Annons
Visit Roslagen

Svenska Högarna i Norrtälje Dominerar i Solligan

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-07-03 – av Daniel Rämsell
1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

NORRTÄLJE. I en strålande turnering som sträcker sig över sommarmånaderna, har Svenska Högarna i Norrtälje visat sig vara en stjärna i solligan, som arrangeras av SVT. Trots tuff konkurrens från platser som Visby och Borlänge, toppar Svenska Högarna listan.

Solligan, en tävling om flest soltimmar i Sverige, drar igång varje år vid midsommartid och sträcker sig över en period om sju veckor. Strategiskt placerade solskensmätare runt om i landet mäter den direkta solstrålningen. När denna överstiger 120 watt per kvadratmeter, oavsett tid på dygnet, räknas det som en soltimme.

Sedan midsommar har Svenska Högarna i Norrtälje legat i toppen av listan. Denna ögrupp, belägen i östra delen av Stockholms norra skärgård, är en av landets mest isolerade bebodda öar och saknar reguljär båtförbindelse.

Annons
Visit Roslagen

Svenska Högarna har tidigare också glänst i solligan. Ögruppen har vunnit vid tre tillfällen - 2018, 2019 och 2020 - och kommit på andra plats flera gånger, inklusive förra året. 

Årets tävling visar att Svenska Högarna återigen skiner starkt, med Visby och Borlänge hack i häl med något färre soltimmar. 

Hela tabellen 

1.Svenska högarna 1122
2.Visby 1063
3.Borlänge 1043
4. Stockholm 1045
5. Norrköping 1026
6. Karlstad 987
7. Ölands norra udde 978
8.Hoburg 869
9. Nordkoster 7710
10. Växjö 7611
11. Karlskrona 7012
12. Göteborg 6813
13. Umeå 6714
14. Lund 6215
15. Storlien 5316
16. Kiruna 4917
17. Luleå 4818
18. Östersund 4019
19. Tarfala 32

Annons
Visit Roslagen

Hade pepparspray och narkotika i Rimbo – åtalas

Publicerad Igår 11:00 – av Nicklas Salmin
En man i Rimbo ska enligt åtalet ha innehaft en pepparspray och narkotika.
1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

En man från Rimbo ska enligt åtalet ha innehaft en pepparspray och narkotika och står nu åtalad misstänkt för brott.

Enligt åtalet ska mannen, som är i 40-årsåldern, ha innehaft en pepparspray utan att ha rätt till det. Gärningen ska ha ägt rum i Rimbo.

Vid samma tillfälle ska mannen ha innehaft 10 tabletter av narkotikan lisdexamfetamin.

Annons
Visit Roslagen

Nu åtalas mannen för vapenbrott och ringa narkotikabrott.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Man misstänkt för mordbrand på Kärleksudden

Publicerad Igår 10:00 – av Daniel Rämsell

Polisen har åter öppnat en förundersökning om den brand som inträffade på restaurang Kärleksudden i Norrtälje i oktober förra året.

1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

Polisen har åter öppnat en förundersökning om den brand som inträffade på restaurang Kärleksudden i Norrtälje i oktober förra året. En man är nu misstänkt för mordbrand.Restaurangen drabbades av två bränder

inom loppet av fem dagar och båda utredningarna lades då ner i brist på misstänkta.

Bränderna kunde släckas snabbt och ingen person skadades.

Annons
Visit Roslagen

Nu har ärendet om den andra branden tagits upp ånyo. Det rapporterar Norrtelje Tidning.

Enligt tidningen har en man delgivits misstanke, men han är inte frihetsberövad.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Norrtälje kommun besiktar tusentals träd

Publicerad Igår 06:00 – av Daniel Rämsell
Varje år besiktas en femtedel av Norrtälje kommuns träd för att säkerställa deras hälsa och säkerhet.
2 min läsning
Annons
Visit Roslagen

Varje år kontrolleras en femtedel av Norrtälje kommuns omkring 2 800 träd i tätorterna. Syftet är att upptäcka skador i tid och säkerställa att träden inte utgör en fara för allmänheten.

Det är arborister som ansvarar för den årliga genomgången av trädbeståndet i kommunens parker och längs gatorna.

– Besiktningen ger oss en lista över åtgärder som behöver göras på de träd som står längs gator och i parker som vi har ansvar för, säger Peter Rågdahl, parkingenjör på Norrtälje kommun, i ett pressmeddelande.

Annons
Visit Roslagen

Vid kontrollerna bedöms trädens hälsa, tillväxt och eventuella skador. Man kontrollerar även hur träden förhåller sig till den omgivande miljön.

I de fall där skador upptäcks görs en bedömning av hur vitalt trädet är och om det kan återhämta sig på egen hand.

Efter besiktningen registreras trädens status i kommunens träddatabas. Nya träd läggs in i samband med plantering, vilket möjliggör uppföljning över tid.

– Nu lägger vi in träd så fort vi har planterat dem, så för dem träden kommer det finnas en väldigt lång historik i framtiden, säger Peter Rågdahl.

Eventuella åtgärder som krävs prioriteras sedan utifrån riskbedömning. Vissa åtgärder, exempelvis att ta ner träd som bedöms som farliga, kan genomföras omgående.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Park på Flygfältet har rustats upp

Publicerad Igår 05:00 – av Nicklas Salmin
Flygfältets park har genomgått en omfattande upprustning och står nu klar för besökare med nya faciliteter och förbättrad tillgänglighet.
1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

Efter en längre tids upprustning har Flygfältets park i Norrtälje nu åter öppnat för allmänheten. Parken har fått flera nya inslag och förbättringar, med målet att skapa en trygg och trivsam mötesplats för både barn och vuxna.

Bland nyheterna i parken finns en fruktlund och en grillplats med bord och bänkar samt en ny boulebana.

I parkområdet har även flera mindre trädäck och sittmöbler i trä installerats.

Annons
Visit Roslagen

Lekplatsen har fått förbättrad tillgänglighet med nya ytor, och fotbollsplanen har rustats upp med nya nät till målen. På kullen intill har en ny rutschkana tillkommit för att bredda lekmöjligheterna.

Viss finjustering återstår, bland annat behöver gräsmattan växa till sig i vissa partier. Dessa områden består för tillfället av öppen jord, vilket kan innebära att det blir lerigt under vintermånaderna.

Enligt kommunen kommer dock inga fler avstängningar att krävas innan parken är helt klar.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen