Annons

Man drack nio starköl och shots – krockade med bilen

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-11-08 – av Redaktionen
1 min läsning
Annons

En 21-årig man har dömts till fängelse efter att ha kraschat sin bil på Grisslehamnsvägen på Väddö, under kraftig alkoholpåverkan.

Det var en sommarkväll i slutet av juli som 21-åringen tappade kontrollen över sitt fordon på Grisslehamnsvägen på Väddö. Innan färden skall han ha konsumerat stora mängder alkohol på en närliggande restaurang och kände efter krogbesöket ett behov av att lyssna på musik i sin bil. Istället för att störa närboende med hög musik valde han att flytta bilen en bit bort, vilket ledde till den olycksaliga färden.

Under rättegången redogjorde mannen att han väjde för ett oväntat rådjur, vilket resulterade i att bilen hamnade i sladd och sedermera körde ned i diket. Polisens sållningsintrument visade att 21-åringen var kraftigt berusad, och ytterligare tester avslöjade en alkoholhalt på 1,27 promille alkohol i blodet.

Annons

21-åringen döms nu till fängelse i en månad för grovt rattfylleri. Dessutom hade han spår av cannabis i blodet och döms för ringa narkotikabrott.

Annons

Misshandel i Norrtälje – kvinna fick föras till sjukhus

Publicerad 2026-10-23 – av Daniel Rämsell
Blåljussirener i mörk bakggrund.

En man misstänks ha misshandlat en kvinna han har en relation med i Norrtälje.

1 min läsning
Annons

En man misstänks ha misshandlat en kvinna han har en relation med i Norrtälje. Kvinnan fördes till sjukhus för tillsyn och dokumentation av skador. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagskvällen, klockan 18.48 som polisen fick in en anmälan om misshandel i Norrtälje.

Mannen misstänks ha misshandlat en kvinna som han ska ha en relation med.

Annons

Kvinnan fick föras till sjukhus för tillsyn och dokumentation av skador.

Mannen greps av polis på torsdagen, enligt händelserapporten.

Annons

Larm om fordonsbrand i Rimbo

Publicerad 2026-10-15 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

På torsdagen larmades räddningstjänsten till en fordonsbrand i Rimbo.

Det var på torsdagsförmiddagen, klockan 11.44, som en fordonsbrand inträffade och räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm. Det finns ännu inga uppgifter om skadeläge eller omfattning av händelsen.

Branden ska enligt uppgift ha rört en personbil.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Vinglig bilist stoppades på E18 – misstänks för brott

Publicerad 2026-10-12 – av Redaktionen
Personerna på bilden har inget med händelsen att göra.
1 min läsning
Annons

Polisen fick på söndagsmorgonen tips om en bilist som körde vingligt på E18 norr om Norrtälje. Föraren stoppades senare vid Rösa och misstänks nu för två brott.

Larmet kom in klockan 08.59 efter uppgifter om en bilist som körde vingligt i norrgående riktning på E18 i närheten av Skederid.

Vid 09.34 fick en polispatrull stopp på fordonet i närheten av trafikplats 191 Rösa.

Annons
Flygfyren

Föraren förhördes på plats och misstänks för olovlig körning samt brukande av falsk urkund, enligt polisens händelserapport.

Annons

Larm om hinder på E18 utanför Norrtälje

Publicerad 2026-10-07 – av Redaktionen
På onsdagen larmades räddningstjänsten till E18 i Norrtälje kommun efter uppgifter om ett hinder på vägen.
1 min läsning
Annons

På onsdagen larmades räddningstjänsten till E18 i Norrtälje kommun efter uppgifter om ett hinder på vägen.

Det var på onsdagsförmiddagen, klockan 11.40, som larmet kom om ett hinder på vägen och räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen..

Platsen för händelsen är klassad som en mötesfri väg och inträffade på E18 i Norrtälje kommun.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren