Annons

Full pott för Norrtälje BGK i seriepremiären

Publicerad 2026-05-24 – av Tobbe Rydsheim
Norrtälje BGK fick en stark start på årets seriespel i bangolf. FOTO: Privat
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Norrtälje BGK fick en stark start på årets seriespel i bangolf. När det första seriesammandraget i Division 2 Norra B avgjordes på hemmabanorna i Norrtälje gick laget obesegrat genom premiärhelgen.

 

Tävlingen spelades den 8–9 maj och Norrtälje vann samtliga fem matcher. Det gav full pott, tio poäng och serieledning efter den första omgången.

Annons

Laget noterades för totalt 737 slag under helgen, vilket motsvarar ett snitt på 29,5 slag per varv över de 18 banorna. Bakom Norrtälje placerade sig Örnsköldsviks MGK, fyra poäng efter.

Även individuellt blev det en stark helg för hemmalaget. Norrtälje representerades av Christer Helgesson, Tomas Tillman, Sonny Ekefjord, Thomas Helgesson och Kent Wiman. Samtliga fem spelare placerade sig bland de fem bästa på den raka listan.

Laget coachades av Mikael Holgersson och Lars-Åke Holgersson.

Nästa seriesammandrag spelas sista helgen i maj på Tantogårdens betongbanor i Tantolunden i Stockholm. Där får Norrtälje BGK möjlighet att försvara serieledningen efter den starka premiären.

 

Annons

Dansk klar för Rospiggarna inför 2027

Rospiggarna

Publicerad 2026-10-22 – av Daniel Rämsell

Rospiggarna förstärker truppen inför speedwaysäsongen 2027 med den danske föraren Mikkel Bech. FOTO: Rospiggarna

2 min läsning
Annons

Rospiggarna förstärker truppen inför speedwaysäsongen 2027 med den danske föraren Mikkel Bech, som återvänder till Bauhausligan efter en säsong i Allsvenskan.

Rospiggarna fortsätter att bygga sin trupp inför 2027 och har värvat danske Mikkel Bech, som ansluter till Hallstavik inför kommande säsong, enligt ett pressmeddelande.

Den 32-årige föraren kommer från Valsarna Hagfors i Allsvenskan, där han var en av ligans främsta förare. Bech ser fram emot att fortsätta samarbetet med huvudcoach Marcus Jansson i klubbens satsning.

Annons

– Jag är väldigt glad över att ha kommit överens med Rospiggarna. Det är en bana som passar mig bra och med det arbete klubben gör för att utvecklas, tillsammans med rekryteringen av Marcus som ny huvudcoach, kändes det som ett naturligt steg att bygga vidare på det vi åstadkom med Valsarna i år, säger Mikkel Bech, förare i Rospiggarna, i pressmeddelandet.

Klubbchef Alexander Edberg välkomnar dansken och menar att han redan gjort intryck, både som lagkamrat och person. Jansson beskriver Bech som seriös och professionell, både på och utanför banan.

Bech gjorde comeback inför 2026 efter sex års uppehåll och visade starka resultat i Sverige och danska superligan, samt fick speltid i polska Ekstraliga med Wroclaw.

– Jag har länge haft planen att återvända till den svenska högstaligan 2027. Jag vill tävla mot de bästa förarna och fortsätta utvecklas. Nu är jag tillbaka för gott och målet är att höja min nivå ytterligare, säger Bech.

Annons

Philip Hellström Bängs förlänger med Rospiggarna

Rospiggarna

Publicerad 2026-10-19 – av Daniel Rämsell

Hellström Bängs förlänger sitt kontrakt med Rospiggarna. FOTO: Rospiggarna

1 min läsning
Annons

Rospiggarna har förlängt kontraktet med Philip Hellström Bängs, som därmed kör för laget även under säsongen 2027.

Rospiggarna meddelar att föraren Philip Hellström Bängs valt att förlänga sitt kontrakt med klubben och fortsätter representera laget under säsongen 2027.

Förlängningen kommer efter en tung säsong med avstängning, sjukdom och skada, men Hellström Bängs ser fram emot att komma tillbaka starkare.

Annons

– Jag trivs bra i Rospiggarna och ser fram emot att ge allt i varenda heat för att hjälpa laget till slutspel, säger Philip Hellström Bängs i ett pressmeddelande.

Klubbchef Alexander Edberg är glad över förlängningen och tror på en stark säsong för föraren.

– Hans föregående säsong var strulig med både avstängning, sjukdom och skada. Jag vet att han kommer göra ett grymt år 2027. Jag är väldigt glad att Philip vill stanna hos oss, säger Edberg.

Även huvudcoachen Marcus Jansson ser positivt på fortsättningen och menar att föraren kom tillbaka starkt mot slutet av säsongen.

Hellström Bängs får ingångssnittet 1,067 inför 2027, enligt klubben.

Annons
Flygfyren

Annons

KLART: Han blir ny huvudcoach för Rospiggarna

Publicerad 2026-10-17 – av Daniel Rämsell
Rospiggarna får ny huvudcoach
Rospiggarna har gjort klart med Marcus Jansson som ny huvudcoach inför säsongen 2027 i Bauhausligan.
2 min läsning
Annons

Rospiggarna har gjort klart med Marcus Jansson som ny huvudcoach inför säsongen 2027 i Bauhausligan. Jansson kommer närmast från Valsarna, där han under den gångna säsongen var med och ledde laget till ett allsvenskt mästerskap. Det meddelar klubben i ett pressmeddelande.

Marcus Jansson, som kommer från Hagfors, har en relativt kort erfarenhet som speedwaycoach. Han tog sina första steg i rollen hösten 2025, då han gick bredvid Valsarnas dåvarande lagledare Alexander Edberg under säsongens avslutande omgångar.

Inför 2026 var planen att Jansson skulle arbeta som assisterande coach, men han fick snabbt ett större operativt ansvar. Säsongen slutade med att Valsarna vann Allsvenskan.

Annons

Nu väntar ett nytt uppdrag i Hallstavik, där han blir huvudcoach inför Rospiggarnas kommande säsong i Bauhausligan.

– Jag är otroligt glad över att ha fått den här chansen och jag ska göra allt för att infria de förväntningar som klubben har på mig! säger Marcus Jansson i pressmeddelandet.

Arbetet med nästa års trupp har redan påbörjats. Enligt klubben är Jansson involverad i lagbygget tillsammans med klubbchefen Alexander Edberg, som alltså tidigare arbetat med honom i Valsarna.

Rekryteringen är också en del av Rospiggarnas långsiktiga satsning, där klubben inom kort planerar att presentera en ny vision för verksamheten fram till 2030.

– Jag har haft förmånen att följa Marcus ledarresa från nära håll och överraskats positivt över vilka färdigheter han redan besitter och hur snabbt han utvecklas. Inom kort kommer vi att presentera vår nya Vision 2030, där Rospiggarna ska gå mot en ny storhetstid. Där passar Marcus nya och moderna ledarskap som handen i handsken, säger Edberg.

Annons
Flygfyren

Rimbo HK ställs mot nykomlingarna i Örebro i första bortamatchen

Publicerad 2026-10-06 – av Tobbe Rydsheim
Rimbo HK:s herrlag ställs mot nykomlingarna i Örebro SK HK i säsongens första bortamatch, efter en delad pott i hemmapremiären mot IK Bolton.
2 min läsning
Annons

Efter en delad pott i hemmapremiären mot IK Bolton väntar nu Rimbo HK:s herrlag säsongens första bortamatch, mot nykomlingarna i Örebro SK HK.

Rimbo HK:s herrlag inledde säsongen med en 32–32-match hemma mot IK Bolton. Nu väntar den första bortamatchen för säsongen, mot Örebro SK HK. Det skriver Rimbo HK.

Örebro SK HK är, precis som premiärmotståndet IK Bolton, nykomlingar i division 1. Enligt Rimbo HK inledde Örebro säsongen med en seger och beskrivs ha en stark trupp som kan bli ett topplag när säsongen summeras.

Annons

Inför helgens match säger herrlagets Leo Sundgren Elvermark att premiären mot IK Bolton kändes som en match laget borde ha vunnit.

– Ja, tyvärr måste jag säga att det känns som en match vi skulle ha vunnit. Men premiärer är premiärer och de kan gå lite hur som helst. Den här gången fick vi inte riktigt spelet att stämma som vi ville. Endrit bombar in mål, men vi andra behöver också komma upp några nivåer. Personligen var jag rätt ringrostig och fick inte riktigt någonting att stämma, säger Leo Sundgren Elvermark, spelare i herrlaget.

Han pekar även på att truppen är tunn, vilket gör att spelare ibland får kliva in på ovana positioner.
Inför bortamatchen mot Örebro lyfter Sundgren Elvermark försvarsspelet som avgörande.

– Det viktigaste blir att vi hjälper Mio bakåt, för framåt brukar det lösa sig för oss. Örebro är nykomlingar i ettan, men ser på pappret ut att ha ett starkt lag i år. Vi kommer behöva kriga för varje mål framåt och i varje försvar bakåt om vi ska få med oss båda poängen hem till Rimbo och Roslagen, säger Sundgren Elvermark.

Matchen spelas på söndagen den 4 oktober klockan 17.00 på Örebro Arena och sänds på Handbollplay.

Annons

Annons