Annons

Polis i Norrtälje åtalad för tjänstefel och brott mot tystnadsplikten

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-02-20 – av Daniel Rämsell
En polis skall ha försökt påverka en brottsmisstänkt att dra tillbaka en anmälan, samt för att ha lämnat ut känslig information till ett försäkringsbolag.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En polis i Norrtälje kommun står åtalad misstänkt för tjänstefel och brott mot tystnadsplikten efter att ha försökt påverka en brottsmisstänkt att dra tillbaka en anmälan, samt för att ha lämnat ut känslig information till ett försäkringsbolag.

Polisen skall ha försökt påverka en individ, som var inblandad i två separata ärenden, att dra tillbaka en anmälan för att på så sätt undvika konsekvenser i ett annat ärende, vilket även Norrtelje Tidning rapporterat om. 

I det första ärendet var den berörda personen misstänkt för olovlig körning, medan han i det andra ärendet agerade målsägande i ett fall av vållande till kroppsskada. Polisen skall då ha föreslagit att om personen drog tillbaka sin anmälan som målsägande, skulle ärendet gällande den olovliga körningen inte få några fortsatta följder, och därmed skulle personen inte riskera att förlora sitt körkort.

Annons

Utöver detta anklagas polisen för att ha brutit mot sin tystnadsplikt genom att kontakta mannens försäkringsbolag. Polisen skall ha delgivit försäkringsbolaget information om en eventuell vittnesuppgift relaterad till en trafikolycka, samt uppgifter om att mannen saknade körkortsbehörighet vid tillfället för olyckan. Han har därmed röjt förundersökningsuppgifter, vilket han är skyldig att hemlighålla.

Annons

Hallstavik-kvinna döms för efter flera bedrägerier

Publicerad 2026-04-17 – av Nicklas Salmin
Del av en polisbil med texten "polis".
En kvinna i 30-årsåldern från Hallstavik döms för penningtvätt efter att tio personer lurats på sammanlagt 28 100 kronor genom olika bedrägerier.
1 min läsning
Annons

En kvinna i 30-årsåldern från Hallstavik döms för penningtvätt efter att tio personer lurats på sammanlagt 28 100 kronor genom olika bedrägerier.

Bedrägerierna har skett på flera sätt. Vissa personer betalade för konsertbiljetter som annonserades ut via Marketplace men som aldrig levererades.

Andra personer ska ha blivit kontaktade via kapade konton och ombetts låna ut pengar av personer de trodde var bekanta.

Annons

Pengarna fördes över till kvinnans konto.

En del av summan behöll hon själv och en del ska ha omvandlats till kryptovaluta och skickats vidare till en annan person.

Kvinnan döms nu för tio fall av penningtvätt till villkorlig dom och böter på 2 500 kronor.

Annons

Man avfyrade raketer från balkong i Norrtälje – åtalas

Publicerad 2026-04-16 – av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.

Händelsen inträffade under natten till den 16 december förra året.

Polisen larmades till platsen efter att flera personer uppgett att fyrverkerier skjutits från en bostad.

Annons

Enligt utredningen pågick ett födelsedagsfirande i lägenheten.

Mannen har i förhör erkänt händelsen och uppgett att han var berusad vid tillfället.

Annons
Flygfyren

Trafikolycka i Grisslehamn – en person till sjukhus

Publicerad 2026-04-15 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 17.09.

– Det är en olycka där en fyrhjuling har vält och föraren varit fastklämd under fordonet. Vi är på plats och har hjälpt ambulanspersonalen med att få upp personen till ambulansen, säger Lena Hoffman, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Det finns i nuläget inga uppgifter om skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons

Kvinna döms efter misshandel på behandlingshem i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-04-15 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
N kvinna i 25-årsåldern döms till skyddstillsyn efter att ha misshandlat en annan boende på ett behandlingshem i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kvinna i 25-årsåldern döms till skyddstillsyn efter att ha misshandlat en annan boende på ett behandlingshem i Norrtälje kommun.

Händelsen inträffade i maj 2025.

Enligt domen hade de två kvinnorna druckit alkohol tillsammans, trots att det stred mot reglerna på hemmet.

Annons
Flygfyren

Under dagen uppstod ett bråk av oklar anledning.

I samband med bråket slog den dömda kvinnan den andra kvinnan på armen och ryckte henne i håret, vilket ledde till att en hårtuss slets loss.

Nu döms hon till skyddstillsyn.

Annons
Flygfyren