Elever i både grundskola och gymnasium i Norrtälje kommun gör sig nu redo för ett nytt läsår. Terminen drar igång i mitten av augusti med olika startdatum för olika årskurser.
För Rodengymnasiet inleds läsåret för årskurs 1 fredagen den 15 augusti klockan 9.00. Elever i årskurs 2 och 3 börjar måndagen den 18 augusti klockan 8.50. Grundskolorna i kommunen har sin första skoldag måndagen den 18 augusti.
Kommunen påminner enligt ett pressmeddelande om att den som har rätt till skolskjuts kan behöva ansöka på nytt vid byte av skolstadium, flytt eller andra förändringar som påverkar skolvägen. Elever som saknar ett grönt SL-kort kan hämta ut ett på skolan, och kortet gäller under hela skolgången.
Höstterminens skolmeny finns på skolmaten.se. Specialkost eller alternativ kost behöver anmälas inför varje läsår, och i vissa fall krävs läkarintyg. Kommunens digitala plattformar gör det möjligt att följa schema, frånvaro och annan information om skolverksamheten.












