Annons

Dansens dag firades i förskott i Norrtälje – elvaåring vann danstävling

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-04-29 – av Daniel Rämsell
Dansare på scen när Norrtälje firar Dansens dag.
I helgen samlades dansentusiaster i Norrtälje för att uppmärksamma en av årets stora hyllningar till rörelseglädje och dans - Dansens dag. FOTO: Ebba Rangemo
1 min läsning
Annons

I helgen samlades dansentusiaster i Norrtälje för att uppmärksamma en av årets stora hyllningar till rörelseglädje och dans - Dansens dag.

Det var på lördagen som man bjöd på dansfest för att fira Dansens dag i förskott på Sportcentrum.

Evenemanget arrangerades av In Motion Movements med Amanda Rangemo i spetsen och lockade både publik och deltagare till en eftermiddag fylld av dans, tävlingar och musik.

Annons

Dansens dag infaller den 29 april varje år och instiftades 1982 av Internationella danskommittén inom Unesco för att hylla dansens betydelse som konstform och främja dess plats i kulturlivet.

Under helgens förskottsfirande i Norrtälje arrangerades en danstävling där föranmälda nummer tävlade om ett förstapris på 2 000 kronor från Norrtälje Handelsstad.

Totalt tolv dansnummer framfördes, och efter juryns och publikens röster stod Noomi Blom, 11 år som vinnare i tävlingen.

Vinnare som håller ett stort presentkort på scen.
Noomi Blom tar emot presentkort från Norrtälje Handelsstad. FOTO: Ebba Rangemo

– Så många otroliga dansare! Vi säger bara wow. Alla som deltog är vinnare i våra ögon, men vi säger ett stort grattis till Noomi som kammade hem förstaplatsen, säger Amanda Rangemo.

Dessutom uppträdde Grammisnominerade artisten John Landenfelt under dagen.

Annons

Annons

Nu blir Kulturskolan nästan avgiftsfri i Norrtälje

Uppdaterad 2025-12-01, Publicerad 2025-12-01 – av Daniel Rämsell

Från och med våren 2026 kostar en termin på Kulturskolan endast 100 kronor för kommunens barn och ungdomar.

2 min läsning
Annons

Från och med våren 2026 kostar en termin på Kulturskolan endast 100 kronor för kommunens barn och ungdomar.

Från och med vårterminen 2026 kan alla barn och ungdomar i grundskole- och gymnasieålder anmäla sig till ämneskurser på Kulturskolan för en administrativ avgift på 100 kronor per termin.

Ambitionen är att sänka trösklarna till kulturutövande och ge fler möjlighet att delta, särskilt dem som tidigare avstått av ekonomiska skäl.

Annons

– Vi vill att alla barn och ungdomar i vår kommun ska ha möjlighet att gå på kulturskolan. Kanske vill man väldigt gärna spela gitarr, men ens föräldrar har inte haft råd att betala avgiften. Nu är chansen större att fler kan utöva kultur på fritiden, säger Jacob Christman (C), ordförande kultur- och fritidsnämnden.

Den nya modellen innebär att en elev får en gratis ämneskurs per termin, till ett värde av 950 kronor, samt en kompletterande kurs inom kör, ensemble eller rekvisita till ett värde av 475 kronor.

Utöver den administrativa avgiften tillkommer ordinarie avgifter endast för elever som väljer att gå fler kurser.

För instrumentalundervisning kan instrument hyras via kulturskolan för 300 kronor per termin. Christman hoppas att tillgången till instrument ska förbättras ytterligare.

– Vi hoppas på att kunna utöka instrumentförrådet på Aktivitetsbanken så fler ska kunna låna instrument helt gratis. Rådgör gärna med din lärare innan du hyr eller lånar, säger Jacob Christman.

Annons

Annons

Annons

Julgranen tänds på Stora torget i Norrtälje

Uppdaterad 2025-11-25, Publicerad 2025-11-24 – av Daniel Rämsell

Lördagen den 29 november genomförs årets julgrans­tändning på Stora torget i Norrtälje och Norrtälje handelsstad bjuder in till aktiviteter för hela familjen.

1 min läsning
Annons

Lördagen den 29 november genomförs årets julgrans­tändning på Stora torget i Norrtälje och Norrtälje handelsstad bjuder in till aktiviteter för hela familjen.

Det är mellan klockan 12.00 och 15.00 som det erbjuds aktiviteter på torget, bland annat möjlighet för barn att lämna önskelistor till tomten och delta i pysselverksamhet.

Fikaförsäljning sker på plats och organisationen Roslagsblomman finns tillgänglig för att samla in julklappar till barnfamiljer.

Annons

Roslagsskolans musikklass uppträder med julsånger för ytterligare julstämning.

Själva tändningen av granen sker klockan 15.00.

–  Ceremonin på Stora torget är vårt första steg mot att utveckla Norrtälje som en juldestination. Eventet kickstartar även årets julskyltningstävling, där vinnaren får diplom och pokal – och alla som röstar deltar dessutom i utlottningen av ett Handelsstads-presentkort, säger Vanessa Elnebrandt, ansvarig för marknad och event på Norrtälje Handelsstad.

Annons

Annons

Tung rockkväll i Norrtälje – Horndal och Wormwood toppar scenen

Uppdaterad 2025-11-11, Publicerad 2025-11-03 – av Daniel Rämsell
Horndal och Wormwood.

I november intar fyra hårdslående akter Mobergs i Norrtälje. ”Norrtälje Rock & Metal Night” lovar en konsertkväll med tyngd, tempo och känsla.

2 min läsning
Annons

I november intar fyra hårdslående akter Mobergs i Norrtälje. ”Norrtälje Rock & Metal Night” lovar en konsertkväll med tyngd, tempo och känsla.

Det är Mobergs i Norrtälje som förvandlas till en smältdegel av metall, distortion och liveenergi när Norrtälje Rock & Metal Night går av stapeln fredagen den 14 november.

– Det här är den mest ambitiösa rockkvällen vi haft på Mobergs hittills. Vi har ett riktigt starkt startfält, och det kommer märkas i både stämning och publiktryck, säger arrangören Stefan Nikodeamus Källström från Sound & Vision.

Annons

Kvällen toppas av inga mindre än kritikerrosade metalbandet Horndal, vars musik väver samman, sludge metal, death, doom och progressiv metal med starka berättelser om industrisamhällets förfall.

Deras senaste album Head Hammer Man, om en svartlistad fackföreningsledare, har hyllats i såväl Sverige som internationellt, och är Grammisnominerat.

På scen står också Norrtäljebaserade Wormwood, som gjort sig kända för sin episka tolkning av svensk black metal med inslag av folkmusik och rock.

Donnatellus bjuder på melodisk kraftrock med tydliga rötter i klassisk rock och blues. Bandet spelade tidigare i år på Sweden Rock Festival och har nu nytt material på gång som de premiärspelar i Norrtälje.

Kvällen inleds av David Harleyson Powertrio, ett välkänt namn i Roslagens livescen. Denna gång hyllar de Black Sabbath.

– Det här är inget för folk som vill ha lugn och ro en fredagkväll. Det här är för alla som älskar riff, hjärta och ren jäkla rock’n’roll, avslutar Källström.

Annons

Faktaruta Mobergs — Rock & Metal Night

...

Annons

Annons

Premiär för Saltkråkan – inspelningar i Norrtäljes skärgård

Uppdaterad 2025-10-22, Publicerad 2025-10-22 – av Daniel Rämsell

SVT:s nyinspelning av Astrid Lindgrens klassiker Vi på Saltkråkan har premiär i oktober. Delar av serien inspelade i Norrtäljes skärgård.

1 min läsning
Annons

SVT:s nyinspelning av Astrid Lindgrens klassiker Vi på Saltkråkan har premiär i oktober. Delar av serien är inspelade i Norrtäljes skärgård.

Det är fredagen den 31 oktober som det är premiär för den nyinspelade versionen av Vi på Saltkråkan, som kommer att sändas i SVT.

Serien består av sex nya avsnitt där tittarna åter får följa familjen Melkerssons äventyr på den klassiska skärgårdsön "Saltkråkan".

Annons

En del av inspelningarna har ägt rum på Svartlöga, i Norrtälje kommun.

I rollerna syns bland andra Vega Åhman som Tjorven och Henrik Norlén i rollen som Melker.

Serien är producerad av SF Studios i en samproduktion med SVT, Film Stockholm och Astrid Lindgren AB.

Annons

Annons