ROSLAGEN. En man i 48-årsåldern från Nysättra, öster om Norrtälje, har nyligen dömts till fängelse för andra gången på grund av inblandning i en hälerihärva.
I början av förra året genomförde polisen en husrannsakan i mannens bostad efter att ha mottagit uppgifter om att stulna designmöbler skall ha lagrats där.
Polisens insats resulterade i ett stort fynd. Inom loppet av tre dagar upptäcktes nämligen stöldgods värderat till cirka 1,15 miljoner kronor. Många av varorna var fortfarande i sina originalförpackningar, märkta och med prislappar intakta.
Åklagaren menar att mannen systematiskt har tagit emot och sedan sålt stöldgods som en del av en affärsverksamhet.
Tidigare i år dömdes han till ett år och sex månaders fängelse för bland annat grovt häleri. Han har sedan dess överklagat beslutet till Svea hovrätt.
Endast några dagar efter den tidigare domen greps han tillsammans med en annan man, misstänkt för häleri ånyo.
Ett lokalt skogsföretag rapporterade att deras företagsbil hade stulits. När bilen återfanns saknades verktyg och en anställds plånbok. Företagets ägare fick senare information om att stulna varor lastades av på en egendom i Nysättra.
Vid tidigare tillfällen hade polisen beslagtagit misstänkt stöldgods på fastigheten, inklusive fordon och verktyg.
Vid polisens senaste besök på platsen upptäcktes inte bara företagets stulna saker, utan även en stulen moped, en båt och flera föremål stulna från en semesterbostad i Norrtälje.
Mannen har konsekvent förnekat alla anklagelser och har bland annat påstått att det var den andra mannen som placerade de stulna föremålen i hans garage. Han har tidigare beskrivit sig själv som en passionerad samlare.
Mannen döms nu till fyra månaders fängelse för flera brott, inklusive häleri och grov olovlig körning. Han frikändes dock från några av anklagelserna om grovt häleri.
Den andra inblandade mannen döms till två månaders fängelse för bland annat häleri, grov olovlig körning och mindre narkotikabrott.
FOTO: Polisens förundersökningsprotokoll










