Annons

Skärsta Friskola nekas start av anpassad skola – brister kvarstår

Publicerad 2026-06-02 – av Tobbe Rydsheim
Enligt Linda Fogelström ser skolan allvarligt på de brister som Skolinspektionen pekat på, men menar att arbetet för att åtgärda dem inleddes direkt efter tillsynen. FOTO: Norrtälje kommun
3 min läsning
Annons
Flygfyren

Skärsta Friskola ville starta en anpassad grundskola i Hallstavik. Skolinspektionen säger nej med hänvisning till brister i verksamheten, men skolan menar att problemen i huvudsak är åtgärdade.

Skärsta Friskola Ekonomisk förening får inte starta en anpassad grundskola för årskurs 1–9 och fritidshem vid en ny skolenhet i Hallstavik. Skolinspektionen avslår ansökan med hänvisning till brister i huvudmannens befintliga verksamhet.

I beslutet, daterat den 19 maj, skriver Skolinspektionen att föreningen inte bedöms ha förutsättningar att följa de föreskrifter som gäller för den sökta utbildningen.

Annons

Bakgrunden är en tillsyn som Skolinspektionen inledde våren 2025 av Skärsta friskola. I ett första beslut förelades skolan att åtgärda brister som rörde extra studietid, lärare, planen mot kränkande behandling samt beslut om betyg och betygskatalog.

Vid senare uppföljningar bedömde Skolinspektionen att brister kopplade till beslut om betyg och betygskatalog fortfarande kvarstod. Skolan förelades då på nytt att åtgärda bristerna och har enligt beslutet fram till den 15 juni 2026 på sig att redovisa ytterligare åtgärder.

Skolinspektionen skriver i sitt beslut att de brister som vid flera tillfällen konstaterats vid tillsynen gör att myndigheten sammantaget bedömer att Skärsta Friskola Ekonomisk förening inte har förutsättningar att följa föreskrifterna för den sökta utbildningen.

— Skolinspektionen bedömer sammantaget med hänsyn till de brister som vid flera tillfällen konstaterats vid tillsynen av den befintliga verksamheten att Skärsta Friskola Ekonomiska Förening inte har förutsättningar att följa de föreskrifter som gäller för den sökta utbildningen. Vad sökanden anfört om sitt arbete med att avhjälpa bristerna ändrar inte Skolinspektionens bedömning, skriver myndigheten i beslutet.

Linda Fogelström, rektor på Skärsta friskola, säger att skolan är besviken över avslaget.

— Vi anser att det finns ett behov av fler skolplatser och fler valmöjligheter för elever med omfattande stödbehov, säger hon.

Enligt Linda Fogelström ser skolan allvarligt på de brister som Skolinspektionen pekat på, men menar att arbetet för att åtgärda dem inleddes direkt efter tillsynen.

Annons

— Det handlar bland annat om att stärka uppföljning, styrning och det systematiska kvalitetsarbetet för att säkerställa att ansvar och rutiner fungerar på alla nivåer, säger Linda Fogelström.

Rektorn uppger att skolan bedömer att de tidigare bristerna har åtgärdats och att endast ett föreläggande kopplat till betygskatalogen återstår.

— Vi har ett föreläggande kvar på grund av att vi missat att skriva Norrtälje kommun med ord på framsidan av vår betygskatalog. Därför önskar Skolinspektionen få in den nya betygskatalogen med rätt framsida när elevernas nya betyg sätts för vårterminen, säger Fogelström.

Linda Fogelström vill inte säga att det är den kvarstående frågan som ligger bakom avslaget, men menar att det är en möjlig förklaring.

Nu ska skolan analysera beslutet innan den tar ställning till om det ska överklagas eller om en ny ansökan kan bli aktuell längre fram.

— Vår högsta prioritet är att skapa en trygg och kvalitativ utbildningsmiljö för eleverna på Skärsta friskola, och vi kommer fortsättningsvis att arbeta målmedvetet för att möta de krav som Skolinspektionen ställer, forsätter hon.

Beslutet innebär enligt Linda Fogelström att familjer i området går miste om ett lokalt alternativ.

— Vissa elever kan även fortsättningsvis behöva resa längre för att få den utbildning som passar deras behov, avslutar rektorn.

 

Annons

Baldersgatan i Norrtälje fortsatt avstängd i oktober

Publicerad Idag 11:14 – av Tobbe Rydsheim
Baldersgatan i Norrtälje är helt avstängd för all trafik medan arbete med el, fjärrvärme, fiber och belysning pågår.
1 min läsning
Annons

Baldersgatan i Norrtälje är helt avstängd för all trafik medan arbete med el, fjärrvärme, fiber och belysning pågår.

Arbetet med Baldersgatan i Norrtälje syftar till att förbättra och bygga ut infrastrukturen för el, fjärrvärme, fiber och belysning. Samtidigt ska säkerheten för gående och cyklister öka och miljön på gatan bli tryggare och mer trivsam. Det meddelar Norrtälje kommun.

Just nu är gatan helt avstängd för all slags trafik, och gående hänvisas till andra vägar än Baldersgatan. Avstängningen gäller sträckan mellan Odengatan och Narvagatan, medan den norra delen mellan Tibeliusgatan och Odengatan nu har öppnats.

Annons

Infarten från Baldersgatan till Odengatan är öppen för trafik, men det sista lagret asfalt saknas. Trafikanter uppmanas köra försiktigt över port- och kantsten eftersom kanterna kan vara höga.

Helavstängningen väntas pågå under hela oktober och flyttas successivt söderut längs gatan. Arbetet beräknas totalt pågå under oktober och november.

Under byggperioden kan buller och vibrationer förekomma. Boende och verksamheter i närområdet uppmanas planera sina resor i god tid och följa skyltningen på plats.

Närmast väntar markarbete och kanalisation för el, belysning och fiber, montering av belysningsfundament och kantsten samt utformning av planteringar och gång- och cykelbanor. Dessutom ska fjärrvärme anslutas till det nybyggda lägenhetshuset i området.

Annons

Beskedet: Mittenstyret fortsätter styra Norrtälje kommun

Publicerad Idag 10:59 – av Tobbe Rydsheim
– Vi går in i den nya mandatperioden med både ödmjukhet och tydliga ambitioner, säger Robert Beronius (L).
1 min läsning
Annons

S, C, L och MP är överens om att fortsätta styra Norrtälje kommun 2026–2030. Beskedet presenterades på fredagen och väntar nu på fullmäktiges godkännande.

Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet fortsätter sitt samarbete i Norrtälje kommun. Beskedet presenterades vid en presskonferens i Rådhuset på fredagsmorgonen. Samma fyra partier har styrt kommunen tillsammans sedan maktskiftet i september 2024, med Vänsterpartiet som stödparti.

Det fortsatta styret pekar ut tre övergripande områden för mandatperioden: ansvar för framtiden, trygghet och livskvalitet samt utveckling av hela kommunen – från stad till landsbygd och skärgård. Bland ambitionerna finns högre skolresultat, bättre företagsklimat, en effektivare kommunal organisation och fortsatt fokus på kommunens ekonomi.

Annons

Liberalerna lyfter särskilt skolpolitiken och uppger att partiet kommer att driva frågor om fler behöriga lärare, bättre studiero och stöd till elever. Partiet vill även minska administrationen och skapa ekonomiskt utrymme för sänkt kommunalskatt.

– Vi går in i den nya mandatperioden med både ödmjukhet och tydliga ambitioner. Vi vet vad vi vill åstadkomma och vi kommer att fortsätta vara pådrivande för en skola där fler elever lyckas, en kommun med mindre byråkrati och en ekonomi som gör det möjligt att sänka skatten, säger kommunalrådet Robert Beronius (L) i ett pressmeddelande.

Det nya styret behöver formellt godkännas av kommunfullmäktige. Beslut väntas den 19 oktober.

Annons

AI hjälper till att planera din helg hos Visit Roslagen

Publicerad Igår 15:15 – av Tobbe Rydsheim
Visit Roslagen fick en ny webbplats den 18 september. Som en del av utvecklingen planeras en AI-baserad chatt som ska hjälpa besökare att hitta resmål och sätta ihop upplevelser i Roslagen.
1 min läsning
Annons

En weekend med boende, restaurangbesök och aktiviteter – utan att själv behöva leta upp varje del. Det är en av uppgifterna för den AI-tjänst som ska införas på Visit Roslagen.

Visit Roslagen fick en ny webbplats den 18 september. Som en del av utvecklingen planeras en AI-baserad chatt som ska hjälpa besökare att hitta resmål och sätta ihop upplevelser i Roslagen.

Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, ska besökaren kunna ställa frågor om specifika platser eller be tjänsten föreslå ett upplägg för en hel helg.

Annons

Chatten ska hämta information från webbplatsen, där bland annat boenden, restauranger, sevärdheter och evenemang finns samlade. På så sätt ska den kunna föreslå aktiviteter som passar besökarens önskemål.

Visit Roslagen och de anslutna aktörerna ska löpande kontrollera och uppdatera informationen som tjänsten använder. Enligt Warner ska tjänstens funktioner också utvecklas efter hand.

Något datum för när AI-turistbyrån öppnar har ännu inte meddelats.

Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons
Flygfyren

NVAA satsar 36 miljoner på nytt reningsverk i Svanberga

Publicerad Igår 14:52 – av Redaktionen
Norrtälje vatten och avfalls huvudentré i dagsljus.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Svanberga reningsverk kan byggas ut för drygt 36 miljoner kronor. Planen är att öka kapaciteten stegvis och på sikt klara upp till 1 950 personekvivalenter.

Styrelsen för Norrtälje Vatten och Avfall, NVAA, vill gå vidare med en utbyggnad av reningsverket i Svanberga.

Förslaget innebär att arbetet med en tillståndsansökan fortsätter samtidigt som anläggningen byggs ut i flera etapper.

Annons
Flygfyren

I ett första skede ska detaljprojektering göras för en kapacitet på upp till 1 950 personekvivalenter. De två första utbyggnadsetapperna ska samtidigt dimensioneras för upp till 1 300 personekvivalenter.

Kostnaden för projektering och de två första etapperna beräknas till drygt 36,1 miljoner kronor. Enligt NVAA ryms investeringen inom bolagets rambudget för åren 2026–2028.

När utbyggnaden är genomförd beräknas den medföra ökade driftkostnader på omkring 2,55 miljoner kronor per år från och med 2029.

Kostnaden ska enligt förslaget finansieras genom VA-kollektivets brukningsavgifter.

NVAA:s styrelse har ställt sig bakom förslaget, men investeringen behöver gå vidare genom den kommunala beslutsprocessen innan den kan genomföras fullt ut..

Annons

Annons