Annons

Återvinningsstationerna töms efter helgens sopkaos

Uppdaterad , Publicerad – av Daniel Rämsell
Under helgen har återvinningsstationerna på flera håll i Norrtälje kommun varit överfulla på grund av oväntad personalbrist hos Norrtälje Vatten och Avfalls entreprenör RagnSells.
2 min läsning
Annons

Under helgen har återvinningsstationerna på flera håll i Norrtälje kommun varit överfulla på grund av oväntad personalbrist hos Norrtälje Vatten och Avfalls entreprenör RagnSells. Nu meddelar NVAA att man satt in extra resurser för att kompensera för detta.

Under helgen har många återvinningsstationer i Norrtälje kommun varit överfulla och många har fått vända hem med sin återvinning eller lagt avfallet bredvid kärlen. Enligt Norrtälje vatten och avfall (NVAA) beror detta på en oförutsedd personalbrist hos entreprenören RagnSells.

“Vi ser över om vi kan förbättra våra rutiner tillsammans med entreprenören, bland annat för att snabbare kunna gå ut med information när driftstörningar uppstår”, lät NVAA meddela i en kommuniké på tisdagen.

Annons

Situationen försvårades under helgen av att förpackningar och annat avfall felaktigt dumpades utanför behållarna. Sedan i måndags har NVAA emellertid satt in extra resurser för att tömma alla behållare. Särskilda åtgärder har gjorts vid vissa utsatta platser och extra städning har beställts för att det ska se snyggt och prydligt ut vid alla återvinningsstationer.

- Vi har haft mycket hög prioritet på detta under veckan. Det är viktigt att det är lätt för invånare att återvinna sina förpackningar och vi vill också att det ska vara ska vara ordning och reda vid stationerna. Det har varit för mycket problem, inte bara den här helgen, men vi lär oss hela tiden, säger Fredrik Lindh, kund- och kommunikationschef på Norrtälje Vatten och Avfall.

På sociala medier har det stormat kring de överfulla återvinningskärlen som tycks var en återkommande sommarplåga men för NVAA är detta en barnsjukdom.

- Det här är första året för oss och det är ett samspel mellan oss, olika entreprenörer och invånare, säger Lindh vidare.

Tidigare har förpackningsinsamlingen i hela Sverige hanterats av Svensk förpackningsinsamling, (FTI) men sedan årskiftet har ansvaret alltså lagts över på kommunerna själva. I Norrtälje kommuns fall ligger ansvaret på NVAA.

För att möta kritiken och behovet gör RagnSells nu ytterligare anpassningar och utökar sommarbemanningen.

- Vi visste att volymerna skulle öka kraftigt på våren och sommaren och vi har en kontinuerlig dialog med entreprenörer. Nu hoppas vi att de senaste åtgärderna ska ha effekt. Helt perfekt kommer det aldrig att bli, men vi fortsätter att följa upp frågan och vi uppmanar till att göra felanmälan på http://sopor.nu och att aldrig lämna förpackningar eller annat avfall utanför behållarna, säger Fredrik Lindh.

Annons

Det sker också en utredning av vissa stationer som drabbas av problem oftare än andra. Tömningsscheman justeras och i vissa fall byts behållare ut eller till och med utökas.

Återvinningsstationen i Rimbo efter tömning och uppsnyggning. FOTO: NVAA
Annons
Flygfyren

Kommunen vill ansöka om samverkan med Vux Norrort

Publicerad – av Daniel Rämsell
Bild på Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden.
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommuns utbildningsnämnd föreslås ansöka om primärt samverkansavtal med Vux Norrort för framtida vuxenutbildning. Det framgår av ett tjänsteutlåtande från barn- och utbildningsförvaltningen.

Barn- och utbildningsförvaltningen har utrett två alternativ för samverkan inom vuxenutbildning: fortsatt samarbete inom Vux 5 Norr eller ansökan om samverkan med Vux Norrort.

I utredningen jämförs bland annat organisation, beslutsstruktur, uppföljning och elevens val.

Annons
Flygfyren

Förvaltningen bedömer att Vux Norrort, med sitt auktorisationskansli och fler samverkande kommuner, ger bättre förutsättningar för kvalitetssäkring och effektiv administration.

Förslaget innebär att Norrtälje kommun övergår till ett system där auktorisation av utbildningsanordnare hanteras centralt, vilket medför att lokala anordnare behöver söka auktorisation via Vux Norrort.

Kostnader för kansliet fördelas utifrån invånarantal och eventuella viten från utbildningsanordnare tillfaller kansliets budget.

Förvaltningen lyfter även att utbudet av utbildningar blir mer geografiskt tillgängligt för kommuninvånarna, särskilt inom vård- och omsorgsutbildningar.

Om förslaget godkänns inleds en ansökningsprocess med en övergångstid på tolv månader.

Annons

Annons
Flygfyren

Straffskatt på barnlösa kvinnor räddar inga förskolor

Publicerad – av Robert Beronius
3 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Barnafödandet i Sverige är nu det lägsta som någonsin uppmätts. Det märks också i Norrtälje. Förskolor har stängt. Fler riskerar att följa efter. 

Enligt prognoser från Sveriges Kommuner och Regioner kan mer än var tionde förskola i landet behöva avvecklas till 2027.  Det kommer väcka debatt – och gör det redan. Men alltför ofta handlar diskussionen mer om konsekvenserna är orsakerna.

Förskolor stängs inte i ett vakuum. De stängs för att barnen inte finns där. Det är vad debatten borde handla om.

Annons
Flygfyren

Varför människor väljer att skaffa färre barn, eller inga alls, är i grunden högst individuellt. Men det är svårt att bortse från de större samhällsförändringar som påverkar besluten. En mer pessimistisk syn på framtiden, en känsla av otrygghet och en osäker privatekonomi är faktorer som sannolikt bidrar till de historiskt låga födelsetalen.

När man lyssnar på unga vuxna återkommer samma bild. Ekonomin känns osäker. Bostaden är för dyr, för liten eller för tillfällig. Arbetslivet upplevs som otryggt och svårt att planera kring. I det sammanhanget framstår föräldraskap inte som ett självklart nästa steg, Att vänta blir ett rationellt val.

Om utvecklingen ska vändas krävs politiska åtgärder som ger människor större ekonomisk frihet och trygghet. Det handlar om lägre skatter och avgifter för unga vuxna och småbarnsfamiljer, så att mer pengar blir kvar i plånboken. Det handlar också om bättre möjligheter att äga sin bostad. När inträdet på bostadsmarknaden skjuts allt längre upp i åldrarna skjuts också familjebildningen upp.

Men det handlar inte bara om pengar. Det offentliga samtalet är i dag mättat av kriser. De domedagspolitiker som utmålar en mörk framtid göra barnafödandet en stor otjänst. Vem vill skaffa barn i en värld som kommer gå under av klimatproblem, kriminalitet, krig och invandring?

Bristen på barn har fått en del politiker att helt tappa förståndet. Till exempel Jörgen Kärrman (SD) som föreslagit en så kallad “nej-skatt” för kvinnor. Alltså att barnlösa kvinnor ska betala en straffskatt. Ett annat förslag är straffskatt på preventivmedel. Båda förslagen rent kvinnofientliga.

Det är lätt att skratta bort enstaka Sverigedemokraters försök att vrida klockan tillbaka, men Sverigedemokraterna är tydliga med sin samhällssyn.

De vill se ett Sverige där kvinnors liv ser annorlunda ut än i dag. Där familjebildning formas av politiska pekpinnar snarare än av människors egna val. Där staten lägger sig i beslut som borde vara djupt personliga.

Annons

Straffskatter och politisk kontroll kommer inte få fler barn att födas. Mer frihet, tryggare ekonomi och bättre möjligheter att bygga ett liv kan däremot göra det.

Lösningarna är därför varken moraliserande eller auktoritära. De är liberala. 

Annons

Annons
Flygfyren

Vd:n lämnar Norrtälje Energi

Publicerad – av Daniel Rämsell
1 min läsning
Annons

Vd Tobias Dahlberg lämnar Norrtälje Energi för ett annat arbete. Rekryteringsprocessen för att hitta en ny vd har inletts och Tomas Karlsson tillträder som tillförordnad vd under övergångsperioden. Det meddelar Norrtälje Energi.

Tobias Dahlberg har varit vd för Norrtälje Energi sedan 2020.

I samband med att han nu lämnar sitt uppdrag har bolaget påbörjat arbetet med att rekrytera en efterträdare.

Annons

Under tiden mellan att Dahlberg slutar och en ny vd är på plats kommer Tomas Karlsson att fungera som tillförordnad vd.

Tomas Karlsson har tidigare varit vd för Norrtälje Energi och har erfarenhet av bolagets verksamhet och de lokala förutsättningarna i Norrtälje.

– Det har varit ett stort förtroende att få leda Norrtälje Energi sedan 2020. Under den tiden har bolaget fortsatt att utvecklas och stått starkt i en föränderlig omvärld. Vi har haft en god samverkan med kommunen, våra politiker och andra bolag och företag. Framför allt är jag stolt över alla kollegor som varje dag bidrar till att vi tillsammans gör skillnad för Roslagen, säger Tobias Dahlberg. vd i ett pressmeddelande.

Annons

Annons

En handgranat i hallen kan göra vem som helst konservativ

Publicerad – av Carl Eos
Carl Eos
3 min läsning
Annons
Flygfyren

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Det small en kväll för några år sedan. Inte i mitt hus, men bara några kvarter bort i södra Stockholm. En bomb hade placerats i en trappuppgång. Tryckvågen slog ut glasrutor och dörrar, och människor väcktes mitt i natten av ett ljud som ingen som hört det glömmer.

Den där dova smällen som först låter som något annat. Tills man inser vad det är. Och jag som är uppvuxen på landsbygden på Öland. Där hade vi inga bomber.

Det var under de år då gängkriminella sprängde bomber i svenska städer. Nästan varje vecka kom rapporter om nya explosioner. Trapphus, portar, restauranger, villor. Ett land som länge sett sig självt som stabilt började plötsligt påminna mer om något helt annat.

Annons

Det märkliga är hur snabbt sådant förändrar ens politiska perspektiv.

Under lång tid har svensk offentlig debatt dominerats av teorier. Man har diskuterat skattepolitik, normkritik och sociala konstruktioner. Ideologier har behandlats som abstrakta system som kan ritas om ungefär som kartor.

Men när någon spränger en port några kvarter bort från där man själv bor händer något. Då blir politiken plötsligt konkret. Man börjar tänka på sådant som tidigare avfärdats som trivialt. Trygghet, ordning, gemenskap. Inte i teorin, utan i praktiken. Det är där konservatismen börjar.

Konservatism är nämligen inte i första hand en akademisk teori. Den är en erfarenhet. Den bygger på insikten att samhällen är sköra och att de institutioner som håller dem samman inte är självklara. De måste upprätthållas.

Under lång tid försvann själva ordet konservatism nästan ur svensk politik. Högern talade hellre om marknadsliberalism och skatter. Socialdemokratin talade om maktstrukturer och identitetspolitik. Alla talade om förändring. Och om öppna gränser.

I dag ser det annorlunda ut. Sverigedemokraterna beskriver sig som socialkonservativa. Ett begrepp som länge betraktades som nästan pinsamt håller på att återvända till centrum av svensk politik. Och det är inte svårt att förstå varför.

Kriminaliteten är en del av förklaringen. När bomber exploderar i bostadsområden och skjutningar blir vardag förändras människors prioriteringar snabbt. Den som tidigare främst talade om normkritik börjar plötsligt tala om polisresurser och straffskalor. Men det handlar också om något djupare.

Annons
Flygfyren

Under många år har svensk kulturdebatt präglats av idéer som försökt lösa upp etablerade identiteter. Nationella berättelser har ifrågasatts. Historiska kontinuiteter har relativiserats. Samtidigt har nya ideologiska projekt vuxit fram kring subidentitet och kön. Allt svenskt är tramsigt, men genus- och mångkulturideologierna bara svällde ut i nya teorier.

För många unga framstår detta inte längre som frigörelse, utan som förvirring och tvång. Resultatet är en motreaktion. Allt fler söker efter stabilitet. Efter något som inte ständigt omdefinieras. Efter en känsla av sammanhang, och efter en svensk identitet som man upplever har tonats ned i den offentliga berättelsen. Och efter sitt ursprung.

Det är därför högern just nu växer starkast bland unga. Inte för att unga plötsligt blivit särskilt ideologiska. Utan för att de reagerar på verkligheten omkring sig. När samhället känns otryggt blir abstrakta teorier mindre övertygande. Då börjar människor istället fråga sig vad som faktiskt fungerar.

Det är en ganska jordnära inställning. Och i politiska termer brukar den kallas konservatism.

För ibland räcker det med en enda smäll i ett trapphus för att påminna om något enkelt. Civilisationen är tunnare än vi tror. Och att det som håller den uppe – lag, ordning och gemensam identitet – inte är något man bör experimentera bort.

Annons

Annons