Annons

Rivning ska ge 36 nya p-platser i centrum

Publicerad 2026-06-17 – av Tobbe Rydsheim
Parkeringsområdet Jupiter i centrala Norrtälje ska byggas om. En byggnad rivs för att ge plats åt 36 nya parkeringsplatser. Foto: Norrtälje kommun
1 min läsning
Annons

Parkeringsområdet Jupiter i centrala Norrtälje ska byggas om. En byggnad rivs för att ge plats åt 36 nya parkeringsplatser, samtidigt som området får mer grönska, bättre belysning och ökad tillgänglighet.
Det meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande. 

Norrtälje kommun vill utveckla Jupiter, som är en viktig parkeringsyta för besökare i stadskärnan. Enligt kommunen är efterfrågan på platserna stor.

För att möjliggöra utbyggnaden planeras en befintlig byggnad på området att rivas. Byggnaden beskrivs som i dåligt skick och rivningen ska ge utrymme för fler parkeringsplatser och en mer sammanhållen utformning av området.

Annons

Projektet omfattar även nya planteringar, fler träd och förbättrad belysning. Trappan söder om området ska även byggas om och kompletteras med en ramp för att förbättra tillgängligheten.

Under byggtiden kommer delar av området att stängas av. Enligt kommunen kan omkring hälften av platserna vara ur bruk under vissa perioder, och avstängningarna kan pågå i upp till sex månader sammanlagt.

Kommunen undersöker möjligheten att ordna tillfälliga ersättningsplatser och uppger att arbetet ska planeras för att påverka handel, besökare och framkomlighet så lite som möjligt.

Enligt den preliminära tidplanen ska beslut och upphandling genomföras under 2026. Rivningen planeras att inledas efter sommaren och arbetet väntas vara klart sommaren 2027.

Annons

Fakta: Jupiterprojektet

Plats: Jupiter, centrala Norrtälje
Nya parkeringsplatser: 36
Planerad byggstart: Efter sommaren 2026
Beräknat klart: Sommaren 2027

Läs mer

Övriga åtgärder:
Nya planteringar, träd, belysning och tillgänglighetsanpassad trappa med ramp

Påverkan under byggtiden:
Delar av området stängs av och omkring hälften av parkeringsplatserna kan vara otillgängliga under vissa perioder

Källa: Norrtälje kommun

Ny karta gör det enklare att upptäcka Roslagens historia

Publicerad Idag 08:30 – av Tobbe Rydsheim
Visit Roslagen återlanserades den 18 september med en ny webbplats och en omfattande karta över besöksmål i hela Roslagen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Gravfält, runristningar och andra historiska platser finns samlade på Visit Roslagens nya karta. Tanken är att fler ska upptäcka sevärdheter som finns nära hemmet eller längs utflyktsvägen.

Visit Roslagen återlanserades den 18 september med en ny webbplats och en omfattande karta över besöksmål i hela Roslagen.

Bland platserna finns fornlämningar som gravfält, runristningar och fornborgar. Kartan ska göra det möjligt att upptäcka historiska miljöer i samband med exempelvis en vandring eller en dagsutflykt.

Annons

Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, är en av kartans främsta fördelar att besökaren kan kombinera olika typer av utflyktsmål.

Den som är ute på en vandringsled kan exempelvis leta upp en sevärdhet i närheten och samtidigt hitta närmaste restaurang, toalett eller plats för en paus.

För Norrtäljebor innebär det också en möjlighet att upptäcka historiska platser i den egna kommunen och planera utflykter till områden som annars kan vara lätta att passera utan att lägga märke till dem.

Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons
Flygfyren

Baldersgatan i Norrtälje fortsatt avstängd i oktober

Publicerad Igår 11:14 – av Tobbe Rydsheim
Baldersgatan i Norrtälje är helt avstängd för all trafik medan arbete med el, fjärrvärme, fiber och belysning pågår.
1 min läsning
Annons

Baldersgatan i Norrtälje är helt avstängd för all trafik medan arbete med el, fjärrvärme, fiber och belysning pågår.

Arbetet med Baldersgatan i Norrtälje syftar till att förbättra och bygga ut infrastrukturen för el, fjärrvärme, fiber och belysning. Samtidigt ska säkerheten för gående och cyklister öka och miljön på gatan bli tryggare och mer trivsam. Det meddelar Norrtälje kommun.

Just nu är gatan helt avstängd för all slags trafik, och gående hänvisas till andra vägar än Baldersgatan. Avstängningen gäller sträckan mellan Odengatan och Narvagatan, medan den norra delen mellan Tibeliusgatan och Odengatan nu har öppnats.

Annons

Infarten från Baldersgatan till Odengatan är öppen för trafik, men det sista lagret asfalt saknas. Trafikanter uppmanas köra försiktigt över port- och kantsten eftersom kanterna kan vara höga.

Helavstängningen väntas pågå under hela oktober och flyttas successivt söderut längs gatan. Arbetet beräknas totalt pågå under oktober och november.

Under byggperioden kan buller och vibrationer förekomma. Boende och verksamheter i närområdet uppmanas planera sina resor i god tid och följa skyltningen på plats.

Närmast väntar markarbete och kanalisation för el, belysning och fiber, montering av belysningsfundament och kantsten samt utformning av planteringar och gång- och cykelbanor. Dessutom ska fjärrvärme anslutas till det nybyggda lägenhetshuset i området.

Annons

Beskedet: Mittenstyret fortsätter styra Norrtälje kommun

Publicerad Igår 10:59 – av Tobbe Rydsheim
– Vi går in i den nya mandatperioden med både ödmjukhet och tydliga ambitioner, säger Robert Beronius (L).
1 min läsning
Annons

S, C, L och MP är överens om att fortsätta styra Norrtälje kommun 2026–2030. Beskedet presenterades på fredagen och väntar nu på fullmäktiges godkännande.

Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet fortsätter sitt samarbete i Norrtälje kommun. Beskedet presenterades vid en presskonferens i Rådhuset på fredagsmorgonen. Samma fyra partier har styrt kommunen tillsammans sedan maktskiftet i september 2024, med Vänsterpartiet som stödparti.

Det fortsatta styret pekar ut tre övergripande områden för mandatperioden: ansvar för framtiden, trygghet och livskvalitet samt utveckling av hela kommunen – från stad till landsbygd och skärgård. Bland ambitionerna finns högre skolresultat, bättre företagsklimat, en effektivare kommunal organisation och fortsatt fokus på kommunens ekonomi.

Annons
Flygfyren

Liberalerna lyfter särskilt skolpolitiken och uppger att partiet kommer att driva frågor om fler behöriga lärare, bättre studiero och stöd till elever. Partiet vill även minska administrationen och skapa ekonomiskt utrymme för sänkt kommunalskatt.

– Vi går in i den nya mandatperioden med både ödmjukhet och tydliga ambitioner. Vi vet vad vi vill åstadkomma och vi kommer att fortsätta vara pådrivande för en skola där fler elever lyckas, en kommun med mindre byråkrati och en ekonomi som gör det möjligt att sänka skatten, säger kommunalrådet Robert Beronius (L) i ett pressmeddelande.

Det nya styret behöver formellt godkännas av kommunfullmäktige. Beslut väntas den 19 oktober.

Annons

AI hjälper till att planera din helg hos Visit Roslagen

Publicerad 2026-10-08 – av Tobbe Rydsheim
Visit Roslagen fick en ny webbplats den 18 september. Som en del av utvecklingen planeras en AI-baserad chatt som ska hjälpa besökare att hitta resmål och sätta ihop upplevelser i Roslagen.
1 min läsning
Annons

En weekend med boende, restaurangbesök och aktiviteter – utan att själv behöva leta upp varje del. Det är en av uppgifterna för den AI-tjänst som ska införas på Visit Roslagen.

Visit Roslagen fick en ny webbplats den 18 september. Som en del av utvecklingen planeras en AI-baserad chatt som ska hjälpa besökare att hitta resmål och sätta ihop upplevelser i Roslagen.

Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, ska besökaren kunna ställa frågor om specifika platser eller be tjänsten föreslå ett upplägg för en hel helg.

Annons

Chatten ska hämta information från webbplatsen, där bland annat boenden, restauranger, sevärdheter och evenemang finns samlade. På så sätt ska den kunna föreslå aktiviteter som passar besökarens önskemål.

Visit Roslagen och de anslutna aktörerna ska löpande kontrollera och uppdatera informationen som tjänsten använder. Enligt Warner ska tjänstens funktioner också utvecklas efter hand.

Något datum för när AI-turistbyrån öppnar har ännu inte meddelats.

Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons
Flygfyren