Annons

Peter Kauffman på Spel & Sånt får Norrtälje nyckel 2024

Publicerad 2024-05-24 – av Redaktionen
Kommunfullmäktiges ordförande Åsa Wennerfors (L) delar ut Norrtälje nyckel 2024 till Peter Kauffmann tillsammans med Lenneke Sundblom (S), kommunfullmäktiges 1:e vice ordförande, i Rådhuset i Norrtälje stad.
4 min läsning
Annons

Han har framgångsrikt drivit spelbutiken Spel & Sånt i Norrtälje stad i 25 år. Tvärtemot trenden med nedlagda fysiska butiker har Peter Kauffmann i stället utökat och utvecklat sin verksamhet. Han har tidigare uppmärksammats för sin service och unika butik, och han är även en god ambassadör för Norrtälje. Därför tilldelas han nu Norrtälje Nyckel.

Årets mottagare av Norrtälje nyckel är lite av en kändis, både i kommunen och i resten av landet. Peter Kauffmanns butik Spel & Sånt är en av få kvarvarande fysiska butiker i hela landet som bara säljer spel och spelrelaterade produkter. Butiken startade han för 25 år sedan när han fortfarande gick i gymnasiet, då var det bara tv-spel, men idag finns allt inom spel och spelrelaterade produkter att köpa.

– Från början var det bara TV-spel, det var ju perfekt att få jobba med sin största hobby. Men ganska snart blev det spel i största allmänhet. Och de senaste åren har vi fyllt ”Sånt” med allt du kan tänka dig som finns runt omkring spelen. Det kan vara kläder med specifika spelmotiv och figuren från spelet. Eller en nalle som finns i ett spel. Det kan även vara antika TV-spel, den där dyrgripen som kan kosta tusentals kronor, säger Peter Kauffmann.

Annons
Flygfyren

I dag har han både en fysisk butik i Norrtälje stad och en mycket populär webb-butik. Men trots att nästan allt kan köpas via webben kommer kunder från hela landet regelbundet till butiken. Lördagen den 25 maj firar butiken 25-årsjubileum och Peter tror att det kan bli köer vid öppningen. Men butiken är inte bara en butik, det finns saker att både köpa och uppleva.

– Vi öppnade en arkadhall i anslutning till butiken, dels för att jag älskar flipperspel och dels för att jag ville kunna erbjuda något kul att göra. Jag tyckte det fanns lite ont om nöjen i Norrtälje för de som är unga i sinnet, eller tävlingsinriktade. Men jag ville även kunna erbjuda något för långväga kunder.

– Ett exempel är en kille som berättade att han hade åkt 50 mil för att komma till butiken, och så handlade han på en kvart, och så var det hejdå, nu ska han åka hem.  Jag tyckte att det blev lite pinsamt och genant. Han hade kunnat handla allting bekvämt ifrån fåtöljen hemma. Jag kunde inte erbjuda honom något mer, och jag kunde inte gå ifrån butiken och gå iväg och kanske äta lunch. Så därför då blev det bland annat arkadhallen och museiskåp med gamla grejer från TV-spelvärlden. På sikt vill jag öppna ett helt museum!

Norrtälje nyckel tilldelas sedan 1994 personer som med hänsyn till sin verksamhet eller sina insatser i övrigt ansetts förtjänta av en utmärkelse från kommunens sida, till exempel särskilt förtjänstfulla insatser för kommunen och dess utveckling inom näringsliv, samhällsbyggande, kultur, gärningar i hembygd eller föreningsliv. Peter Kauffmann får Norrtälje nyckel för att han är en framgångsrik entreprenör och en god ambassadör för Norrtälje.

– Den här utmärkelsen betyder enormt mycket för mig. Jag vet inte riktigt varför men jag har ganska länge haft en målbild att någon ska tycka att det jag gör ska vara värt Norrtälje nyckel.

Om du skulle välja ut några favoritspel, vad blir det då?

– När det gäller sällskapsspel är det nog Settlers of Catan. Jag stötte på det när det var helt nytt för tio år sedan och ville prova det. Jag lyckades inte hitta det i Sverige utan fick importera. Då var klassiska spel som Monopol, Risk och Trivial Pursuit de vanligaste i Sverige medan resten av världen spelade modernare spel. Catan var det första sällskapsspelet vi tog in i butiken, sedan dess har det blivit fler.

Annons

– När det gäller TV-spel är det svårare att peka ut ett specifikt spel. Jag säger nog att Super Nintendo är min favoritkonsol, den hade väldigt många bra spel, så den skulle jag kunna ha som enda spelkonsol resten av livet om jag var tvungen att välja.

Vad är egentligen spel?

– Ja, idag är det ju allt från kubb utomhus till det du sitter framför med datorn eller spelar på din mobiltelefon. Spel är ju så enormt stort. Det är den största populärkulturen omsättningsmässigt på jordklotet.

Om vi har en person som inte spelar så mycket sällskapsspel eller inte spelar alls, vad skulle du rekommendera dem att testa eller köpa?

– Ja, instegsporten till de här drogerna, eller sällskapsspelen menar jag, är det kanske Settlers of Catan. Den har bara fyra sidor regler, vilket är bra eftersom många värjer sin om det verkar krångligt. Antingen den eller Carcassonne, det kan man spela på två personer. Eller Ticket to Ride, något som är ännu kanske lite mer enklare om man vill ta ett litet steg in i den här världen. Det är bra instegsspel.

 

Annons

Belöningskommitténs motivering:
”Peter Kauffmann startade företaget Spel & Sånt 1999 och firar i år 25 år. Under alla år har Peter gått tvärt emot en trend med färre fysiska butiker inom sin bransch och har i stället utökat och utvecklat sin verksamhet. Nu på senare år har Spel & Sånt även startat en arkadhall i anslutning till butiken som besöks flitigt av entusiaster och spelsugna. För sin service och unika butik har de belönats med flera utmärkelser, vunnit priser och lockar besökare från hela landet till Norrtälje för att uppleva butiken på plats. Spel & Sånt är ofta förekommande på mässor och olika event runt om i landet, och är en god ambassadör för Norrtälje. Peter Kauffmann förtjänar därför Norrtälje nyckel 2024.”

Sju företag i Norrtälje gick i konkurs i september

Publicerad 2026-10-05 – av Tobbe Rydsheim
Sju företag med koppling till Norrtälje kommun inledde konkurs under september.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Sju företag med koppling till Norrtälje kommun inledde konkurs under september. Tillsammans omsatte bolagen över 95 miljoner kronor och hade knappt 40 anställda enligt sina senaste bokslut, visar en sammanställning från Newsworthy.

Det klart största företaget var SiteConcept AB, som hade en omsättning på 80,6 miljoner kronor och 13 anställda i sitt senaste bokslut. Därefter följer MMHF:s Bygg Consult AB, med drygt 6,1 miljoner kronor i omsättning och 15 anställda.

Även Björnö MarkEntreprenad AB, 3P Logistic T10 AB, Always Here Service AB, Kylstickan Aktiebolag och Hamobelgo Pizzeria Kommanditbolag finns bland företagen som inledde konkurs under månaden.

Annons
Flygfyren

Företagen som gick i konkurs

Företag

Senaste omsättning

SiteConcept AB

80,6 miljoner kr

MMHF:s Bygg Consult AB

6,1 miljoner kr

Björnö MarkEntreprenad AB

Annons

4,4 miljoner kr

3P Logistic T10 AB

3 miljoner kr

Always Here Service AB

1,3 miljoner kr

Kylstickan Aktiebolag

0 kr

Hamobelgo Pizzeria Kommanditbolag

Uppgift saknas

Sammanställningen omfattar företag som knutits till Norrtälje kommun genom säte eller adress. Uppgifterna om omsättning och antal anställda bygger på de senast tillgängliga boksluten.

Annons

Så många är långtidsarbetslösa i Norrtälje

Publicerad 2026-05-24 – av Daniel Rämsell
Bild på Norrtäljes kommunhus samansatt med en bild på arbetsförmedlingens hemsida.
673 personer i Norrtälje kommun hade varit utan arbete i minst ett år i april 2026.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

673 personer i Norrtälje kommun hade varit utan arbete i minst ett år i april 2026. Det motsvarar 2,2 procent av arbetskraften och är ungefär samma nivå som vid samma tidpunkt förra året.

Det visar statistik från Arbetsförmedlingen som Newsworthy har sammanställt.

Antalet långtidsarbetslösa minskade med 13 personer jämfört med mars månad. Det är första gången sedan november 2025 som antalet sjunker.

Samtidigt har gruppen som stått allra längst från arbetsmarknaden ökat något.

Annons
Flygfyren

I april hade 358 personer i Norrtälje varit utan arbete i minst två år, jämfört med 352 personer samma månad året innan.

Statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper. Bland personer mellan 55 och 66 år var långtidsarbetslösheten 2,6 procent, medan motsvarande siffra bland unga mellan 18 och 24 år låg på 1,1 procent.

Av de långtidsarbetslösa i kommunen var 383 personer födda i Sverige och 290 födda utomlands. Det innebär att långtidsarbetslösheten bland utrikesfödda var 5,7 procent – nästan fyra gånger högre än bland svenskfödda, där siffran låg på 1,5 procent.

Utbildningsnivå verkar också spela stor roll.

Bland personer utan gymnasieutbildning låg långtidsarbetslösheten på 5,2 procent, jämfört med 1,5 procent bland dem som gått ut gymnasiet.

 

Annons

Annons

Bino Drummond gör comeback – tar plats i styrelse

Publicerad 2026-04-22 – av Nicklas Salmin
Bino Drummond, Frida Karlsson och Peter Jansson
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Det före detta kommunalrådet Bino Drummond gör comeback i Norrtäljes näringsliv. Nu är han invald i styrelsen för Företagslabbet - organisationen han själv var med och grundade.

Bino Drummond representerade Moderaterna som kommunalråd i Norrtälje i fem år, innan han lämnade politiken 2023. Nu kliver han in i en ny roll – den här gången på styrelseposten i Företagslabbet, en verksamhet som stöttar lokala företagare att växa och utvecklas.

Peter Jansson, initiativtagare och ordförande i Företagslabbet, är nöjd med rekryteringen.

Annons
Flygfyren

- Vi har haft samma personer i styrelsen sedan starten, och det har fungerat bra. Kontinuitet är viktigt i den här typen av verksamhet. Men vi har känt att vi behövt förstärka oss, och när vi diskuterade det var vi snabbt överens om att Bino var rätt kandidat, säger han.

Kopplingen mellan Drummond och Företagslabbet är inte ny. Under organisationens tillblivelse hade han en politisk roll för att få verksamheten på fötter, och Jansson beskriver det som naturligt att han nu återvänder.

- Han har bred erfarenhet av strategiska frågor och var viktig genom sitt stöd, för oss i uppstarten. Att han nu tar plats i styrelsen efter sin politiska pensionering känns som ett logiskt nästa steg.

Företagslabbet är inrymt på Campus Roslagen i Norrtälje, och VD:n där, Frida Karlsson, välkomnar också den nye styrelseledamoten varmt.

- Det är jättekul. Bino känner kommunen utan och innan, och han har ett stort kontaktnät lokalt. Vi är glada att han ville kliva in och bidra, säger hon.

Drummond själv är förväntansfull inför uppdraget och lyfter fram intresset för näringslivsfrågor som den drivande faktorn.

- Att få hjälpa företagare att expandera sin verksamhet är något som engagerar mig genuint. Jag har själv en bakgrund från näringslivet och hoppas kunna bidra med de perspektiven.

Annons

Han är dock noga med att tona ned eventuella spekulationer om ett politiskt återkomst.

- Det här är inte en politisk comeback. Jag har inget politiskt engagemang i dag, det här gör jag för att jag brinner för näringslivsfrågor och för att jag bryr mig om förutsättningarna att driva företag i min hemkommun.

Annons

Säkerhetslösningar i Norrtälje – allt fler väljer inbrottslarm, kameraövervakning och passersystem

Annonssamarbete

Uppdaterad 2026-05-25, Publicerad 2026-04-01
Assersystem och brandlarm för att skapa tryggare miljöer. Säkerhetsföretaget R-SEC arbetar med installation och rådgivning med tydlig tyngdpunkt i Norrtälje och Roslagen, där företaget även har en låsbutik på Stockholmsvägen 26 i Norrtälje. Samtidigt utförs uppdrag även i Stockholm och Örebro med omnejd
2 min läsning
Annons

Efterfrågan på säkerhetssystem i Norrtälje och Roslagen ökar. Allt fler företag, fastighetsägare, bostadsrättsföreningar och villaägare investerar i inbrottslarm, kameraövervakning, passersystem och brandlarm för att skapa tryggare miljöer.

Säkerhetsföretaget R-SEC, som tidigare bedrivit verksamhet under namnen Spaak Säkerhet och Loxea, arbetar med installation och rådgivning med tydlig tyngdpunkt i Norrtälje och Roslagen, där företaget även har en låsbutik på Stockholmsvägen 26 i Norrtälje. Samtidigt utförs uppdrag även i Stockholm och Örebro med omnejd.

Som säkerhetsrådgivare möter Ulf Helsing dagligen kunder som vill förbättra säkerheten i sina fastigheter, bostadsrättsföreningar och hem.

– Många vill idag ha bättre kontroll över sina lokaler eller sitt hem. Med rätt säkerhetssystem kan man både förebygga intrång och snabbt få information om något händer, säger Ulf Helsing.

En stor del av R-SEC:s arbete handlar om att installera moderna lösningar för inbrottslarm, kameraövervakning samt passersystem för fastigheter och bostadsrättsföreningar i Norrtälje. FOTO: R-SEC

Inbrottslarm, kameraövervakning och passersystem – en helhetslösning

En stor del av R-SEC:s arbete handlar om att installera moderna lösningar för inbrottslarm, kameraövervakning samt passersystem för fastigheter och bostadsrättsföreningar i Norrtälje.

Kameraövervakning används ofta vid entréer, garage och gårdar för att skapa trygghet och överblick. Inbrottslarm upptäcker intrång i ett tidigt skede och kan kopplas till larmcentral.

Med moderna passersystem använder man istället taggar, brickor eller mobil access och kan även integrera porttelefoner för att hantera besökare smidigt. Det gör det enkelt att styra vem som har tillträde – utan traditionella nycklar.

– För bostadsrättsföreningar är passersystem med tagg och porttelefon en stor trygghet. Man får kontroll över fastigheten och kan enkelt hantera behörigheter, säger Ulf Helsing.

Brandlarm är också en viktig del av säkerheten och installeras i både fastigheter och verksamheter för att snabbt upptäcka brand.

Utöver detta arbetar R-SEC även med lås och låssystem, som kompletterar de digitala lösningarna.

Villalarm i Norrtälje – trygghet i hemmet

Även privatpersoner satsar allt mer på villalarm i Norrtälje. Moderna system kombinerar larm, kameror och appstyrning.

– Många vill kunna se sitt hem i mobilen och få direkt information om något händer när de inte är hemma, säger Ulf Helsing.

Lokal säkerhetsleverantör med snabb service

R-SEC har sin bas i Norrtälje och Roslagen och erbjuder snabb och personlig service, något som ofta uppskattas jämfört med större rikstäckande aktörer.

– Hos oss blir man inte en i mängden. Vi är lokala och kan vara på plats snabbt när det behövs, säger Ulf Helsing.

Alla installationer utförs av R-SEC:s egna tekniker, vilket säkerställer kvalitet från rådgivning till färdig installation.

Annons

R-SEC – säkerhetssystem i Norrtälje, Stockholm och Mälardalen

Tjänster:
• Inbrottslarm
• Kameraövervakning
• Passersystem (tagg, porttelefon)
• Brandlarm
• Villalarm
• Lås och låssystem

Områden:
Norrtälje, Roslagen och Stockholm
(Mälardalen, inklusive Örebro)

Låsbutik:
Stockholmsvägen 26, Norrtälje

Kontakt:
Ulf Helsing, säkerhetsrådgivare
📞 070-732 78 09
✉️ ulf.helsing@r-sec.se

🌐 www.r-sec.se
📞 Växel: 010-18 26 700