Annons
Flygfyren

Man åtalas för överträdelse av kontaktförbud i Hallstavik

Publicerad 2025-09-13 – av Nicklas Salmin
En man i Hallstavik ska enligt åtalet ha brutit mot ett kontaktförbud.

1 min läsning
Annons

En man ska enligt åtalet ha brutit mot ett kontaktförbud genom att skicka ett brev adresserat till närstående till en kvinna han haft kontaktförbud gentemot. Händelsen ska ha inträffat under hösten 2024.

Det är e en man i 30-årsåldern som enligt åtalet haft kontaktförbud från och med 14 augusti 2024, vilket innebar att han inte fick ta kontakt med en viss kvinna.

Trots detta ska han ha skickat ett brev till en av kvinnans närstående under perioden 1 september till 31 oktober, där delar av brevet riktades till kvinnan själv.

Annons

Den 7 november delgavs mannen en förlängning av kontaktförbudet. Kort därefter ska han enligt åtalet ha skickat ytterligare ett brev, denna gång till en annan närstående till kvinnan.

Nu åtalas han för två fall av överträdelse av kontaktförbud.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad Igår 16:24 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad Igår kl 17:16, Publicerad Igår 16:04 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons