Annons
Visit Roslagen

Ny björnobservation i Norrtälje kommun – Länsstyrelsen svarar på frågor

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-09-14 – av Daniel Rämsell
"Det är med största sannolikhet en och samma björn som observerats vid flertalet gånger och det rör sig om en hanne", säger Mikael Fransson, vilthandläggare på Länsstyrelsen i Stockholm.
2 min läsning
Annons
Visit Roslagen

På torsdagen rapporterades ytterligare en björnobservation i Norrtälje kommun, till Skandobs. - Det är med största sannolikhet en och samma björn som observerats vid flertalet gånger och det rör sig om en hanne, säger Mikael Fransson, vilthandläggare på Länsstyrelsen i Stockholm.

Under våren och sommaren har det skett flertalet observationer av björn i Norrtälje kommun, i synnerhet i området kring Hallstavik, vilket Allt Om Norrtälje rapporterat om tidigare.

Under natten till torsdagen skedde ytterligare en observation i området. Det var en viltkamera vid ett grisåtel, strax väster om Hallstavik, som fångade djuret på bild. Observationen rapporterades till Skandobs av en en privatperson och Länsstyrelsen har bedömt bilden som korrekt art.

Annons
Visit Roslagen

När Allt Om Norrtälje når Mikael Fransson, vilthandläggare på Länsstyrelsen i Stockholm berättar han att det sannolikt rör sig om samma individ som fångats på bild vid flertalet tillfällen.

- Det är med största sannolikhet en och samma björn som observerats vid flertalet gånger och det rör sig om en hanne, säger han.

Hur bedömer att man att det samma björn det rör sig om?

- Den har en del karaktärsdrag som är återkommande på många bilder, säger han.

Hur många björnar uppskattar man att det finns i Norrtälje kommun?

- Det vet jag faktiskt inte. Björninventering kommer att göras nästa gång 2026.

Det var en man i kommunen som blev attackerad av en björn så sent som 2023 - Är det något som allmänheten behöver ta ställning till när man vistas i områden där björn kan finnas?

Annons
Visit Roslagen

- Allmänheten behöver inte ta ställning till något avseende björn. Är du exempelvis en svampplockar lär du aldrig få se en björn i naturen. När det gäller attacker mot människor, så sker dessa nästan uteslutande i samband med jakt, tillexempel om en björn har blivit skadad eller stressad av hundar, avslutar vilthandläggaren.

Annons
Visit Roslagen

Rospiggarna möter serieledarna i sista grundseriematchen

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-11 – av Daniel Rämsell
Rospiggarnas lagledare Mikael Teurnbeg på hemmabanan i Hallstavik.
I morgon, tisdag, väntar grundseriens sista match för Rospiggarna när serieledande Smederna gästar Hisstech AB Arena i Hallstavik.
2 min läsning
Annons
Visit Roslagen

I morgon, tisdag, väntar grundseriens sista match för Rospiggarna när serieledande Smederna gästar Hisstech AB Arena i Hallstavik.

Matchen börjar klockan 19.00 och lagledaren Mikael Teurnberg ser fram emot utmaningen.

– Ser fram emot att möta Smederna, ett bra lag som varit i toppen hela säsongen. De har flera förare som kört för Rospiggarna och som vi får se upp med, säger Teurnberg.

Annons
Visit Roslagen

Hallstaviklaget har levererat under hela säsongen och målsättningen från start var att göra Rospiggarna till ett starkt hemmalag, något Teurnberg anser att de lyckats med.

– Vi har varit med hela säsongen. Sa innan säsongen att vi skulle bli ett bra hemmalag och har blivit svårslagna hemma. Sedan tror jag mycket på att köra ihop ett lag, har varit ett vinnande koncept i mitt ledarskap tidigare, få förare att växa med uppgiften. Ge dom förtroende och kontinuitet. Till exempel Villads Nagel och Adam Ellis gått från klarhet till klarhet. Vi har en kärna i laget som jobbar riktigt bra ihop och vi har inte sett det bästa ännu.

Lagledaren lyfter även fram bland andra Ryan Douglas och lånet Philip Hellström-Bängs.

– Sedan har Ryan Douglas varit grym för oss, lojal och höjt sitt snitt med över en halv poäng. Är årets snittraket i ligan. PHB (Philip Hellström-Bängs, reds.anm.) har också varit en härlig injektion i laget, ut och gasar, ger alltid 100 % på banan.

Till tisdagens match ställer Rospiggarna upp med samma sjua som i bortamötet mot Vargarna i Norrköping.

– Vi kör samma lag som sist men Kai är tillgänglig. Jag vill ge Jonny en ny chans hemma. Han gjorde det bra i Norrköping, tog två poäng och hade bud på flera. Kul att ge en hemmason möjligheten att åka, säger Teurnberg.

Teurnberg hoppas också på stor publik i Hallstavik.

Annons
Visit Roslagen

– Kom och stötta laget och upplev speedway på hög nivå! Det brukar vara bra racing nu i Hallstavik med många täta heat och omkörningar.

Under tisdagens hemmamatch anordnas också en välgörenhetsmatch till förmån för Barncancerfonden.

Rospiggarnas startsjua:
1. Adam Ellis
2. Philip Hellström-Bängs
3. Ryan Douglas
4. Villads Nagel
5. Kai Huckenbeck (LK)
6. Ludde Lindgren
7. Jonny Eriksson

Smedernas startsjua:
1. Leon Madsen R/R
2. Mathias Pollestad
3. Gleb Chugunov
4. Kim Nilsson (LK)
5. Jakub Jamrog
6. Joel Andersson
7. Leo Klasson

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Rospiggarna säkrade viktig bonuspoäng trots förlust mot Vargarna

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-06 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare som kör på bakhjulen på banan.
Ett decimerat Hallstavikslag lyckades hålla matchen vid liv men fick till slut se sig besegrade av Vargarna.
1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

Ett decimerat Hallstavikslag lyckades hålla matchen vid liv men fick till slut se sig besegrade av Vargarna.

Matchen slutade 47–42 till hemmalaget, men tack vare sju poängs marginal från vårens möte lagen emellan, kunde Hallstavikslaget ändå ta med sig en poäng hem till Roslagen.

Rospiggarna tvingades klara sig utan lagkapten Kai Huckenbeck, som valde att stå över matchen för att fokusera på helgens GP-challenge. Under matchens gång utgick även Villads Nagel efter en olycka.

Jonny Eriksson och Adam Ellis hade dessutom varsin vurpa, vilket ytterligare försvårade lagets möjligheter till vinst under tisdagens match.

Annons
Visit Roslagen

Trots motgångarna höll Rospiggarna jämna steg med Vargarna och var med i kampen om segern ända in i de sista heaten. Adam Ellis bidrog med viktiga heatsegrar, men i det avslutande nomineringsheatet satte tekniska problem stopp för en möjlig vändning.

Bonuspoängen kan visa sig avgörande inför slutspelet, där kampen om tredjeplatsen fortfarande är öppen. Inför den sista omgången har Rospiggarna ett visst övertag, men Lejonen, med färre matcher spelade, ligger tätt bakom i tabellen.

Rospiggarna möter Smederna på hemmaplan klockan 19.00 tisdagen den 12 augusti.

Fakta: Vargarna–Rospiggarna

Resultat: Vargarna 47 – 42 Rospiggarna

Arena: Boardic Arena, Norrköping

Publik: 1 237

Poäng Vargarna:

Jakub Miskowiak – 14

Norick Blödorn – 11

Filip Hjelmland – 9

Wiktor Jasinski – 6

Daniel Henderson – 4

Victor Palovaara – 3

Poäng Rospiggarna:

Ryan Douglas – 11

Philip Hellström-Bängs – 10

Adam Ellis – 10

Ludvig Lindgren – 9

Jonny Eriksson – 2

Villads Nagel – 0 (bröt efter krasch)

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Man åtalas för olovlig körning i Norrtälje

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-05 – av Nicklas Salmin
Bild på en A-traktor i Norrtälje kommun.
En man har åtalats misstänkt för olovlig körning efter att ha framför en omgjord A-traktor utan rätt körkort.
1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

En man har åtalats misstänkt för olovlig körning efter att ha framför en omgjord A-traktor utan rätt körkort. Händelsen inträffade i slutet av mars 2025.

Enligt åtalet ska mannen ha kört en personbil som var omgjord till A-traktor den aktuella fredagen.

Mannen ska ha saknat den körkortsbehörighet som krävs för att köra det aktuella fordonet.

Annons
Visit Roslagen

Vittnen har uppgett att fordonet framfördes i en hastighet över 30 km/h och att det var manipulerat.

En teknisk kontroll av fordonet ska ha bekräftat att det inte uppfyllde kraven för en A-traktor. Mannen nekar till brott.

Mannen åtalas nu för olovlig körning.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Man åtalas för grovt rattfylleri och olovlig körning i Norrtälje

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-04 – av Nicklas Salmin
En man har åtalats misstänkt för grovt rattfylleri och olovlig körning efter en händelse i Norrtälje.
1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

En man har åtalats misstänkt för grovt rattfylleri och olovlig körning efter en händelse i Norrtälje. Mannen ska ha kört bil med en hög alkoholkoncentration i blodet.

En man har åtalats efter en bilfärd på Galles gränd i Norrtälje, där han enligt åtalet kört personbil den 16 juli 2025 efter att ha intagit alkohol i sådan mängd att alkoholkoncentrationen i hans blod uppgick till 2,67 promille.

Brottet bedöms som grovt eftersom alkoholkoncentrationen översteg 1,0 promille.

Annons
Visit Roslagen

Utöver rattfylleri misstänks mannen ha kört bilen utan att ha rätt till det.

Enligt stämningsansökan begick han gärningen med uppsåt. Mannen åtalas nu för både grovt rattfylleri och olovlig körning.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen