Annons

Marknadsafton i Norrtälje firar 33 år med stor musiktävling

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-05-19 – av Daniel Rämsell
Den årliga traditionen Marknadsafton i Norrtälje, som nu firas för trettiotredje gången, bjuder in till en kväll fylld med kultur, musik och gemenskap. FOTO: Norrtälje Handelsstad
2 min läsning
Annons

Den årliga traditionen Marknadsafton i Norrtälje, som nu firas för trettiotredje gången, bjuder in till en kväll fylld med kultur, musik och gemenskap. Den 31 maj förvandlas Stora Torget till en arena för "Battle of the Troubadours", och Lilla Torget blir en mötesplats för föreningar, kulturutövare och allmänheten.

Marknadsafton i Norrtälje, har lockat besökare till Norrtälje stad i över tre decennier och tar i år konceptet till nya höjder med en spännande musiktävling och en föreningsmässa under temat "En Meningsfull Fritid För Alla". Evenemanget sträcker sig genom genom Norrtälje stadskärna där lokala föreningar, kulturutövare och näringsidkare samlas för att fira gemenskap, kreativitet och nöje.

Musiktävlingen "Battle of the Troubadours" på Stora Torget är en av kvällens höjdpunkter, där lokala musiker ges chansen att briljera inför såväl jury som publik i en musiktävling.

Annons

- Det här blir en fantastisk plattform för Norrtäljes musiker att visa upp sina talanger. Vi ser det som ett sätt att stärka banden mellan musikerna och ge dem en chans att verkligen glänsa, säger Stefan Nikodeamus Källström från Sound & Vision, som arrangerar musiktävlingen.

Vinnaren kan se fram emot priser inklusive presentkort och en betald spelning, med totalvärde om 14 000 kronor.

Utöver musiktävlingen, kommer man på Lilla Torget skapa en plats där sport möter kultur och där barn och ungdomar kan upptäcka ett brett utbud av aktiviteter. "Camp Roslagen" kommer organisera en parad genom staden, vilket kulminerar på Lilla Torget där deltagarna presenterar campens nya tröjfärg.

Roslagens Kulturskola och andra lokala föreningar som Lions och Roslagsambasadörerna bidrar också till ett rikt kulturellt program under Marknadsafton.

- Vi vill att alla ska känna att de har något värdefullt att bidra med, och att de kan hitta en meningsfull fritid oavsett intresse, säger Källström.

- Det här är en dag där Norrtälje verkligen visar upp det bästa av vad vår stad har att erbjuda. Från spännande musiktävling till det breda utbudet av fritidsaktiviteter. Vi hoppas att alla hittar något som lockar, säger Lismari Markgren, centrumutvecklare på Norrtälje Handelsstad entusiastiskt.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Färre konfirmerade sig i Norrtälje – trots nationell ökning

Publicerad Idag 06:00 – av Tobbe Rydsheim
Under 2025 konfirmerade sig 137 ungdomar i Norrtälje kommun. Det är 35 färre än året innan och motsvarar omkring 20 procent av kommunens 15-åringar. Foto: Svenska kyrkan
1 min läsning
Annons

Allt fler 15-åringar konfirmerar sig i Sverige. Men i Norrtälje går utvecklingen åt motsatt håll.

Under 2025 konfirmerade sig 137 ungdomar i Norrtälje kommun. Det är 35 färre än året innan och motsvarar omkring 20 procent av kommunens 15-åringar, enligt statistik från Svenska kyrkan som Newsworthy har sammanställt.

Samtidigt ökade andelen konfirmerade nationellt för tredje året i rad. I hela landet steg andelen från 21,5 till 22,5 procent, medan antalet konfirmander ökade från omkring 27 200 personer 2024 till cirka 29 200 under 2025.

Annons

I Norrtälje låg konfirmationsgraden därmed något under rikssnittet.

Bland kommunens församlingar var andelen högst i Estuna och Söderby-Karls församling. Där konfirmerades 16 ungdomar, vilket motsvarar omkring 31 procent av 15-åringarna.

I Norrtälje-Malsta församling konfirmerades 48 personer, motsvarande 20 procent av 15-åringarna. I Rimbo församling konfirmerades 13 ungdomar och i Frötuna församling 12.

Sett över längre tid har konfirmationen minskat kraftigt i Sverige. På 1970-talet konfirmerades omkring tre av fyra 15-åringar. Runt 2020 hade andelen sjunkit till under var femte ungdom.

De senaste tre åren har utvecklingen dock vänt uppåt på nationell nivå. Norrtälje gick däremot mot strömmen under 2025.

Annons

Annons

Fakta: Konfirmation i Norrtälje 2025Konfirmander: 137.

Läs mer

Förändring mot 2024: −35 personer.

Andel av kommunens 15-åringar: 20 procent.

Rikssnitt: 22,5 procent.

Högst andel i kommunen: Estuna och Söderby-Karls församling, cirka 31 procent.

Erika Grann får Norrtälje nyckel för sitt kulturarvsarbete

Publicerad Igår 15:17 – av Tobbe Rydsheim
Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, har utsetts till mottagare av Norrtälje nyckel 2026 för sitt långvariga arbete med att bevara och utveckla ett av kommunens viktigaste kulturarv.
1 min läsning
Annons

Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, har utsetts till mottagare av Norrtälje nyckel 2026 för sitt långvariga arbete med att bevara och utveckla ett av kommunens viktigaste kulturarv. Det meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande.

Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, tilldelas Norrtälje nyckel. Utmärkelsen ges till personer som bidragit till kommunens utveckling inom bland annat kultur, näringsliv, samhällsliv eller föreningsliv.

Grann ska under mer än 20 år ha varit drivande i utvecklingen av Pythagoras industrimuseum. Under hennes ledning anges museet vuxit till en nationellt uppmärksammad mötesplats och fått flera utmärkelser, bland annat Årets Arbetslivsmuseum 2025.

Annons

Erika har akademisk bakgrund inom bland annat arkeologi, antikens kultur och samhällsliv, kulturmiljövård, museikunskap, etnologi och religionshistoria. Enligt kommunen har hon spelat en nyckelroll för museets framtid, även under ekonomiskt svåra perioder.

— Jag blev väldigt glad och hedrad när jag fick veta att jag får Norrtälje nyckel. Pythagoras betyder oerhört mycket för mig, men också för många människor i Norrtälje, säger Erika Grann i ett pressmeddelande.

Hon framhåller att utmärkelsen också tillhör alla som genom åren arbetat för museet.

— Det här är en utmärkelse som jag delar med alla som genom åren engagerat sig för museet och dess framtid, säger Erika Grann.

Annons

Norrtäljepodden om sommar, svett och träningsvärk

Norrtäljepodden

Publicerad 2026-06-02 – av Norrtäljepodden
Programledarna Malin Butler Thunberg och Tobias Rydsheim. FOTO: Camilla Åsvik
1 min läsning
Annons

I veckans Norrtäljepodden pratar Tobias och Malin om sommarvärme, bad, kroppslukt, bar överkropp och träningsvärk efter gympass.

 

Samtalet rör sig vidare till klassiska sommarproblem. Tobias berättar om sin vattenfyllda golvfläkt, medan Malin resonerar kring badlusten som färskvara: när behovet av ett dopp väl infinner sig gäller det att bada direkt.

Annons

Duon diskuterar också hygien, kroppslukt och oönskade dofter i vardagen. Även skor och strumpor får utrymme, där samtalet bland annat landar i tubsockans möjliga återkomst och frågan om strumpor i sandaler.

Avsnittet tar dessutom upp män som går med bar överkropp i sommarvärmen. Malin lyfter orättvisan i att män kan ta av sig tröjan offentligt på ett sätt som kvinnor sällan kan göra utan att väcka reaktioner.

Mot slutet berättar Malin om sin återkomst till gymmet och den efterföljande träningsvärken. Som vanligt blandas vardagsobservationer, sidospår och personliga bekännelser i ett samtal om sommarens små och stora bekymmer.

Lyssna på Spotify 

 

Annons

Folkmusik, körsång och träsko-klapper i Norrtälje kyrka

Publicerad 2026-06-02 – av Tobbe Rydsheim
Den 4 juni bjuder körledaren Ellinor Videfors in till konserten ”Vill du bliva glad och rik” i Norrtälje kyrka. FOTO: Privat
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Den 4 juni bjuder körledaren Ellinor Videfors in till konserten ”Vill du bliva glad och rik” i Norrtälje kyrka.

På scen medverkar Norrtälje ungdomskör, Ökören från Blidö och Tiohundrakören. Tillsammans bjuder de på en konsert med folklig prägel, där körsång möter spelmansmusik, rörelse och sceniska inslag.

Titeln är hämtad från en av sångerna i konserten. Enligt Ellinor sammanfattar den också känslan som konserten vill förmedla till publiken.

Annons

— ”Vill du bliva glad och rik” är en strof och titeln på en av sångerna. Den ska också beskriva vad vi vill ge till publiken under konserten, säger hon.

De tre körerna brukar göra en gemensam luciakonsert i Norrtälje kyrka. Den här gången ville Ellinor samla dem i ett nytt projekt med folkmusik, trallar och folkliga uttryck.

— Efter att ha sett Dalarnas Lussibrud i december fick jag den här idén. Kören ska svänga sig igenom konserten och kläderna är lika folkliga som trallarna, berättar hon.

Musiken förstärks av spelmännen Ludvig Björklund, Jens Engelbrecht och Martin Björklund. Publiken kan enligt arrangören vänta sig träsko-klapper, folkkläder och ett dansande par.

Konserten hade premiär i Riala kyrka den 31 maj. Enligt Videfors blev mottagandet starkt.

— Efter premiären var många generösa med vad de känt. En sa: ”Det blev precis så, jag känner mig glad och rik”, avslutar Ellinor.

Annons

Annons
Flygfyren

Fakta: Vill du bliva glad och rikDatum: 4 juni.

Läs mer

Tid: 19.00.

Plats: Norrtälje kyrka.

Medverkande: Norrtälje ungdomskör, Ökören från Blidö och Tiohundrakören.

Körledare: Ellinor Videfors.

Spelmän: Ludvig Björklund, Jens Engelbrecht och Martin Björklund.

Premiär: 31 maj i Riala kyrka.