Rimbo IF drabbades av det sextonde inbrottet på kort tid under natten till söndagen föregående vecka. Gärningspersonerna fångades på föreningens övervakningskameror och nu har man fått in en stor mängd tips från allmänheten.
Det var under natten till söndagen den 17 mars, som Rimbo IF för fjärde gången på en månad drabbades av inbrott och skadegörelse. Totalt sett, sedan november 2023, har föreningen blivit utsatt för liknande händelser, i storleksordningen, sexton gånger, vilket Allt Om Norrtälje rapporterat om.
På måndagen dagen efter senaste inbrottet publicerade de videoinspelningar från vilka gärningspersonerna ses göra inbrott i Rimbo IFs ishall. Gensvaret lät inte vänta. Bara på föreningens egna Facebooksida har inlägget delats över 250 gånger och man har fått in rad tips på en isolerad skara gärningspersoner.
– Vi har fått oerhört mycket tips från allmänheten med såväl namn, personnummer och adress till gärningsmännen, säger Anders Lindberg, anläggnings- och kanslichef för Rimbo IF.
Vad har ni fått för respons från Polisen?
– Polisen har fått filmerna och personerna som det tipsats om. Han som syns mest i filmen har jag fått tio oberoende tips om att det skall röra sig om en specifik person. De andra två inblandade har vi fått tre till fyra tips om vilka personer det skall röra sig om. Vi har inte fått in tips avseende att det skulle vara några andra personer än dessa. Vi verkar ha rätt spår helt enkelt, säger Anders.
Vad hoppas ni skall hända nu?
– Jag vill bara få ett slut på det här. Jag hoppas på att gärningsmännen hittar på något annat. Det är fantastisk vilken verkan det har med Facebook ändå, säger Anders.
Polisen har inlett en förundersökning men är hittills förtegna om ärendet.
– jag kan inte yttra mig om ärendet i och med att det pågår en förundersökning. Jag kan bekräfta det du säger men mer än så kan jag inte säga, säger Jesper Emilsson, kommunpolis.
Enligt Rimbo IF har det kommit in väldigt mycket tips – Har det varit värdefulla tips?
– Alla tips är värdefulla, säger Emilsson.
Har ni varit på plats för att säkra bevisning?
– Det är oklart för mig. Jag kan inte prata mer om ärendet, säger Emilsson.
LÄS ÄVEN: Här fångar Rimbo IF inbrottstjuvarna på film – vill ha hjälp av allmänheten