Isabell efter hennes makes bortgång: ”Jag är fortfarande i chock över den fantastiska respons jag fick”

publicerad 13 januari 2024
– av Daniel Rämsell
Isabell efter hennes makes bortgång: "Jag är fortfarande i chock över den fantastiska respons jag

Isabella Lundgrens liv förändrades drastiskt när hennes make Patrik oväntat gick bort i en tragisk olycka. I en öppenhjärtig intervju delar hon med sig av sin sorg, utmaningarna som hon och barnen möter, och det oväntade stöd som kommit från sociala medier.

För Isabella Lundgren stannade tiden plötligt en dag när hon förlorade sin make i en tragisk arbetsplatsolycka där ett träd träffade honom fel.

Det som följde var en tid av ofattbar sorg och förvirring, där Isabella och hennes tre pojkar försökte navigera i en ny och osäker verklighet.

– Jag gick och väntade på att han skulle komma hem från jobbet, säger Isabella om den första tiden.

Hennes make hade varit familjens kärna och trygghet, och med hans bortgång blev den ekonomiska osäkerheten en påtaglig stressfaktor för familjen. Varje månad väcks frågan om de kommer att ha råd att bo kvar i sitt hem.

I den nya verkligheten har familjens dagliga rutiner förändrats. Barnen går på förskola, och med hjälp av hemtjänsten försöker Isabella hantera såväl sin egen som pojkarnas sorg och bearbetning av förlusten.

– Barnen har förskola måndag till fredag och jag försöker hantera vardagen i den mån det går med pojkarnas sorg och längtan efter sin pappa samtidigt som jag skall hantera min egna sorg efter min makes bortgång, förklarar hon.

Stödet från omgivningen har dock varit stort, beskriver hon. Isabellas familj och vänner har stått vid hennes sida och hjälpt till med allt från barnpassning till matinköp. Patriks bästa vän som också är gudfar till familjens yngsta son har funnits där för familjen under hela processen och tillsammans med övriga varit en ovärderlig resurs. Men hon beskriver också att personer hon trodde att hon kunde förlita sig på, vänt henne ryggen.

Isabell vände sig även till sociala medier som visade sig vara en stor hjälp för familjen. Ett inlägg om familjens situation i Facebook-gruppen ”Norrtälje- vad händer på byn” ledde till en enorm våg av stöd från såväl bekanta som främlingar.

– Jag är fortfarande i chock över den fantastiska respons jag fick. Barnen fick julklappar och även jag. En del av gåvorna jag fick via Swish satte jag in på barnens sparkonton och en del köpte jag julklappar för, berättar hon. Jag skänkte även vidare massa saker. Förra julen var jag inlagd på sjukhuset och Patrik var hemma med barnen, så denna jul skulle vi maxa allt, men så blev det inte. Så julen blev mindre ångestfylld, när jag kunde ge barnen en fin jul trots omständigheterna, förmedlar hon.

Hur ser du på framtiden?

– Jag tar en dag i taget. Ena dagen så är jag otroligt trött på allt och ser bara mörker. Andra dagar ser jag allt positivt och att det kommer bli bra. Det går i vågor helt enkelt, säger hon.

Är det något du lärt dig eller tagit med dig av den här händelsen som du skulle vilja dela med dig av för att underlätta för andra som hamnar i samma situation som ni?

– Ta inget för givet. Varje dag kan vara den sista. Välj din omgivning med omsorg, även dina närmsta kan vända dig ryggen. Och våga ta hjälp, avslutar Isabella.

Bad avrådes vid Svanberga badplats

publicerad Idag 11:00
– av Daniel Rämsell
Kommunen avråder från bad vid Svanberga badplats på grund av algblomning som upptäcktes vid tillsyn den 10 juli.

Kommunen avråder från bad vid Svanberga badplats på grund av algblomning som upptäcktes vid tillsyn den 10 juli.

Algblomningen innebär att badförhållandena inte är säkra. Avrådan från bad gäller så länge algblomningen kvarstår. Kommunen kommer att informera om läget på sin webbsida så snart algblomningen har avtagit.

”Vi avråder från bad vid badplatsen så länge det är algblomning. Så snart nya algblomningen har avtagit kommer vi att informera om det här på kommunens webbsida”, skriver kommunen på sin hemsida.

Sjuksköterska från Norrtälje blir ny ordförande för Läkare Utan Gränser

publicerad Idag 10:00
– av Daniel Rämsell
Jon från Norrtälje sjukhus framför akutmottagningen i dagsljus.
Sjuksköterska på akutmottagningen vid Norrtälje sjukhus, har valts till ny ordförande för Läkare Utan Gränser Sverige.

Sjuksköterska på akutmottagningen vid Norrtälje sjukhus, har valts till ny ordförande för Läkare Utan Gränser Sverige.

Den 10 maj tillträdde sjuksköterskan Jon Gunnarsson Ruthman sin nya roll som ordförande för den svenska grenen av den internationella hjälporganisationen.

Han har mångårig erfarenhet inom Läkare Utan Gränser, både från fältuppdrag och från styrelsearbete i organisationen.

— En idé om att arbeta internationellt växte fram under min studietid till sjuksköterska. Jag valde att arbeta hos Läkare Utan Gränser redan 2013, Eftersom organisationens värderingar och sätt att arbeta passade mig. Organisationen är viktig för mig och det arbete vi utför räddar inte bara liv och lindrar lidande utan hjälper människor här hemma att bry sig genom våra vittnesmål., säger han i ett pressmeddelande från Tiohundra.

Under sina år i organisationen har Gunnarsson Ruthman varit verksam i olika delar av världen, där han arbetat med allt från traumavård och vaccination till behandling av kroniska sjukdomar.

— Jag var också medicinsk ansvarig för ebolainsatsen i Ituri, Kongo-Kinshasa. Efter det började jag som styrelseledamot och internationell årsmötesrepresentant, säger han.

Vid sidan av sitt internationella engagemang arbetar han deltid på akutmottagningen i Norrtälje, där han planerar att fortsätta även efter att han tagit sig an ordföranderollen.

Att få arbeta med humanitär sjukvård har varit både utmanande och givande, menar Gunnarsson Ruthman.

— Man får se det bästa av mänskligheten, men också det värsta. Man ser människor ge sitt allt och till och med riskera sina liv. Det inspirerar till att vilja göra mer.

Förutom sitt arbete på Norrtälje sjukhus har han en masterexamen i internationell humanitär assistans och har tidigare varit rådgivare åt Svenska Röda Korset.

Han föreläser också vid Uppsala universitet om bland annat ledarskap, genus och säkerhet.

Vattnet åter tjänligt vid Kvarnsands badplats

publicerad Igår 10:30
– av Daniel Rämsell
Kvarnsands badplats i dagsljus.
Kommunen har övervakat vattenkvaliteten noggrant och meddelar att det nu är säkert att bada i vattnet.

Nya vattenprover visar att vattnet vid Kvarnsands badplats på Väddö återigen är tjänligt för bad. Vattenkvaliteten har förbättrats sedan tidigare mätningar.

Vattenproverna som togs den 10 juli visar att vattenkvaliteten vid Kvarnsands badplats nu uppfyller de krav som ställs för att vara tjänligt.

Kommunen har övervakat vattenkvaliteten noggrant och meddelar att det nu är säkert att bada i vattnet.

Man stal el från grannen – åtalas

publicerad 9 juli 2025
– av Nicklas Salmin
En man har åtalats misstänkt för olovlig energiavledning efter att ha kopplat in sig på en annan persons elanläggning.

En man i 70-årsåldern har åtalats misstänkt för olovlig energiavledning efter att ha kopplat in sig på en grannes elanläggning.

Enligt stämningsansökan har mannen under en period mellan 2023 och 2024 olovligen avlett el från en närliggande fastighet till sin egen i Norrtälje kommun.

Enligt uppgifter från polisens förundersökningsprotokoll ska detta inte varit första gången som mannen kopplat in sig på grannens elanläggning. Händelserna ska nämligen ha pågått till och från sedan 2013.

Fastigheten vars elanläggning den misstänkte kopplat in sig på är en sommarstuga och trots att ingen varit i sommarstugan har man haft en hög elförbrukning, vilket föranlett misstankarna.

Mannen i 70-årsåldern åtalas nu misstänkt för olovlig energiavledning.