Annons

Varannan förare fast i fartkontroll i Häverö

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-03-19 – av Daniel Rämsell
Föregående vecka hade polisen en nationell trafikvecka och polisen i Norrtälje ertappade många fortkörare i Roslagen. FOTO: polisen
1 min läsning
Annons

Föregående vecka hade polisen en nationell trafikvecka och polisen i Norrtälje ertappade många fortkörare i Roslagen.

Under vecka 11 intensifierade polisen sina insatser för trafiksäkerheten med särskilt fokus på hastighetsövervakningar i olika delar av lokalområdet. En av de platser som övervakades var utanför Häverö kyrka, en sträcka där många förare tenderar att överskrida hastighetsgränsen.

Under torsdagens kontroll vid kyrkan konstaterade polisen att nästan hälften av alla förbipasserande trafikanter körde för fort. Totalt rapporterades sju fall av hastighetsöverträdelse under den aktuella tidsperioden. Men siffran kunde ha varit högre:

Annons
Flygfyren

”Nästan varannan körde för fort där. 7st rapporterade. Och att det inte blev fler berodde enbart på att vi inte hann skriva mer på den tiden vi stod där. Så vi kommer absolut återkomma.”, skrev polisen i Norrtälje kommun på sin Facebook-sida.

Bättre var det när polisen kontrollerade trafikanter utanför Tempo i Häverdal, där alla under den aktuella tidsperioden höll hastigheten.

”Undertecknad med morgonens ingripandepatruller hade kontroll utanför Tempo i Häverödal. Där höll alla hastigheten vilket var glädjande.”, skriver polisen.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons

Larm om trafikolycka på Vätö

Publicerad 2026-08-14 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö. Räddningstjänst har kallats till platsen, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in vid klockan 08.40. Enligt de första uppgifterna ska det vara en singelolycka.

Olyckan har skett cirka en kilometer väster om Tempo. Enligt Trafikverket påverkar olyckan trafiken i båda riktningar mellan Harg och Norrviken.

Annons
Flygfyren

Enligt prognos kommer räddningsarbetet att pågå till klockan 09.30

Annons

Indraget körkort efter parkeringsskada i Hallstavik

Publicerad 2026-08-08 – av Daniel Rämsell
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen.
1 min läsning
Annons

En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen. Polisen följde efter föraren och drog in körkortet med omedelbar verkan. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 16.53 som en man vid en parkering invid en butik i Hallstavik orsakade en skada på en fasad och på en parkerad bil.

Olyckan bevittnades av en person som ringde till polisen.

Polispatrullen följde efter bilisten och under bilfärden tog patrullen beslut om att ingripa.

Annons

"Under denna bilfärd gjorde patrullen bedömning och tog beslut om att körkortet skulle dras in med omedelbar verkan", skriver polisen i händelserapporten.

Annons

Försvunnen man hittades avliden i Norrtälje

Publicerad 2026-08-03 – av Daniel Rämsell
Del av en polisbil med texten "polis".
En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.
1 min läsning
Annons

En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.

Mannen sågs senast vid 12-tiden på söndagen. Därefter inleddes en omfattande sökinsats där polisen bland annat använde hundpatruller och helikopter i sökarbetet.

Klockan 23.30 hittades mannen avliden av en polispatrull.

Annons

"Mannen anträffades i sökområdet och polisen misstänker inget brott bakom dödsfallet.", skriver polisen i sin händelserapport.

Mannens anhöriga har underrättats, enligt uppgifter till Norrtelje Tidning. 

Annons