Annons

Man döms för grovt rattfylleri och olovlig körning i Norrtälje

Uppdaterad 2026-03-03, Publicerad 2026-03-03 – av Nicklas Salmin
BIld på Norrtälje tingsrätts huvudentré.
En man i 40-årsåldern har dömts för grovt rattfylleri och grov olovlig körning efter att ha kört bil under påverkan på Lommarvägen i Norrtälje i januari.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 40-årsåldern har dömts för grovt rattfylleri och grov olovlig körning efter att ha kört bil under påverkan på Lommarvägen i Norrtälje i januari. Norrtälje tingsrätt har dömt honom till skyddstillsyn och samhällstjänst.

En man i 40-årsåldern körde bil på Lommarvägen i Norrtälje efter att ha druckit alkohol, vilket resulterade i en alkoholkoncentration på 0,56 milligram per liter utandningsluft. Den aktuella händelsen ägde rum på en tisdag i januari på Lommarvägen. Mannen körde även bilen utan giltigt körkort eftersom körkortet var återkallat.

Under rättegången vid Norrtälje tingsrätt erkände mannen gärningarna och godtog att bli dömd. Rätten ansåg att åtalen var styrkta genom såväl utredningen som mannens erkännande. Straffvärdet för brotten motsvarar enligt rätten en månads fängelse, men man har bedömt att det istället finns skäl att döma till skyddstillsyn med samhällstjänst. Förutom detta ska mannen också genomgå vård och behandling enligt frivårdens föreskrifter.

Annons

Sammantaget har mannen nu dömts till skyddstillsyn och 40 timmars samhällstjänst för grovt rattfylleri samt grov olovlig körning.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person påkörd i Rimbo – förare smet från platsen

Publicerad 2026-07-17 – av Daniel Rämsell
Sidan av en polisbil.
En person kördes på av en bil i Rimbo utanför Norrtälje på torsdagskvällen. Bilföraren lämnade olycksplatsen utan att stanna.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En person kördes på av en bil i Rimbo utanför Norrtälje på torsdagskvällen. Bilföraren lämnade olycksplatsen utan att stanna. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagskvällen, klockan 20.18 som en gångtrafikant blev påkörd av en bil i Rimbo. Den påkörda personen var vid medvetande och gick att prata med, och fick tillsyn av sjukvård på platsen.

Bilen som körde på personen lämnade olycksplatsen.

"Anmälan om grov vårdslöshet i trafik, vållande till kroppskada och smitning från trafikolycka kommer att skrivas", skriver polisen i händelserapporten.

Annons
Flygfyren

Annons

Cyklist skadades i krock med bil utanför Rimbo

Publicerad 2026-07-10 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons

En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 14.33 som en cyklist och en bilförare kolliderade på länsväg 280 i höjd med Söderby, strax utanför Rimbo.

Annons

Cyklisten, en man i 20-årsåldern, skadades i krocken och omhändertogs av ambulans. Bilföraren var en kvinna i 60-årsåldern. Mannen var vid tillfället vaken och talbar.

"Det är oklart hur händelsen kommer att rubriceras i anmälan.", skriver polisen i händelserapporten.

Vidare uppger polisen att cyklisten bötfälldes för otillåten förflyttning i sidled.

Annons

Brand i villa på Blidö

Publicerad 2026-07-09 – av Daniel Rämsell
Sidan på en brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in klockan 11.16 på torsdagsförmiddagen och räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden. Det finns ännu inga uppgifter  Händelsen ska ha inträffat på en adress på Björkudden.

- Det har brunnit i en skärbräda som stått under en fläkt och vi är på plats och undersöker så att det inte har spridit sig, säger Sebastian Forslöf, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Räddningstjänsten ryckte ut till sjunkande båt

Publicerad 2026-07-08 – av Tobbe Rydsheim
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka vid Gummarön i Frötuna.

Larmet kom klockan 11.57. Enligt räddningstjänsten var båten förtöjd vid en brygga när den började ta in vatten.

Båtägaren försökte själv ösa ur vattnet innan räddningstjänsten kom till platsen.

Annons
Flygfyren

Ingen person skadades i samband med händelsen.

Annons