Hallstavik. Ett pizzeriabesök i Hallstavik gick väldigt fel i augusti 2012. Det som började med öldrickande slutade med nedkissad mat, misshandel och fängelse för en full lastbilschaufför. Den första augusti 2012
besökte tre lastbilschaufförer en pizzeria i Hallstavik. En av lastbilschaufförerna, en 29-årig man hade intagit stora mängder alkohol under besöket och blev förvägrad att beställa mer öl av restaurangägarna. 29-åringen blev då agiterad och började urinera på de andra gästernas mat och öl. Samtidigt gick de andra lastbilschaufförerna till angrepp mot gästerna på pizzerian eftersom de trodde att någon hade ringt polisen, enligt den ursprungliga artikeln från Norrtelje Tidning.
Slog sin kompis
När lastbilschaufförerna försökta lämna Pizzerian ramlade de omkull varefter den dåvarande 29-åringen slog till en av sina vänner och försvann från platsen.
Iklädd endast kalsonger
Under flykten slängde mannen av sig sina kläder och en boende från trakten stötte på 29-årigen som gav mannen ett knytnävsslag över ansiktet. Mannen som misshandlades tappade sina löständer som lastbilschauffören då stampade sönder.
Nästa misshandel
Därefter tog sig lastbilschauffören in i en främmande persons kök. Den boende i bostaden erbjöd sig att skjutsa 29-åringen till sjukhus och när de kom ut till bilen gav han istället bilägaren ett slag.
Försökte ta bil med alkolås
Under kvällen försökte lastbilschauffören även stjäla en bil, vilket han emellertid misslyckades med, eftersom bilen var utrustad med alkolås. Mannen skall enligt Expressen ha glömt ett paket cigaretter och sitt mastercard med sitt namn på i bilen.
Mannen dömdes till tre månaders fängelse för två fall av misshandel och försök till tillgrepp av fortskaffningsmedel. Mannen ålades även betala 25 000 kronor i skadestånd till de misshandlade männen.