Annons

Kommunen satsar på feministisk stadsplanering i ny utbildningsserie

Uppdaterad 2025-09-01, Publicerad 2025-08-29 – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommun och Stiftelsen Tryggare Sverige bjuder i höst in till en utbildningsserie om brottsförebyggande och trygghetsskapande arbete. Den 6 oktober hålls en utbildning om feministisk stadsplanering – ett nytt koncept för mer inkluderande och säkra offentliga miljöer.

Under hösten 2025 arrangerar Norrtälje kommun, i samarbete med Stiftelsen Tryggare Sverige, fem utbildningstillfällen som riktar sig till aktörer som arbetar med trygghet, platsutveckling och brottsförebyggande frågor, enligt information från Norrtälje kommun.

En av de centrala utbildningarna äger rum den 6 oktober och handlar om feministisk stadsplanering. Konceptet ska utmana och komplettera dagens stadsplanering genom att lyfta hur offentliga platser kan göras mer välkomnande för alla. En viktig del är att skapa levande miljöer som tar hänsyn till olika gruppers behov och som därigenom kan bidra till ökad säkerhet och trygghet i det offentliga rummet. Utbildningen leds av stadsplaneraren William Olausson från Stiftelsen Tryggare Sverige.

Annons
Flygfyren

Utöver feministisk stadsplanering behandlar serien bland annat situationell brottsprevention, BoTryggt2030, placemaking och platssamverkan.

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Så samordnar Tiohundra sommarens vård – två gånger i veckan

Publicerad Igår 11:50 – av Tobbe Rydsheim
Malin Ahlberg, chef för enheten för välfärdsteknik. FOTO: Tiohundra
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Två gånger i veckan samlas representanter från sjukhuset, vårdcentraler, hemtjänst och äldreomsorg för att snabbt stämma av läget i Norrtäljes vård. Under sommaren, när belastningen är hög och många har semester, är mötena extra viktiga.

De 15 minuter långa digitala mötena, som kallas samverkanspulsen, ska ge alla verksamheter en gemensam lägesbild och göra det lättare att lösa problem innan de växer.

– Alla vinner på att ha en gemensam lägesbild, inte minst nu under sommaren när trycket är högt på många verksamheter samtidigt som det är semestertider, säger Malin Ahlberg, chef för enheten för välfärdsteknik i Tiohundra, i ett pressmeddelande.

Annons

Målet är att patienter ska få tryggare övergångar mellan olika delar av vården och omsorgen, vilket i förlängningen ska minska risken för att behöva läggas in på sjukhus igen.

Annons

Blidö närmottagning stänger över sommaren

Publicerad Igår 11:02 – av Tobbe Rydsheim
Blidö närmottagning håller stängt mellan den 6 juli och den 2 augusti på grund av bemanningssvårigheter under semesterperioden. FOTO: Tiohundra
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Blidö närmottagning håller stängt mellan den 6 juli och den 2 augusti på grund av bemanningssvårigheter under semesterperioden.

Under tiden hänvisas patienterna i första hand till Bergshamra vårdcentral, enligt ett pressmeddelande från Tiohundra.

– Jag har stor förståelse för att det kan bli problematiskt för patienter som därför får längre till vården. Hade det varit möjligt hade jag förstås helst sett att mottagningen kunde hålla öppet som vanligt också över sommaren, säger Viktoria Hägerfelth, tillförordnad verksamhetschef för närsjukvården i Tiohundra.

Annons

Enligt Tiohundra är den tillfälliga stängningen nödvändig för att kunna upprätthålla en god vård under sommaren.

– Det är alltid en utmaning att bemanna små enheter som dessutom ligger geografiskt svårt till. Därför har vi behövt göra den här tillfälliga förändringen under semesterperioden, säger Viktoria Hägerfelth.

Blidö närmottagnings telefonnummer är öppet som vanligt under perioden.

Annons
Flygfyren

Algblomning i Lommaren

Publicerad 2026-07-16 – av Tobbe Rydsheim
Norrtälje kommun avråder från bad vid Lommarbadet efter att algblomning upptäckts i Lommaren. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommun avråder från bad vid Lommarbadet efter att algblomning upptäckts i Lommaren.

Vid en kontroll den 15 juli konstaterades algblomning i sjön. Kommunen avråder därför från bad tills vidare, i väntan på att nya provtagningar visar att badvattnet åter är tjänligt.

Sedan tidigare gäller samma rekommendation vid Uddhamns badplats och Bergbybadet, där algblomning också har konstaterats.

Annons

Annons

Trustorprofilen greps vid Norrtäljeanstalten – nu har han fått sin dom

Publicerad 2026-07-16 – av Tobbe Rydsheim
Finansmannen Joachim Posener döms av Norrtälje tingsrätt för olovlig avbildning av skyddsobjekt efter att ha fotograferat och filmat Norrtäljeanstalten i samband med en dokumentärinspelning. FOTO: Polisens förundersökning
1 min läsning
Annons

Finansmannen Joachim Posener döms av Norrtälje tingsrätt för olovlig avbildning av skyddsobjekt efter att ha fotograferat och filmat Norrtäljeanstalten i samband med en dokumentärinspelning.

Händelsen inträffade den 26 oktober 2025. Posener befann sig vid anstalten för att spela in en dokumentär om sitt liv och sin tid på Norrtäljeanstalten under 1990-talet. I samband med inspelningen fotograferade och filmade han anläggningen, som är ett skyddsobjekt där fotografering är förbjuden.

Som Allt om Norrtälje tidigare berättat greps Posener på plats efter att personal larmat polisen.

Annons
Flygfyren

Under rättegången medgav Posener att han tagit bilder och filmat anstalten, men förnekade brott. Han uppgav att han inte kände till fotoförbudet och att han, när han uppmärksammades på det, försökte radera materialet.

Tingsrätten bedömer att det inte är bevisat att Posener medvetet brutit mot förbudet. Däremot anser domstolen att han varit oaktsam eftersom det fanns flera skyltar som upplyste om att anstalten är ett skyddsobjekt med fotoförbud.

Han döms därför för olovlig avbildning av skyddsobjekt till 30 dagsböter om 50 kronor, totalt 1 500 kronor. Han ska även betala 1 000 kronor till Brottsofferfonden.

Enligt domen samarbetade Posener med polisen efter ingripandet och hjälpte till att radera de fotografier och filmer som tagits.

De misstankar om grova ekobrott som riktades mot Posener på 1990-talet är sedan länge preskriberade.

Annons

Annons
Flygfyren