Annons

Skadegörelse på Norrtäljes skolor kostar skattebetalarna miljoner

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-02-22 – av Daniel Rämsell
Bild på Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden.
Kostnaden för skadegörelse på Norrtälje kommuns skolor har minskat det senaste året, men ligger fortsatt på en hög nivå.
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Kostnaden för skadegörelse på Norrtälje kommuns skolor har minskat det senaste året, men ligger fortsatt på en hög nivå.

Krossade fönster utgör den vanligaste formen av skadegörelse, och majoriteten av incidenterna sker utanför skoltid, främst under helger och lov.

Under 2024 uppgick kommunens totala kostnader för att reparera skadorna till drygt 1,6 miljoner kronor. Det är en minskning från 2023, då notan landade på cirka två miljoner kronor, men fortfarande en betydande utgift för skattebetalarna.

Annons

De senaste sju åren har kostnaderna varierat mellan 1,2 och 2 miljoner kronor per år.

Alla skolor i kommunen drabbas i någon utsträckning, men vissa sticker ut med betydligt högre kostnader än andra.

Långsjöskolan i Rimbo hade under 2024 de högsta kostnaderna för skadegörelse, med 225 655 kronor. Därefter följer Länna skola, där skadegörelsen uppgick till 217 667 kronor.

Någon tydlig koppling mellan minskad skadegörelse och kamerabevakning går inte att se i nuläget, men på de skolor där kameror installerades under 2024 har incidenterna minskat.

Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden, betonar vikten av att få bukt med problemet:

“Det är angeläget att minska kostnaden för skadegörelse på våra skolor. Skadegörelsen skapar inte bara en känsla av otrygghet, det är också väldigt dyrt. Dessutom medför skadegörelse andra kostnader, till exempel för sanering och avbrott i verksamheten”, skriver Beronius i ett meddelande till Allt Om Norrtälje.

Hur kommer ni arbeta framgent för att minska skadegörelsen på skolorna i kommunen?

Annons
Flygfyren

”Det allra viktigaste är att eleverna tycker om sin skola. Vi arbetar därför mycket med trivseln på skolorna. Tycker eleverna om skolan tar de också bättre hand om den.”

Förutom kameraövervakning – har man tagit till andra åtgärder för att få bukt med problematiken?

“Vi arbetar också enligt teorin om ”broken window”. Det innebär att all skadegörelse ska åtgärdas fort, eftersom till exempel ett trasigt fönster som inte lagas sänder ut signaler om att ingen bryr sig om skolan. Vi behöver också satsa mer på att rusta upp skollokaler generellt. Det kommer löna sig i längden. Jag tror vi alla vet att vi är mer omhändertagande om det vi tycker om och tycker är fint.”

Annons

Fakta: Skadegörelsen på skolorna i Norrtälje kommun 2024

Skolor med högst kostnader för skadegörelse under 2024 (siffror för 2023 inom parentes):

  1. Långsjöskolan: 225 655 kr (303 000 kr)
  2. Länna skola: 217 667 kr (88 000 kr)
  3. Gottsta skola: 215 116 kr (153 000 kr)
  4. Norrgärdsskolan: 187 347 kr (479 000 kr)
  5. Kvisthamraskolan: 158 556 kr (102 000 kr)
  6. Hallsta skola: 123 837 kr (105 000 kr)
  7. Wigulfskolan: 97 143 kr (129 000 kr)
  8. Roslagsskolan: 85 850 kr (168 000 kr)
  9. Älmsta skola: 74 617 kr (132 000 kr)
  10. Bålbroskolan: 51 638 kr (66 000 kr)

KÄLLA: Norrtälje kommun

Laddar bokningsbara aktiviteter…

Norrtälje bedömer att bostadsbristen är över

Publicerad Idag 11:24 – av Tobbe Rydsheim
maria-ziegler-jJnZg7vBfMs-unsplash.jpg_900.jpg
Norrtälje kommun bedömer nu att det finns ungefär lika många bostäder som efterfrågas. År 2022 uppgav kommunen att det rådde bostadsbrist. Genrebild: Splash
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommun bedömer nu att det finns ungefär lika många bostäder som efterfrågas. År 2022 uppgav kommunen att det rådde bostadsbrist.

Samtidigt har byggandet minskat tydligt. Under den nuvarande mandatperioden har det byggts i genomsnitt 2,6 bostäder per tusen invånare och år. Under den förra mandatperioden var siffran 4,9.

Att bostadsmarknaden beskrivs som balanserad betyder dock inte att alla enkelt kan hitta en bostad. De lediga bostäderna kan vara för dyra, ha fel storlek eller ligga på en plats där få vill bo.

Annons

Norrtälje är en av fyra kommuner i Stockholms län som uppger att bostadsmarknaden är i balans, enligt en sammanställning från Newsworthy och Dagens Samhälle.

Annons

Gary Moore-veteran gästar Northbay Rovers i Norrtälje

Publicerad Idag 06:30 – av Tobbe Rydsheim
— Det är nog inte förrän man tar honom i hand som man riktigt förstår att han faktiskt kommer hit för att spela med oss, säger Ludwig Björklund. FOTO: FOTO: Eva Pettersson/Luciano J Bilotti
3 min läsning
Annons

Den 31 juli blir det irländsk musik på Kapellet i Norrtälje när Northbay Rovers håller releasekväll för sina nya låtar.

Bandet, som kommer från Norrtälje, spelar traditionell irländsk musik med instrumentala reels, jigs och sånglåtar.

Enligt Ludwig Björklund befinner sig bandet just nu i en kreativ och experimentell period.

Annons

— Just nu skulle jag säga att vi är i en experimentell fas där vi testar allt. Alla idéer är välkomna, om det så är olika sound i studion, instrumentering, gästartister och sättningar, säger Ludwig Björklund, slagverkare i bandet..

Samtidigt beskriver han Northbay Rovers som en traditionell trio i grunden.

— Vi är i grunden en traditionell trio som försöker spela så stilenligt irländskt som våra svenska fingrar tillåter, men dörren till olika projekt står alltid öppen, säger han.

Releasekvällen får också ett internationellt inslag. Neil Carter, tidigare musiker med Gary Moore och UFO, gästar konserten. Han spelade under flera år med Gary Moore som gitarrist, keyboardist, sångare och medlåtskrivare.

Hur uppstod kontakten med Neil Carter och vad tillför han musikaliskt och för er personligen?

— Vi alla är stora fans av Gary Moores musik och att få hylla vår gamla husgud är stort för oss. Efter att vi släppte vår förra tribute till Gary Moore tog vi kontakt med Neil, då han själv spelade med Gary under många år, säger Björklund.

Sedan dess har kontakten fortsatt. Neil Carter medverkar även på bandets nya version av Thunder Rising, som släpps i samband med konserten. På låten bidrar han med sång och flöjt.

Annons
Flygfyren

— Det är nog inte förrän man tar honom i hand som man riktigt förstår att han faktiskt kommer hit för att spela med oss, säger Ludwig Björklund.

För Northbay Rovers blir spelningen på Kapellet därför mer än en vanlig releasekväll.

— Spelningen på Kapellet ser vi mycket fram emot. Dels är vi väldigt stolta över låtarna som ska släppas, men också för att vi har en så otrolig gäst som tar sig hela vägen till Roslagen för att förgylla kvällen. Då måste man ju slå till stort, fortsätter Ludwig .

Under kvällen förstärks bandet även av flera gäster. Jesper Rangemo medverkar på tramporgel, Carl Lovar på tin whistle och Moa Sjölander på sång och tvärflöjt.

Ludwig Björklund beskriver den irländska musiktraditionen som både svängig och melankolisk.

— Det går inte att undgå att den irländska musiken bjuder upp till god stämning, dans och några öl. Samtidigt har den en otroligt skör, vacker och melankolisk anda. Vi försöker vårt bästa med att bevara alla dessa sidor, så kvällen på Kapellet kommer att ha något för alla, säger han.

Northbay Rovers består av Martin Björklund på fiol, mandolin och sång, Ludwig Björklund på bodhrán, skedar och bouzouki samt Jens Engelbrecht på gitarr och tenorbanjo.

Annons

Fakta: Northbay Rovers på KapelletDatum: 31 juli.

Läs mer

Tid: 19.00–23.30.

Plats: Kapellet, Norrtälje.

Pris: 120–140 kronor.

Privatisera inte sjukhuset

Publicerad Igår 15:17 – av Sverker Nyman
3 min läsning
Annons
Flygfyren

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Vårdens privatisering (monetarisering, säger många) är en valfråga. Ska landet ha privata, vinsthungriga aktörer i vården? I så fall hur? Ska Sverige skicka skattepengar till internationella koncerner? Ska vi avhända oss beslutanderätt till bolagsstyrelser, som kanske finns i Dubai eller i Australien? Naturligtvis ska vi inte det. 

Men i högerkretsar lever tankegångarna kvar. I samband med valet 2022 lanserade högerns tankesmedja Timbro förslaget att privatisera Södersjukhuset och man tog fram en lista på andra tänkbara privatiseringssjukhus landet runt. Moderaterna hakade på.

Det blev inget av den gången, men tankarna är långtifrån glömda. Som argument framförs ofta privatiseringen av St Görans Sjukhus, som Moderaterna anser vara synnerligen lyckad.

Annons
Flygfyren

Men är den det? Högern brukar använda resultaträkningar (dvs vinst) som mått på verksamheters effektivitet. Capio St Göran gjorde det räkenskapsår som slutade sista juni 2025 en förlust på 80 miljoner. Bolaget fick för den verksamhetsperiod som nu inleds ett påslag på 2,5 % extra, utöver det påslag som följer index. Som av en händelse uppgår det extra påslaget till 80 miljoner kronor.  Räddad av skattebetalarna - hur var det med effektiviteten?

St Görans sjukhus ägs av Ramsay Santé med säte i Paris. Huvudägare är den australiska vårdkoncernen Ramsay. Minoritetsägare är ett franskt försäkringsbolag. Några storartade utdelningar till ägarna har vad jag kan utläsa inte skett. Verksamheten har inte gett några storartade överskott - hur var det med effektiviteten?

Även tankar på privatisering av Norrtälje Sjukhus poppar upp med jämna mellanrum. Det ligger i norrtäljebornas intresse att få veta vad de politiska partierna tycker. Det vore bra om frågan kunde avföras från dagordningen en gång för alla. Det är ett fullt rimligt krav att invånarna i Norrtälje i god tid före valet ska få besked av partierna hur de ställer sig. Norrtälje Sjukhus har en fundamental roll i norrtäljebornas liv och det ska inte bli några kuppartade överraskningar ifall olyckan är framme och högern återtar makten i regionen. Det är ett demokratiskt krav till Moderater, Sverigedemokrater och Kristdemokrater att åsikter och avsikter redovisas.

Det finns många argument mot privatisering av sjukhus förutom att vinster försvinner ur landet. Lönsamhetskrav kan krocka med läkaretiken, och då brukar pengarna vinna. Konkurrerande vårdhuvudmän leder till förlorade samordningseffekter. På sikt hotas likabehandlingen i vården och vinstjakten kan leda till nya vägar för rika personer att köpa sig förtur. Vårdbolag ser till att åta sig lönsamma verksamheter, medan medicinskt krävande multisjuka skuffas över på den offentliga vården. Upphandling, uppföljning och kontroll av vårdgivarnas verksamhet skapar en omfattande byråkrati. Tvister ger advokatbyråer en gyllene marknad som i slutändan bekostas av skattebetalarna.

Marknadiseringen av vården har redan gått för långt, och nu är det dags att sätta stopp.

Annons

Två äldre lurades vid bedrägerier i kommunen

Publicerad 2026-07-24 – av Tobbe Rydsheim
Två äldre personer utsattes för bedrägerier med bara några minuters mellanrum på torsdagen. Bild: AI-genererad
1 min läsning
Annons

Två äldre personer utsattes för bedrägerier med bara några minuters mellanrum på torsdagen. I det ena fallet stals guld och andra värdesaker från en bostad i Bergshamra, rapporterar Norrtelje Tidning.

Polisen larmades klockan 15.38 efter att en kvinna i 80-årsåldern släppt in personer som uppgav att de kom från hemtjänsten. När de lämnat bostaden upptäcktes att hennes guld och andra värdesaker var borta, rapporterar Norrtelje Tidning.

Kort därefter kontaktades polisen av en äldre man i Norrtälje. Han hade blivit uppringd av bedragare som påstod sig företräda hans bank och uppgav att hans kort hade kapats. Mannen lurades därefter att swisha pengar för en påhittad skuld.

Annons
Flygfyren

Polisen har upprättat två anmälningar om bedrägeri. Under torsdagseftermiddagen fanns ingen utpekad misstänkt i något av fallen.

Annons
Flygfyren