Annons

Rospiggarna föll borta mot Västervik

Rospiggarna

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-07-02 – av Daniel Rämsell
Speedway-förare i full fart på banan.
Rospiggarna förlorade tisdagens bortamöte mot Västervik i Bauhausligan.
1 min läsning
Annons

Rospiggarna förlorade tisdagens bortamöte mot Västervik i Bauhausligan. Slutresultatet skrevs till 53–37, efter att hemmalaget dominerat i de inledande heaten.

Västervik, som inte har förlorat en hemmamatch i grundserien på flera år, visade varför de är en av seriens guldfavoriter. Laget gick snabbt upp i ledning efter en femetta i första heatet. Västervik höll sedan ett tydligt övertag genom resten av matchen.

Bäst i Rospiggarna var Kai Huckenbeck med 13 poäng, tätt följd av Ryan Douglas på 12. Därefter noterades Villads Nagel för 6 poäng och Adam Ellis för 4. Anton Jansson och Ludvig Lindgren fick med sig en poäng vardera.

Annons

Under matchen inträffade även en olyckshändelse där Anton Jansson skadade sig och tvingades avbryta tävlingen.  Någon ytterligare information om skadeläget finns i nuläget inte tillgänglig.

Rospiggarna står kvar på sex poäng i tabellen och halkar ned till plats sex.

Nästa match för Rospiggarn körs den 8 juli hemma mot Lejonen.

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Rospiggarna tog ny seger: ”Hoppas vi kan göra underverk”

Rospiggarna

Publicerad 2026-07-23 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare på banan
Rospiggarna tog sin andra raka seger mot Piraterna på två dagar.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Rospiggarna tog sin andra raka seger mot Piraterna på två dagar. På onsdagskvällen vann laget med 52–38 på Fornås Arena i Motala.

Dagen efter en 48–42-seger på hemmaplan reste nytaggade Rospiggar till Motala för att möta Piraterna i ett returmöte på bortaplan. Matchen var länge jämn och efter åtta heat skiljde det endast två poäng mellan lagen.

Piraterna drabbades av ett tungt avbräck när lagkaptenen Jonathan Ejnermark tvingades utgå efter en skada i det femte heatet.

Annons

Rospiggarna tog successivt kommandot under matchens senare del. Det sista heatet slutade med 5–1 till gästerna, vilket fastställde slutresultatet till 52–38.

Mikkel Michelsen, David Bellego och Philip Hellström-Bängs gick i täten för Rospiggarna med tvåsiffriga poängskördar. Michelsen slutade på 13 poäng, Bellego på elva poäng och Hellström-Bängs på elva poäng.

– Vi är ödmjuka och tacksamma, bara ta en match i taget. Smederna, Lejonen och sist Dackarna. Hoppas vi kan göra underverk och ta oss vidare, säger Stefan Bäckström, lagledare för Rospiggarna.

Nästa match för Rospiggarna är den 28 juli hemma mot Smederna.

Annons

Fakta: Piraterna–Rospiggarna

Slutresultat:

Piraterna 38–52 Rospiggarna

Läs mer

Rospiggarna:

Mikkel Michelsen – 13

David Bellego – 11

Philip Hellström-Bängs – 11

Adam Ellis – 7

Piotr Pawlicki – 7

Emil Millberg – 2

Ludvig Lindgren – 1

Piraterna:

Oskar Paluch – 10

Jonas Seifert – 10

Oskar Fajfer – 5

Vaclav Milik – 5

Harry Lundahl – 4

Jonathan Ejnermark – 2

Bartosz Smektala – 2

Rospiggarna kör tre matcher på tre dagar: ”tufft som sjutton”

Rospiggarna

Publicerad 2026-07-15 – av Daniel Rämsell
Full läktare på speedwaymatch.
Rospiggarna har tre matcher inplanerade under den kommande veckan.
2 min läsning
Annons

Rospiggarna har tre matcher inplanerade under den kommande veckan. Två spelas på bortaplan och en inför hemmapubliken i Hallstavik.

Veckan inleds på måndagen den 20 juli med en bortamatch mot Västervik Speedway på HEJLA Arena. Redan dagen därpå, den 21 juli, tar Rospiggarna emot Piraterna på Team Kentas Park.

På onsdagen väntar ytterligare en utmaning för Hallstavikslaget när Piraterna står för motståndet igen, den här gången på Fornåsa Motorstadion i Motala.

Annons

För lagledaren Stefan Bäckström väntar en av säsongens mest intensiva veckor.

– Varenda match är viktig för oss nu för att plocka poäng och kunna ta oss till slutspel. Men det blir tufft som sjutton att ha tre matcher på tre dagar.

Hur laddar man och ser till att förarna är redo för en sådan här utmaning? 

– Det är tufft för förarna, som även kör utomlands i helgen, så man vet aldrig helt säkert vilket lag vi kommer att ställa upp med. Nu låter vi alla vara i fred och återhämta sig innan nästa vecka, så att de kan ladda batterierna och komma väl förberedda till alla matcher.

Bäckström hoppas att laget ska kunna ta ett kliv i tabellen under den intensiva veckan.

– Jag hoppas att vi vinner två av matcherna, så att vi fortfarande har en chans att nå slutspelet. Det är viktigt för killarna att känna att de får vinna.

Han menar samtidigt att resultaten hittills inte fullt ut speglat lagets kapacitet.

Annons

– Vi har haft mycket otur den här säsongen. Någon gång ska det väl vända. Det är viktigt att killarna får känna att det går att vinna. Vi har inget dåligt lag, men vi har varit för ihåliga. Vi har kört en match den här säsongen med rätt manskap, men då regnade banan sönder.

Rospiggarna ligger fortsatt näst sist i tabellen med  totalt 2 poäng. Smederna toppar ligan med 19 poäng.

 

Annons

Rospiggarna förlorade mot Dackarna på hemmaplan

Rospiggarna

Publicerad 2026-07-09 – av Daniel Rämsell
Speedway-förare i full fart på banan.
Rospiggarna åkte på ännu en förlust i Bauhausligan när Dackarna vann med 49–41 på Team Kentas Park under onsdagskvällen.
1 min läsning
Annons

Rospiggarna åkte på ännu en förlust i Bauhausligan när Dackarna vann med 49–41 på Team Kentas Park under onsdagskvällen. Förlusten innebär att Rospiggarna fortsatt står på två poäng i Bauhausligan.

En svag inledning på matchen gjorde att hemmalaget tidigt hamnade i underläge.

Mikkel Michelsen blev Rospiggarnas poängbäste förare med 15 poäng. Vadim Tarasenko bidrog med 11 poäng och Philip Hellström-Bängs körde in åtta. Adam Ellis noterades för sex poäng, och Ludvig Lindgren tog en poäng.

Annons

I Dackarna blev Andreas Lyager och Tomas H. Jonasson poängbäst med tio poäng vardera. Jakub Krawczyk och Timo Lahti tog åtta poäng var.

Nästa match för Hallstalaget blir ett nytt försök mot Västervik på bortaplan den 20 juli.

Annons

Rospiggarnas match mot Västervik skjuts upp

Rospiggarna

Publicerad 2026-07-07 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare i dagsljus.
Speedwaymatchen mot Västervik på tisdagen skjuts upp på grund av dåliga väderprognoser.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Speedwaymatchen mot Västervik på tisdagen skjuts upp på grund av dåliga väderprognoser. Inget nytt datum är fastställt. Det meddelar Rospiggarna.

Matchen mot Västervik, som var planerad till tisdagskvällen, ställs in på grund av dåliga väderprognoser. Något nytt datum för matchen har ännu inte fastställts.

Nästa planerade match för Rospiggarna är hemmamatchen mot Dackarna på onsdag, på Team Kentas Park.

Annons

Annons