Annons

Företagslabbet firar två år av framgångsrikt entreprenörskap

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-02-21 – av Daniel Rämsell
Företagslabbet firar två år. Till höger i bild: Linus Albertsson Engman. FOTO: Samuel Christiernis och Daniel Rämsell
2 min läsning
Annons

Sedan starten för två år sedan har Företagslabbet i Roslagen snabbt etablerat sig som en viktig resurs för kommunens blivande företagare. Visionen om att omvandla goda affärsidéer till framgångsrika företag, har medfört att labbet blivit en mötesplats för nytänkande, kreativitet och kompetensutveckling.

Initiativet till Företagslabbet togs under pandemins svåraste tider, med målet att stärka det lokala näringslivet och främja företagande i Norrtälje kommun. Campus Roslagens före detta vd, Ulf Linderholm, tillsammans med Peter Jansson från Nyföretagarcentrum och en styrelse bestående av näringslivsrepresentanter, lade grunden till Företagslabbet.

Peter Jansson, ordförande för företagslabbet håller tal på tvåårslunchen. FOTO: Daniel Rämsell

- Det känns otroligt bra. Det har gått över förväntan, när vi för närvarande hjälper 30 entreprenörer med deras företag. Under hösten har de första företagen lämnat oss med goda förutsättningar att lyckas, säger Peter Jansson, ordförande för Företagslabbet.

Annons

Sedan starten för två år sedan har man vuxit explosionsartat med en tydlig ambition om att stärka Norrtälje kommuns position som en företagsvänlig region. Verksamheten präglas av ett djupt engagemang för entrerenörernas behov och idéer, där varje entreprenör ges möjlighet att utveckla sitt koncept i en trygg miljö, med stöd av erfarna rådgivare, kostnadsfritt.

På fredagen firade man med en tvåårslunch, som markerade Företagslabbets andra år av verksamhet och representanter från Norrtälje kommun, Nyföretagarcentrum och det lokala näringslivet samlades för att fira de framsteg och framgångar som uppnåtts hittills.

- Jag vill gärna lyfta det stöd vi fått från politiker, Norrtälje kommun och näringsliv, både när det gäller engagemang och finansiellt stöd, säger Peter Jansson.

Vad är målsättningen på kort sikt?

- En viktig målsättning är att vårt utbildningspaket blir så bra och effektivt som möjligt, för att de företag som lämnar oss ska vara hållbara och framgångsrika, säger Peter Jansson.

Alexander Hall tackar Företagslabbet och rådgivare för gott samarbete. FOTO: Samuel Christiernin.

Hur ser ni på verksamheten på längre sikt?
- På längre sikt ser vi att Företagslabbet skulle kunna expandera och finnas i flera kommuner i landet. Jag tycker att vi har skapat en unik produkt och vi har redan blivit kontaktade av andra kommuner, avslutar Peter Jansson.

 

Annons

Annons

Bostadspriserna i Norrtälje – så ser det ut

Uppdaterad Idag kl 16:26, Publicerad Idag 07:15 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes hamnpromenad i solnedgång.
Priserna på bostadsrätter i Norrtälje kommun ökade med 7 procent under perioden januari till mars.
1 min läsning
Annons

Priserna på bostadsrätter i Norrtälje kommun ökade med 7 procent under perioden januari till mars. Enligt statistik från Svensk Mäklarstatistik, som Newsworthy har analyserat, innebär det en tydlig uppgång efter ett år med i stort sett stillastående priser.

Totalt såldes 182 bostadsrätter i Norrtälje under årets första tre månader, till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor.

Det är något färre affärer än samma period i fjol, då 199 bostadsrätter såldes.

Annons

Samtidigt visar statistiken att villapriserna utvecklats svagare i kommunen.

Under samma period sjönk priserna med 4 procent i Norrtälje, medan de i hela Stockholms län i stället ökade med 2 procent.

I Norrtälje såldes 113 villor mellan januari och mars, till ett genomsnittligt pris på 3,6 miljoner kronor. Även här är antalet affärer lägre än året innan, då 123 villor bytte ägare.

Även fritidshusmarknaden visar en nedåtgående trend. Under de senaste tolv månaderna har priserna på fritidshus i Norrtälje minskat med 2 procent. Samma utveckling syns i hela länet.

Totalt såldes 46 fritidshus i kommunen under årets första kvartal, till ett genomsnittligt pris på 2,9 miljoner kronor. Det kan jämföras med 68 affärer under motsvarande period i fjol.

Annons

Annons
Flygfyren

Här stjäls flest cyklar i Norrtälje – stora skillnader mellan områden

Publicerad Idag 06:30 – av Daniel Rämsell
Montagevild av en tjuv försöker bryta upp ett cykellås, sammansatt med en bild på Norrtäljes hamn.
Cykelstölderna i Norrtälje varierar kraftigt mellan olika delar av kommunen. Det visar statistik från Brottsförebyggande rådet, som Newsworthy har analyserat.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Cykelstölderna i Norrtälje varierar kraftigt mellan olika delar av kommunen. Det visar statistik från Brottsförebyggande rådet, som Newsworthy har analyserat.

Under 2025 anmäldes 164 cykelstölder i Norrtälje, vilket motsvarar 2,5 anmälningar per 1 000 invånare.

Det är en betydligt lägre nivå än i vissa andra kommuner i Stockholms län, där exempelvis Solna hade 6,4 stölder per 1 000 invånare.

Annons

Statistik över de senaste fem åren visar att stölderna inte är jämnt fördelade inom kommunen.

I vissa områden saknas helt anmälningar, medan andra har betydligt högre nivåer. Flest cykelstölder har registrerats i centrala delar av Norrtälje, där totalt 125 anmälningar gjorts under perioden 2020–2025.

Generellt är det tätorternas centrala delar som är mest utsatta, vilket hänger ihop med högre befolkningstäthet och fler cyklar i omlopp.

Samtidigt har cykelstölderna minskat i ett längre perspektiv. I hela landet anmäldes 46 497 cykelstölder under 2025, den lägsta siffran på flera decennier.

I Norrtälje ligger nivåerna också relativt lågt historiskt.

Under de senaste 25 åren har antalet anmälningar varierat mellan 140 och 365 per år.

En tydlig förändring är att elcyklar utgör en allt större andel av stölderna. Av de anmälda fallen i Norrtälje 2025 gällde 27 elcyklar, motsvarande 16 procent. I riket som helhet var andelen högre, omkring 28 procent.

Annons

Annons

Cykelstölder i Norrtälje kommun 2020–2025

Områden med flest anmälda stölder, rankade efter totalantal

Statistiken visar de 20 DeSO-områden i Norrtälje kommun som hade flest anmälda cykelstölder under perioden 2020–2025. Norrtälje centrala stad toppar listan med 125 anmälda stölder, varav 26 rörde elcyklar.

Område Totalt varav el Per 1 000 inv/år
Del av Norrtälje centrala stad (188C1040) 125 26 12,8
Nordrona (188C1020) 67 14 8,1
Del av Norrtälje centrala stad (188C1050) 50 8 5,0
Norrtälje södra stad (188C1010) 44 7 3,4
Del av Rimbo tätort (188B2030) 38 6 3,0
Vigelsjö (188C1090) 34 8 3,9
Del av Rimbo tätort (188B2010) 33 4 4,0
Övre Bryggårdsgärdet-Färsna (188C1100) 30 7 2,7
Del av Norrtälje centrala stad (188C1061) 28 9 3,1
Del av Rimbo tätort (188B2020) 23 3 2,8
Del av Gransätra-Långgarn (188C1070) 20 7 3,3
Del av Hallstavik tätort (188B3020) 20 6 3,2
Del av Hallstavik tätort (188B3030) 19 0 2,0
Del av Gransätra-Långgarn (188C1080) 19 1 1,7
Del av Frötuna (188A0050) 12 0 1,8
Del av Hallstavik tätort (188B3010) 10 0 1,5
Solbacka-Fågelsången (188C1110) 10 0 0,8
Älmsta (188B4010) 7 1 0,9
Del av Norrtälje centrala stad (188C1062) 5 0 0,9
Estuna (188A0120) 5 1 0,6

Källa: Brottsförebyggande rådet (Brå). DeSO = demografiskt statistikområde. Stölder per 1 000 invånare och år är beräknat på periodens befolkningssnitt.

Nu kan Norrtälje kommun sänka skatten utan att tumma på välfärden

Publicerad Idag 06:00 – av Robert Beronius
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Norrtälje kommun redovisar ett resultat på 169,4 miljoner kronor för 2025. Det är ett kvitto på att kommunen har en välskött ekonomi.

Ett överskott är viktigt för att kommunen ska kunna investera i nya skolor, vägar och idrottshallar utan att lämna över kostnader till nästa generation. Det är alltså bra att kommunen går med överskott, men behöver det var så stort? Resultatet överträffar kommunens egen målsättning med hela 73,6 miljoner kronor.

Skattesatser och skolbesparingar är inte ödesbestämda. Politikerna kan välja att satsa på skolan och samtidigt sänka skatten.

Annons

Nu är också ett bra tillfälle att sänka skatten. Många hushåll pressas av höga kostnader. Nyligen föreslog en statlig utredning att kommuner som sänker skatten ska få ett bidrag under tre år.

Förslaget innebär ersättning motsvarande 25 procent av sänkningen första året, 15 procent det andra och 10 procent det tredje. Om förslaget blir verklighet är det ett gyllene tillfälle för kommunens politiker att ge Norrtäljeborna mer kvar i plånboken.

I dag betalar Norrtäljeborna 31,80 kronor i kommunalskatt per hundralapp. Det är nionde högst i länet och nästan tre (!) kronor mer än i grannkommunen Österåker.

En person med en månadslön på 27 000 kronor skulle med Österåkers skattesats få nästan 10 000 kronor mer per år i plånboken.

Det finns ingen anledning till att Norrtäljeborna ska beskattas hårdare än sina grannar. Det stora överskottet visar att skattesänkning är både möjlig och ansvarsfull, samtidigt som man kan satsa på till exempel skolan.

Det är dags att ge invånarna mer kvar i plånboken. Pengar som kan gå till vardagen, barnens aktiviteter eller sparande. Trygg välfärd och lägre skatt är inte motsatser. I en kommun med återkommande överskott kan de gå hand i hand.

Annons
Flygfyren

Annons

Vägarbete på E18 – stor påverkan på trafiken mot Stockholm

Publicerad Igår 12:40 – av Nicklas Salmin
Ett vägarbete på E18 påverkar trafiken i riktning mot Stockholm under tisdagen.
1 min läsning
Annons

Ett vägarbete på E18 påverkar trafiken i riktning mot Stockholm under tisdagen.

Arbetet gäller slåtter längs sträckan mellan Rösa och Söderhall.

Enligt Trafikverket kommer arbetsfordon att befinna sig i vägrenen och delvis i det högra körfältet för att klippa gräs och sly i vägkanten.

Annons

Arbetet innebär att ett körfält blockeras, vilket väntas få stor påverkan på trafiken under tisdagen.

Arbetet började klockan 07.15 och beräknas pågå fram till klockan 16.00.

Annons