Annons

Rimbo marknad tillbaka – väntar upp till 60 000 besökare

Publicerad 2026-09-30 – av Tobbe Rydsheim
På torsdag den 1 oktober är det återigen dags för Rimbo marknad.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På torsdag den 1 oktober är det återigen dags för Rimbo marknad. Mellan 340 och 400 knallar väntas fylla drygt två kilometer av centrala Rimbo, rapporterar Norrtelje Tidning.

Årets marknad sticker ut genom att den arrangeras en vecka före Norrtälje marknad. Rimbo marknad hålls alltid den första torsdagen i oktober, medan Norrtälje marknad arrangeras den första onsdagen. Ordningen som uppstår i år inträffar bara vart sjunde år och påverkar de knallar som följer fasta rutter mellan höstens marknader.

Trots det väntas Rimbo marknad bli ungefär lika stor som vanligt. Marknadsansvarige Jörgen Larsson uppskattar antalet besökare till mellan 30 000 och 60 000 personer.

Annons

– Rimbo marknad är som en hemvändardag. Det kommer folk som bodde här som barn och passar på att träffa släkt och vänner. Sen kommer det också människor hela vägen från Södertälje, Västerås och Gimo, säger han till Norrtelje Tidning.

Utbudet har enligt arrangören blivit bredare de senaste åren. Utöver traditionella marknadsstånd kommer bland annat hantverk, ljus och hemmagjorda såser att säljas. Marknaden har även ett stort tivoli och vid sandbanken finns ett mattorg med foodtrucks.

Rimbo marknad pågår mellan klockan 08.00 och 21.30 i centrala Rimbo.

Tillfälliga parkeringsytor ordnas i anslutning till marknadsområdet. Enligt arrangören väntas det vara särskilt mycket besökare mellan klockan 11 och 12, 15 och 16 samt från klockan 19 fram till stängning.

Annons

Norrtäljes bokmässa satsar på mörker och magi i år

Publicerad 2026-10-11 – av Tobbe Rydsheim
Skräck, spänning, deckare och fantasy står i centrum när Norrtäljes bokmässa återkommer till stadsbiblioteket.
2 min läsning
Annons

Skräck, spänning, deckare och fantasy står i centrum när Norrtäljes bokmässa återkommer till stadsbiblioteket för fjärde året lördagen den 14 november, med författarsamtal med Mats Strandberg som en av höjdpunkterna.

Bokmässan arrangeras i år för fjärde året i rad och genomförs lördagen den 14 november på Norrtälje stadsbibliotek. Nytt för i år är att hela programmet byggs kring ett tema, "Mellan mörker och magi", med skräck, spänning, deckare och fantasy i centrum – genrer som enligt kommunen lånas flitigt på bibliotek av läsare i alla åldrar. Det meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande.

– Vi ville ge årets bokmässa en tydlig känsla och låta temat märkas under hela dagen. Att Mats Strandberg kommer känns därför som en riktig fullträff. Han kan verkligen konsten att få läsaren att både rysa och vilja läsa vidare, säger Peter Appelgren, bibliotekarie på Norrtälje stadsbibliotek, i ett pressmeddelande.

Annons

Mats Strandberg är en av Sveriges mest uppmärksammade skräckförfattare, med böcker som Cirkeln, Färjan, Konferensen och Musan. I höst ges Engelsforstrilogin, som han skrev tillsammans med Sara Bergmark Elfgren, ut i nya jubileumsutgåvor. Den första delen, Cirkeln, kom 2011. På bokmässan möter han publiken i ett samtal på scen klockan 14.00 och signerar sedan böcker.

Enligt Svenska PEN fanns skräckromanen Färjan 2025 med på en lista över böcker som ryska bokhandlare beordrades att sluta sälja. Romanen finns nu med på Svenska PEN:s lista över förbjuden litteratur.

– Biblioteket ska vara en plats där alla kan hitta berättelser, också sådana som utmanar. Att en bok som Färjan stoppas i andra länder påminner oss om att rätten att läsa inte är självklar, säger Appelgren.

Totalt väntas ett tjugotal författare medverka, flera med anknytning till Norrtälje och Roslagen. Roslagens bokhandel säljer böcker på plats, och även Roslagsmuseet och Norrtälje konsthall medverkar. För barn blir det sagostund, pyssel, tävlingar och en utklädningshörna. Mässan pågår klockan 11 till 15, entrén är fri och det krävs ingen föranmälan.

Annons

Oktoberfest på Hotell Roslagen

Publicerad 2026-10-09 – av Tobbe Rydsheim
På lördag den 10 oktober är det dags för oktoberfest på Hotell Roslagen i Norrtälje.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På lördag den 10 oktober är det dags för oktoberfest på Hotell Roslagen i Norrtälje. På programmet står tyrolermusik, buffé, öltält och DJ.

Festen arrangeras av Hotell Roslagen tillsammans med Kocken och Grisen och drar igång klockan 18.

Under kvällen spelar Zillertaller Accordion Tyrol och senare tar DJ Kjell-Hell över. Det blir också oktoberfestinspirerad grillbuffé och prisutdelning för bästa outfit.

Annons

Arrangörerna satsar dessutom på ett stort uppvärmt öltält och flera matstationer.

Evenemanget har 18-årsgräns och pågår till klockan 03.00.

Annons
Flygfyren

Bryggan ska hjälpa Roslagens företag att samarbeta

Publicerad 2026-10-03 – av Tobbe Rydsheim
I början av oktober lanseras Bryggan, en ny mötesplats för företag inom Roslagens besöksnäring.
1 min läsning
Annons

Ett hotell, en restaurang och en guide ska kunna skapa och sälja en gemensam upplevelse. I början av oktober lanseras Bryggan, en ny mötesplats för företag inom Roslagens besöksnäring.

Bryggan är nästa steg i satsningen på nya Visit Roslagen, som återlanserades den 18 september. Plattformen ska göra det enklare för företag och föreningar att hitta varandra, nätverka och utveckla gemensamma erbjudanden.

Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, är en gemensam plattform något som aktörerna själva har efterfrågat.

Annons
Flygfyren

– Det är exakt detta som de har efterfrågat och nu levererar vi det!

På Bryggan ska företag kunna starta diskussioner och hitta samarbetspartner. En guide ska exempelvis kunna gå samman med ett hotell och en restaurang för att skapa ett helgpaket som sedan kan säljas genom Visit Roslagens bokningsmotor.

Plattformen får också en gemensam kalender där aktörer kan lägga in både fastställda och preliminära evenemang. Syftet är bland annat att minska risken för att större arrangemang krockar med varandra. Även leverantörer till evenemang ska kunna hittas och kontaktas genom tjänsten.

Bryggan ska vara gratis att använda och väntas öppna i början av oktober. Fler funktioner planeras under hösten.

*Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons
Flygfyren

Annons

Hitta evenemang i Roslagen – och boka direkt

Publicerad 2026-10-01 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På den nya Visit Roslagen-sajten samlas evenemang från hela Roslagen med omnejd. Besökare ska också kunna köpa biljetter och boka aktiviteter direkt via webbplatsen.

Visit Roslagen återlanserades den 18 september med en ny webbplats. En av funktionerna är evenemangskalendern, som ska göra det enklare att hitta aktiviteter i Roslagen utan att behöva leta på flera olika sidor.

Besökare kan söka efter evenemang utifrån bland annat plats och datum. Arrangörer kan samtidigt lägga in sina evenemang utan kostnad.

Annons

Den nya bokningsmotorn ska göra det möjligt att gå vidare från inspiration till bokning på samma webbplats. Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, omfattar utbudet bland annat Norrtälje fotbollsgolf, Rospiggarnas matcher och evenemang på Albert Engströms museum.

Fler upplevelser är på väg in i bokningssystemet. Bland annat planeras guidade turer som ska gå att boka genom sajten.

Visit Roslagen vill därmed göra det enklare för både större arrangörer och mindre lokala företag att nå besökare och sälja sina upplevelser.

*Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons