och menar att andra trafikanter, särskilt motorcyklister, inte inser att de är en fara för andra och sig själva. Jag känner mig både makt- och tröstlös!
Vad tycker du borde göras?
– Det borde upprättas fartkontroller, särskilt på sommaren när det är mycket trafik. Det är viktigt och aktuellt nu när många barn i området nått skolåldern och behöver gå till och från busshållplatserna.
Beslutet kan överklagas till Transportstyrelsen.