Annons

Vinnarna av Årets kulturpris och kulturstipendium klara

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-08-31 – av Redaktionen
2 min läsning
Annons

NORRTÄLJE. Norrtälje kommuns kulturpris 2022 tilldelades musikern och konstnären Anton Grandert. – Priset kom som en total överraskning! Jag blev väldigt glad att höra att jag ens var påtänkt som kandidat för detta pris. Det känns alltid extra roligt att bli uppmärksammad på hemmaplan, säger Anton Grandert, i ett pressmeddelande på Norrtälje kommuns hemsida.

Sedan 1972 har kultur- och fritidsnämnden årligen delat ut ett kulturpris och kulturstipendium till en personer eller grupper som bidragit med betydelsefulla insatser för Norrtälje kommuns kulturliv.

25 augusti utsåg kultur- och fritidsnämnden årets kulturpris och kulturstipendium. Det förstnämnda tilldelades Anton Grandert, musiker, skapare av Starwars-miljöer och konstnär. Anton erhåller en prissumma om 20 000 kronor och en staty av konstnären Alf Olsson för utmärkelsen.

Annons

– Priset kom som en total överraskning! Jag blev väldigt glad att höra att jag ens var påtänkt som kandidat för detta pris. Det känns alltid extra roligt att bli uppmärksammad på hemmaplan, säger Anton Grandert.

Anton Grandert som är uppvuxen i Norrtälje satsade till en början på en karriär inom musiken, men skiftade sedan fokus och började teckna. Det ledde honom till designerjobb på spelföretaget Dice och därefter började han skapa Star Wars-miljöer för serier som The Mandalorian och Obi-Wan Kenobi, skriver Norrtälje Kommun på sin hemsida.

– Anton är väldigt mångsidig inom sina tre skilda kunskapsområden. Han är väldigt skicklig och en värdig mottagare av Årets kulturpris, säger Bengt Ericsson (C), ordförande kultur- och fritidsnämnden.

Kultur- och fritidsnämnden delade också ut två kulturstipendier 25 augusti. Det ena stipendiet mottogs av Alma Wikström som sjunger, spelar elbas och studerar på Skurups folkhögskola. Hennes dröm är att bli musiker och sökte stipendiet för att kunna fortsätta med sina studier. William Österman Norrby som är den andra som tilldelas stipendiet för att kunna studera design och media i Vietnam. Bägge vinnarna har erhållit en summa om 20 000 kronor.

Prisutdelning på kulturgalan
Årets kulturpris och kulturstipendium delas ut på Kulturgalan som går av stapeln den 18 november på Culinar.

FOTO: Norrtälje kommuns hemsida
FOTNOT: Norrtälje kommun

 

Annons

 

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Vägglöss på Barnens ö – kollo flyttas

Publicerad Idag 07:00 – av Tobbe Rydsheim
En kollogården Barnens ö på Väddö i har drabbats av vägglöss. Byggnaden ska saneras, men inga sommarkollon behöver ställas in. Foto: SVT/Anticimex
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kollogården Barnens ö på Väddö i har drabbats av vägglöss. Byggnaden ska saneras, men inga sommarkollon behöver ställas in. Det rapporterar SVT Stockholm. P4 Stockholm var först med nyheten.

Vägglöss har upptäckts på kollogården Bergängen på Barnens ö på Väddö.

Enligt SVT upptäcktes vägglössen i samband med en privat bokning för omkring två veckor sedan. Gäster slog larm om misstänkta vägglöss, vilket senare bekräftades av Anticimex.

Annons

Barnens ö har därefter inlett saneringsåtgärder. Ett kollo som skulle ha startat på Bergängen på fredag flyttas till en annan gård på området.

Enligt Barnens ö kommer inga kollon att behöva ställas in. Kollogården öppnas inte igen förrän Anticimex bedömer att saneringen är genomförd.

Barnens ö arrangerar sommarkollon för barn från bland annat Stockholms stad, Nacka och Solna. Verksamheten bedrivs på totalt 23 gårdar på området.

Annons
Flygfyren

Från handmålade praliner till trädgård – Norrtäljepodden möter Malin Nord

Norrtäljepodden

Publicerad Igår 14:07 – av Tobbe Rydsheim
Norrtäljepodden möter mångsysslaren Malin Nord. FOTOMONTAGE: AON
1 min läsning
Annons

Tobias Rydsheim och Malin Butler är tillbaka med ett nytt avsnitt av Norrtäljepodden. Den här gången gästas de av mångsysslaren Malin Nord.

Malin Nord flyttade till Norrtälje 2018 och har sedan dess hunnit prova flera kreativa yrkesbanor. Hon har drivit egen chokladbutik, handmålat praliner, arbetat som byggmålare och jobbar i dag som trädgårdsanläggare.

I avsnittet berättar hon om vägen från choklad och konfektyr till trädgårdsarbete, om skaparlust, yrkesbyten och varför praliner kan vara små konstverk.

Annons
Flygfyren

— Efter första lektionen hade jag redan köpt hem allting och stod hemma och gjorde på kvällarna, säger Malin Nord om hur chokladintresset började.

Samtalet rör sig också mellan renoveringsmåleri, fruktträd, julgranar, pollinering och livet i Norrtälje.

Lyssna på Spotify

https://open.spotify.com/episode/1qKNBoemjDsgHwBsD6rte5?si=NCHmWqy1TPGsFSRuuet8Zg

Annons

Ny app gör Norrtäljes offentliga konst lättillgänglig

Publicerad 2026-06-09 – av Tobbe Rydsheim
Christian Partos vattenskulptur Prinsarna på slottet på Stora torget i Norrtälje stad. FOTO: Norrtälje kommun
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Norrtäljes offentliga konst blir nu lättare att upptäcka. I en ny app kan invånare och besökare läsa om konstverken direkt i mobilen.

Norrtälje kommun lanserar appen Upptäck konsten, där användare kan ta del av berättelser om offentlig konst i kommunen.

Appen har tagits fram i samarbete med Stockholms läns museum och innehåller vid lanseringen information om 20 av kommunens cirka 60 offentliga konstverk. Fler verk ska läggas till successivt.

Annons

Genom appen kan invånare och besökare läsa om konstverken och konstnärerna bakom dem medan de rör sig genom Norrtälje stad och andra delar av kommunen.

Bland verken som finns med vid lanseringen finns Klara Kristalovas skulpturgrupp Flickan som försvann, Konrad Nyströms staty över poeten Nils Ferlin och Christian Partos vattenskulptur Prinsarna på slottet på Stora torget.

För att uppmärksamma lanseringen arrangeras en kostnadsfri konstvandring i Norrtälje centrum torsdagen den 11 juni. Under vandringen får deltagarna veta mer om några av de verk som finns med i appen.

 

Annons

VM-fest ska samla fotbollsfans på Norrtälje IP

Uppdaterad 2026-06-08, Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
Tomas Johansson, Norrtälje kommun tillsammans med Boel Norman, Norrtälje Handelsstad / EM-festen på Norrtälje IP 2016. FOTO: Norrtälje kommun
2 min läsning
Annons

Den 20 juni startar VM-festen på Norrtälje IP. Under en vecka visas matcher på storbild samtidigt som området fylls med aktiviteter för hela familjen.

Norrtälje IP vid Sportcentrum blir samlingsplats för fotbollssugna Norrtäljebor när VM-festen drar i gång den 20 juni.

Under en vecka visas VM-matcher på storbildsskärm. Samtidigt planeras aktiviteter för både barn och vuxna på området, bland annat FIFA-turneringar, hoppborg, foosball och andra familjeaktiviteter.

Annons
Flygfyren

Bakom satsningen står Norrtälje Handelsstad i samarbete med Norrtälje kommun och lokala föreningar. Arrangörerna vill skapa en kostnadsfri mötesplats där invånare och besökare kan följa mästerskapet tillsammans.

— Vi vill skapa en trygg och välkomnande plats där människor kan samlas kring fotbollen och uppleva mästerskapet tillsammans. Det känns väldigt roligt att vi gör det här tillsammans med föreningslivet och andra lokala aktörer, säger Tomas Johansson, besöksnäringssamordnare i Norrtälje kommun, i ett pressmeddelande.

Sveriges första VM-match spelas den 15 juni mot Tunisien, men den matchen anges inte ingå inte i kommunens VM-festprogram eftersom arrangemanget på Norrtälje IP startar först den 20 juni.

På storbildsskärmen visas bland annat Sveriges gruppspelsmatch mot Nederländerna den 20 juni. Även gruppspelsmatchen Japan–Sverige, som spelas natten till den 26 juni svensk tid, finns med i programmet.

Enligt Norrtälje kommuns publicerade program visas totalt elva matcher under perioden.

— Det här är en satsning som kan bidra till mycket liv och rörelse i Norrtälje under sommaren. Det känns väldigt bra att vara med och skapa något gemensamt som många kan samlas kring, säger Boel Norman från Norrtälje Handelsstad.

Programmet är fortfarande under utveckling och fler detaljer om aktiviteter, tider och matchvisningar kan komma att presenteras längre fram.

Annons
Flygfyren

Annons

Fakta: VM-fest på SportcentrumPlats: Norrtälje IP vid Sportcentrum.

Läs mer

Start: 20 juni.

Arrangörer: Norrtälje Handelsstad, Norrtälje kommun och lokala föreningar.

Kostnad: Kostnadsfritt.

Sveriges gruppspelsmatcher:

  • 15 juni 04.00: Sverige–Tunisien
  • 20 juni 19.00: Sverige–Nederländerna
  • 26 juni 01.00: Japan–Sverige

Matcher som kommunen uppger ska visas på storbild:

  • 20 juni 19.00: Sverige–Nederländerna
  • 20 juni 22.00: Tyskland–Elfenbenskusten
  • 21 juni 18.00: Spanien–Saudiarabien
  • 21 juni 21.00: Belgien–Iran
  • 22 juni 19.00: Argentina–Österrike
  • 22 juni 23.00: Frankrike–Irak
  • 23 juni 19.00: Portugal–Uzbekistan
  • 23 juni 22.00: England–Ghana
  • 24 juni 21.00: Schweiz–Kanada
  • 25 juni 22.00: Ecuador–Tyskland
  • 26 juni 01.00: Japan–Sverige

Källa: Norrtälje kommun och Svenska Spel.