Annons
Flygfyren

Renoveringen av Gevärsfaktoriet har påbörjats

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-01-25 – av Redaktionen
2 min läsning
Annons
Flygfyren

annons

NORRTÄLJE. Nu har den av många efterlängtade renoveringen av Gevärsfaktoriet kommit i gång.
- Nu pågår etableringen av byggarbetsplatsen och snart kan entreprenaden med den invändiga renoveringen börja, säger Johan Jönsson, projektledare på Norrtälje kommun.

annons
annons

Byggbod och byggstaket har varit på plats vid museibyggnaden gevärsfaktoriet från och med 10 januari. Det innebär att Lewéns Totalentrepenör AB som ska göra den invändiga renoveringen av gevärsfaktoriet har etablerat sig på platsen och att arbetet har startat.

Annons
Flygfyren

Det första som kommer ske är varsamma invändiga rivningsjobb. Då ska allt tas bort som inte ska vara kvar när huset ska renoveras samt frigöras yta för nya installationer av bland annat el och ventilation.

– Gevärsfaktoriets fasad och fönster har renoverats tidigare. Nu i den invändiga renoveringen ska huset återställas till det gamla utförandet så långt som det är möjligt, säger Johan Jönsson.

Gevärsfaktoriet dras med fukt- och radonproblem som måste åtgärdas i samband med renoveringen. Taket kommer att renoveras under den första delen av året och ett ventilationssystem ska installeras.

– Det kommer att sättas upp ett väderskydd. Därefter kommer takpannorna att plockas ner, takpappen ska bytas ut, en skorsten ska byggas om för ventilation och sen ska tegelpannorna läggas tillbaka igen, säger Johan Jönsson.

2017 renoverades fasaden på gevärsfaktoriet, och den invändiga renoveringen beräknas stå klar i slutet av 2022. Men då gevärsfaktoriet är över 300 år gammal kan det uppstå saker på vägen som gör att arbetet drar ut på tiden.

– Byggnaden är så pass gammal och betydande för staden så den är ett museum i sig själv. Det är viktigt i den här renoveringen att man inte bara sätter upp vilken vägg som helst, eller använder vilket material som helst, utan vi måste följa byggnadstekniska kriterier och krav på material, säger Eva Rosén Lundqvist, enhetschef, kulturenheten, Norrtälje kommun.

– Det här är ett jätteroligt uppdrag. Vi är väldigt taggade på att göra Gevärsfaktoriet så fint och bra som möjligt, säger Stefan Nyberg, Lewéns Totalentreprenör AB.

Annons
Flygfyren

annonser
annonser
Annons
Flygfyren

Lena Sohl får arbetarrörelsens kulturpris i Norrtälje

Publicerad Idag 11:12 – av Tobbe Rydsheim
Lena Sohl skildrar kvinnors arbete på ett industritvätteri i Rimbo. Foto: Viktor Gårdsäter.
1 min läsning
Annons

Forskaren och författaren Lena Sohl tilldelas arbetarrörelsens kulturpris i Norrtälje. Priset delas ut den 1 maj på Stora torget.

— Arbetarrörelsens kulturpris är vår möjlighet att lyfta fram dem som skildrar arbetarrörelsen, både historiskt och i dag. Genom sin bok belyser Lena Sohl arbetsförhållanden som för många är okända, säger Robin Andersson, ordförande i ABF Norrtälje, i ett pressmeddelande.

Boken bygger på intervjuer med personer som arbetat på tvätteriet samt arkivmaterial och annan forskning. Den tar upp frågor om klass, arbetsvillkor och migrantarbetares situation på den svenska arbetsmarknaden.

Annons

Arbetarrörelsens kulturpris delas ut årligen till personer eller grupper som genom sitt arbete lyfter fram arbetarrörelsens historia och kultur. Priset består av ett stipendium och ett diplom.

Prisutdelningen sker den 1 maj klockan 13.00 på Stora torget i Norrtälje.

Annons
Flygfyren

Fakta: Arbetarrörelsens kulturpris

Arrangörer: ABF Norrtälje och Socialdemokraterna Norrtälje
Mottagare 2026: Lena Sohl
Motivering: För boken Tvätten: En bok om kvinnor och klass

Datum: 1 maj
Tid: 13.00
Plats: Stora torget, Norrtälje

Rospiggar möter badjävlar i ny utställning

Publicerad Idag 07:00 – av Tobbe Rydsheim
Skärgårdsmotiv
Relationen mellan bofasta och sommargäster i Roslagen står i fokus i en ny utställning på Roslagsmuseet. BILD: AI-genererad
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Relationen mellan bofasta och sommargäster i Roslagen står i fokus i en ny utställning på Roslagsmuseet. Den 2 maj invigs “Rospiggar & Badjävlar”, som skildrar möten, konflikter och förändringar i skärgården genom historien.

Utställningen tar avstamp i de senaste hundra åren, då Roslagen har gått från ett område präglat av fiske och jordbruk till ett välbesökt sommarresmål. Genom olika perspektiv undersöks hur relationen mellan fastboende och besökare har sett ut över tid.

Annons
Flygfyren

Enligt museet finns det flera inslag som besökare kan känna igen sig i.

— I utställningen är det mycket fokus på skärgården, så miljön och känslan tror jag att man kommer att känna igen sig i. Man får också se hur de platser som vi lever på i dag såg ut förr, säger Emilia Ekeblad, museiintendent på Roslagsmuseet.

Relationen mellan bofasta och sommargäster har också förändrats över tid.

— Utifrån de undersökningar som har gjorts på området verkar relationen ha förändrats en del över tid sedan 1800-talets slut. Från att ha varit en ”kulturkrock” från början med mycket skilda livsstilar har den gått mot att i dag vara mer av en symbios, fortsätter Emilia Ekeblad.

Finns det fortfarande en “vi och dom”-känsla i Roslagen idag – eller har den suddats ut?

— Jag tror att många har en stark känsla och identitet kopplad till den plats där man bor, oavsett var det är. Sedan kan det finnas faktorer som kan förstärka ett motsatsförhållande – till exempel att de som besöker oss är lediga samtidigt som de som arbetar inom turistnäringen har sin mest arbetsintensiva period på sommaren, avslutar Emilia.

Annons

Annons
Flygfyren

Fakta: Rospiggar & Badjävlar

Datum: Invigning 2 maj
Tid: 12.00–16.00
Plats: Roslagsmuseet, Norrtälje
Kostnad: Kostnadsfri

Utställningsperiod: 2 maj – 3 oktober 2026

Arrangör: Roslagsmuseet

Barnens första rockshow till Norrtälje

Uppdaterad Idag kl 14:09, Publicerad Idag 05:00 – av Tobbe Rydsheim
En färgsprakande rockshow för barn kommer till Norrtälje i maj.
2 min läsning
Annons

En färgsprakande rockshow för barn kommer till Norrtälje i maj. Föreställningen “Tigern & Kobran – Barnens första rockshow” bjuder på musik, teater och interaktiva inslag.

Showen hålls den 10 maj på Mobergs i Norrtälje. Föreställningen riktar sig till barn och familjer och tar upp teman som vänskap, konflikter och vardagliga frågor genom musik och scenframträdanden.

Bakom Tigern & Kobran står musikerna Paulo Vidal och Martin Fogelström. Duon har tidigare släppt albumen ”Brandbilar och poesi” och ”Kattguld”.

Annons

Idén till projektet växte fram ur ett personligt initiativ.

— Vi har spelat musik ihop i många år, men det var 2018 när jag, Tigern, hade skrivit några låtar till mina barn som Tigern & Kobran föddes. Jag visade Kobran låtarna och han tyckte de var bra och sa: ”vi ska göra en skiva”. Kobran är en sån person som får saker att hända, utan honom hade låtarna fortfarande bara funnits i mitt huvud, säger duon.

Vad kan besökare förvänta sig av showen?

— En riktigt spännande, rolig och rockig show! Vi har med oss vår magiska lekkoffert som är full av överraskningar och ur den kan det poppa upp lite vad som helst. Kobran kommer spela gitarrsolon såklart, men vi kommer också spela en fin pianoballad som handlar om hur jobbigt det kan vara när man har bråkat med sin bästa kompis, säger artisterna.

Efter showen ges möjlighet att träffa artisterna. Duon hoppas att upplevelsen ska sätta spår hos den yngre publiken.

— Barnen kommer få se någonting de aldrig har sett förut och vi hoppas att de får ett minne för livet. Kanske är det deras första riktiga liveshow och kanske väcks ett större intresse för musik, avslutar duon.

Annons

Annons
Flygfyren

Fakta: Tigern & Kobran – Barnens första rockshow

Datum: 10 maj Tid: 13.00–13.45 (dörrar öppnar 12.30)
Plats: Mobergs, Norrtälje
Entré: 125 kronor (gratis för barn under 3 år)
Övrigt: Möjlighet att träffa artisterna efter föreställningen
Arrangör: Larsdotter and friends

Vårens kosläpp väntar på Väddö

Publicerad Igår 05:00 – av Tobbe Rydsheim
Vårens kosläpp på Väddö gårdsmejeri närmar sig. Under en heldag väntar marknad
1 min läsning
Annons

Vårens kosläpp på Väddö gårdsmejeri närmar sig. Under en heldag väntar marknad, aktiviteter och möjlighet att se kossorna springa ut på bete.

Evenemanget hålls den 9 maj på Väddö och är öppet för allmänheten utan kostnad. För arrangören är dagen en av årets viktigaste.

— Kosläppet är en av årets absolut viktigaste och mest efterlängtade dagar för oss. Det markerar starten på betessäsongen när korna äntligen får komma ut på grönbete efter vintern, säger Matteus Kurpiel, arrangör.

Annons
Flygfyren

Under dagen erbjuds flera aktiviteter för besökare i alla åldrar.

— Besökarna kan framför allt se det glädjefyllda kosläppet när korna springer ut på betet. Utöver det kommer vi ha Bondens Burgarvagn på plats, grilla korv, servera glass och marknad samt loppis på hela gårdsplanen, säger Matteus.

Kossorna släpps ut klockan 12.00, vilket väntas bli en av dagens höjdpunkter. Arrangören beskriver evenemanget som en kombination av utflykt och folkfest.

— Kosläppet är både glädjefyllt och en riktig folkfest. Dessutom är Väddö som allra vackrast på våren. Det blir en perfekt utflykt där man kan kombinera natur, djur och god mat i en och samma dag, avslutar arrangören.

Annons

Fakta: Kosläpp på Väddö gårdsmejeri

Datum: 9 maj
Tid: 10.00–15.00
Plats: Väddö gårdsmejeri, Väddö
Kostnad: Kostnadsfri

Höjdpunkt:
Kossorna släpps ut klockan 12.00

Övrigt:
Fika, glass, korv
Bakluckeloppis och marknad
Aktiviteter för hela familjen

Arrangör: Väddö gårdsmejeri