Annons

JUST NU: Lastbilsolycka i Söderbykarl

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-02-26 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
På måndagen inkom ett SOS Alarm beträffande en lastbilsolycka i området för Söderbykarl. 
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På måndagen inkom ett SOS Alarm beträffande en lastbilsolycka i området för Söderbykarl. 

Det var på måndagsförmiddagen klockan 11.14 som händelsen rapporterades till SOS Alarm. Olyckan skall vara en singelolycka involverat en lastbil. Enligt trafikverket är Odenslundsvägen mellan Igelsta och Norra Råda avstängd tillsvidare.

Det finns ännu inga uppgifter beträffande skadeläge.

Annons

Artikeln uppdateras.. 

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Socialdemokrat i Norrtälje kallar Jan Emanuel ”Äckel!!!”

Publicerad Idag 11:08 – av Carl Eos
Carl Eos
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Den före detta socialdemokratiska riksdagsledamoten Jan Emanuel Johansson har sagt att han inte kan rösta på Socialdemokraterna i valet. Det får Norrtäljebon och socialdemokraten Måns Nilsson att tappa fattningen. "Värdegrund…. Äckel!!! Äckel!!! Nynationalism = nazism!" skriver han på sin facebook-sida.

Till Nilssons inlägg delas en bild där Jan Emanuel låtit sig fotograferas med en sverigedemokratisk kvinnlig politiker. Tyvärr är denna reaktion talande för Socialdemokraterna. Istället för att lyssna på Jan Emanuels kritik, istället för att åtminstone försöka förstå, faller man genast ner i ren galenskap.

Det Jan Emanuel har sagt är att han är besviken över att Socialdemokraterna som parti inte längre företräder arbetare. Den grupp som varit ryggraden i arbetarrörelsen inklusive partiet går idag över till andra partier. Det är helt korrekt att arbetarna lämnar Socialdemokraterna. Detta är lätt att belägga och jag har själv skrivit en rapport om saken. I förra valet röstade 32 % av arbetarna på Socialdemokraterna och 29 % på Sverigedemokraterna.

Annons

Jan Emanuel själv tycks mena att hans besvikelse med Socialdemokraterna beror på att de misslyckats med arbetskraftsinvandringen, invandringen generellt och med välfärdsreformer. Han anser sig vara ideologisk socialdemokrat men att partiet övergett den egna ideologin. Istället för att fokusera på välfärd, låga priser på mat och livsmedel samt en fungerande arbetsmarknad har partiet fallit ner i mångkulturideologi.

Socialdemokraterna skulle kunna försöka förstå vad som gått fel. Men de är inte intresserade. Istället vill de likt Måns Nilsson skrika om nazism. Det här är djupt oroande för Sverige som land. Socialdemokraterna har en lång väg att gå om de ska komma tillbaka till sans och förnuft.

Därför är lösningen för alla vanliga svenskar just nu enkel. Gör som Jan Emanuel: Rösta på något annat än Socialdemokraterna.

Annons

Rekordstor andel äldre väljare i Norrtälje

Publicerad 2026-08-22 – av Tobbe Rydsheim
Mer än var tredje väljare i Norrtälje är 65 år eller äldre – högst andel i Stockholms län. I Norrtälje hamn tillhör sju av tio den äldre väljargruppen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Mer än var tredje väljare i Norrtälje är 65 år eller äldre – högst andel i Stockholms län. I Norrtälje hamn tillhör sju av tio den äldre väljargruppen.

Totalt har 55 138 personer rösträtt i höstens kommunval i Norrtälje. Det är närmare 2 000 fler än vid valet 2022, enligt en sammanställning från Newsworthy.

Av väljarna är 19 784 personer, motsvarande 36 procent, 65 år eller äldre. Det är den högsta andelen i kommunen under hela 2000-talet och samtidigt högst bland samtliga kommuner i Stockholms län.

Annons
Flygfyren

Skillnaderna inom kommunen är stora. I valdistriktet Norrtälje hamn är 70,2 procent av de röstberättigade 65 år eller äldre. Det är den högsta andelen bland landets valdistrikt.

Därefter följer Blidö med 60,5 procent och Väddö södra med 56,4 procent. Lägst andel äldre väljare finns i Norrtälje östra, där 17,3 procent är 65 år eller äldre.

Samtidigt är andelen yngre väljare den lägsta i Norrtälje under 2000-talet. Totalt är 6 848 röstberättigade mellan 18 och 29 år, motsvarande 12 procent av väljarkåren.

Högst andel unga väljare finns i Grossgärdet–Nordrona, där 29,1 procent tillhör åldersgruppen 18–29 år.

Även andelen förstagångsväljare är rekordlåg. Totalt får 2 466 personer rösta för första gången, motsvarande 4,5 procent av väljarkåren. I hela Sverige är motsvarande andel 5,9 procent.

 

Annons

Annons

Mässling på Åland – reste med Eckerölinjen från Grisslehamn

Publicerad 2026-08-21 – av Daniel Rämsell
Den insjuknade personen reste med Eckerölinjen från Grisslehamn den 15 augusti, rapporterar Ålands Radio.
1 min läsning
Annons

Ett fall av mässling har bekräftats på Åland. Den insjuknade personen reste med Eckerölinjen från Grisslehamn den 15 augusti, rapporterar Ålands Radio.

Finländska institutet för hälsa och välfärd i, THL, bekräftade fallet på fredagsmorgonen. Fallet har, liksom övriga fall i Sverige, koppling till festivalen Urkult i Näsåker i Sollefteå.

Den insjuknade personen ska ha rest den 13 augusti med Viking Glory på rutten Åbo–Mariehamn–Stockholm. Fartyget avgick från Mariehamn klockan 14.25. Den 15 augusti reste samma person med Eckerölinjen från Grisslehamn klockan 20.00.

Annons

”Den insjuknade personen är vaccinerad, vilket avsevärt minskar risken för vidare smittspridning. Risken att ha blivit smittad ombord på färjan bedöms som liten”, skriver THL, till Ålands Radio.

Ålands hälso- och sjukvård, ÅHS, uppger att det i dagsläget inte finns några tecken på vidare smittspridning på Åland.

Annons

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons
Flygfyren