Annons
Flygfyren

Kvinna åtalas för grovt rattfylleri och narkotikabrott i Rimbo

Uppdaterad , Publicerad – av Nicklas Salmin
En polisbils passagerardörr i dagsljus.
En kvinna i Rimbo ska enligt åtalet ha kört bil under påverkan av narkotika.
1 min läsning
Annons

En kvinna i Rimbo ska enligt åtalet ha kört bil under påverkan av narkotika och åtalas nu för bland annat grovt rattfylleri.

Det är en kvinna i 40-årsåldern som står åtalad för att ha kört bil i Rimbo efter att ha brukat narkotika såsom oxikodon, alprazolam och zolpidem.

Under färden ska hon ha uppvisat ett vingligt körsätt och vid flera tillfällen nästan kört över i mötande körfält eller ner i dike.

Annons

Vidare framgår det att kvinnan innehaft narkotiska tabletter och kört utan giltigt körkort, något som rubriceras som grovt eftersom hennes körkort ska ha varit återkallat.

Hon åtalas nu för grovt rattfylleri, ringa narkotikabrott och olovlig körning.

Annons
Flygfyren

Man stal kött och elektronik vid Norrtäljeporten för 13 000 – döms till fängelse

Publicerad – av Nicklas Salmin
Del av en polisbil med texten "polis".
En man i Norrtälje fälls för misshandel och flera fall av stöld. Han döms till fängelse och ska betala skadestånd.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i Norrtälje fälls för misshandel och flera fall av stöld. Han döms till fängelse och ska betala skadestånd.

Av domen framgår att mannen, som är i 40-årsåldern, under en händelse i november 2025 sparkade en annan man på knäna, vilket orsakade smärta och sårskador.

I december 2025 ska han ha stulit varor från tre olika butiker, inklusive elektronik från Biltema och Jula och kött från Coop vid Norrtäljeporten, till ett sammanlagt värde av över 13 000 kronor.

Annons
Flygfyren

Mannen döms till tre månaders fängelse för stöld, ringa narkotikabrott och misshandel.

Det sistnämnda efter en misshandel utanför ICA Kryddan i Norrtälje i november förra året.

Annons

Annons
Flygfyren

Ung man åtalas för narkotikabrott i Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
En man i 20-årsåldern ska enligt åtalet ha innehaft en mängd narkotika.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 20-årsåldern ska enligt åtalet ha innehaft en mängd narkotika och åtalas nu misstänkt för narkotikabrott.

En man i 20-årsåldern åtalas efter att ha innehaft 73,26 gram cannabisharts, vilket klassas som narkotika enligt svensk lag.

Enligt åtalet ska gärningen ha skett olovligen och med uppsåt på två olika platser i centrala Norrtälje den 6 januari 2026.

Annons
Flygfyren

Annons

Annons

Man körde 102 km/h i tätbebyggd område utanför Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
En man i 40-årsåldern ska enligt åtalet ha kört bil i en hastighet av 102 km/tim utanför ett tättbebyggt område. Händelsen ska ha inträffat den 4 mars 2025.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 40-årsåldern ska enligt åtalet ha kört bil i en hastighet av 102 km/tim utanför ett tättbebyggt område i Norrtälje kommun.

En man misstänks ha kört bil utanför ett tätbebyggt område i Norrtälje med en hastighet betydligt över den tillåtna gränsen.

Åtalet rör en händelse där mannen, i 40-årsåldern, ska ha kört 102 km/tim där den högsta tillåtna hastigheten var 70 km/tim utanför Norrtälje.

Annons
Flygfyren

Mannen åtalas nu för hastighetsöverträdelse.

Annons

Annons
Flygfyren

Intern hotade döda tre kriminalvårdare på Norrtäljeanstalten

Publicerad – av Nicklas Salmin
Norrtäljeanstaltens huvudentré med en molnig bakgrund.
En man i Norrtälje ska enligt åtalet ha hotat tre kriminalvårdare under ett förhör.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i Norrtälje ska enligt åtalet ha hotat tre kriminalvårdare under ett förhör. Händelsen ska ha inträffat i slutet av augusti 2025.

En man i 20-årsåldern ska enligt åtalet ha uttalat hot om våld mot kriminalvårdare under ett förhör om misskötsamhet.

Enligt åtalet uttryckte mannen avsikter att döda de tre tjänstemännen, och gärningen ska ha begåtts med uppsåt.

Annons

Mannen åtalas nu för hot mot tjänsteman.

Annons

Annons
Flygfyren