Annons
Flygfyren

Norrtäljebo tävlar om titeln som Sveriges bästa glassmakare

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-03-27 – av Daniel Rämsell
På fredag avgörs Glass-SM på Stockholmsmässan, och bland de tävlande finns Mahdi Zarei från Norrtälje.
2 min läsning
Annons

På fredag avgörs Glass-SM på Stockholmsmässan, och bland de tävlande finns Mahdi Zarei från Norrtälje. Han driver Loren Jin’s Gelato och Wafflehouse och hoppas kunna sätta både sin egen glass och Norrtälje på kartan.

Mahdi Zarei gör all sin glass från grunden och använder metoder som skiljer sig från det traditionella. Istället för maskiner kokar han smeten i kastrull för att få fram den perfekta smaken och konsistensen.

– Jag gör allt från grunden men jag vet ju såklart inte om juryn kommer att tycka om min glass. Däremot så gör jag smaker som andra kanske inte gör och producerar glassen med andra metoder, säger han.

Annons

Inför tävlingen har Mahdi lagt ner mycket tid på att laborera och testa olika smaker och glassåser. Han kommer att tävla i fyra kategorier, bland annat med en smak inspirerad av blåbär från Roslagen.

Machdi blandar glassmet inför Glass-Sm.
Mahdi blandar glassmet för med smörsmak inför Glass-SM. FOTO: Daniel Rämsell 

– Just nu står jag och gör fyra glassar. Jag har laborerat, testat, smakat och gjort olika glassåser, för att leverera på topp.

För Mahdi är tävlingen inte bara ett personligt mål, utan också en chans att representera Norrtälje på ett större plan.

– Jag är nervös helt klart! Jag är en tävlingsmänniska och likaså min familj. Det är viktigt för mig att kunna prestera, säger han.

Nervositeten gör sig påmind dagarna innan tävlingen, och Mahdi erkänner att det påverkar honom även utanför köket.

– Man skulle behöva en mental coach, säger han och skrattar. Jag sover inte så mycket just nu på grund av att jag är nervös. Jag tror framförallt att nervositeten handlar nu om att jag inte vill svika Norrtälje, nu när jag representerar kommunen.

Tullportsgatan i Norrtälje i dagsljus.
Glassentusiasten visar upp sin nylagade saffransglass: FOTO: Daniel Rämsell

Glass-SM avgörs den 28 mars och lockar deltagare från hela landet, där juryn består av erfarna glassmästare och konditorer.

Annons

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Kvinna åtalas för upprepade snatterier i Norrtälje

Publicerad Igår 08:00 – av Tobbe Rydsheim
En kvinna i 30-årsåldern åtalas för fyra fall av ringa stöld från en och samma butik i Norrtälje under januari 2026. BILD: AI-genererad
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kvinna i 30-årsåldern åtalas för fyra fall av ringa stöld från en och samma butik i Norrtälje under januari 2026. Butiken kräver skadestånd och åklagaren yrkar på förverkande av brottsvinsten.

En kvinna i 30-årsåldern åtalas efter fyra misstänkta stölder från samma matbutik i Norrtälje.

Enligt stämningsansökan ska kvinnan vid fyra tillfällen i januari ha stulit varor från en matbutik i Norrtälje.
Stölderna ska ha skett under 4 skilda tillfällen under januari 2026. Varorna hade enligt åtalet ett sammanlagt värde på 785 kronor.

Annons
Flygfyren

Butiken kräver skadestånd för samtliga tillfällen. Åklagaren yrkar också att 785 kronor ska förverkas som brottsvinst.

Som bevisning åberopas bland annat övervakningsfilm och förhör med kvinnan. Enligt stämningsansökan erkänner hon brott.

Kvinnan åtalas nu vid Norrtälje tingsrätt för fyra fall av ringa stöld.

Annons

Man döms för vårdslöshet i trafik i Norrtälje

Publicerad Igår 07:00 – av Tobbe Rydsheim
En man i 30-årsåldern har dömts för vårdslöshet i trafik efter att ha kört bil med kraftigt igenimmade och istäckta rutor i Norrtälje. BILD: AI-genererad
2 min läsning
Annons

En man i 30-årsåldern har dömts för vårdslöshet i trafik efter att ha kört bil med kraftigt igenimmade och istäckta rutor i Norrtälje. Norrtälje tingsrätt dömer mannen till 40 dagsböter.

Händelsen inträffade tidigt på morgonen den 25 februari i Norrtälje. Enligt domen körde mannen en personbil trots att vindrutan och de främre sidorutorna var täckta med is och imma.

Annons

Poliser som patrullerade i området reagerade på att det inte gick att se genom bilens rutor – och att föraren inte syntes. Trots att polisen använde ljussignaler fick de först ingen respons från mannen.

När bilen stoppades konstaterade polisen att rutorna var täckta av en tjock hinna av is och frost. Rutorna fotograferades kort efter stoppet.

Mannen nekade till brott och uppgav att han hade skrapat rutorna innan han började köra. Han menade också att han hade tillräcklig sikt under färden och att bilderna inte visade hur rutorna såg ut medan han körde.

Tingsrätten gör en annan bedömning. Enligt rätten motbevisas mannens uppgifter av polisernas vittnesmål och fotografierna.

Rätten konstaterar att mannen haft både möjlighet och skyldighet att ta bort is och imma som begränsade sikten. Genom att ändå köra bilen tog han enligt tingsrätten en medveten risk.

Att ingen olycka inträffade berodde enligt rätten på lyckliga omständigheter.

Mannen döms nu för vårdslöshet i trafik till 40 dagsböter.

Annons

 

Annons

Konst i Ån återvänder med nya uttryck i Norrtälje

Publicerad Igår 06:00 – av Tobbe Rydsheim
Bild på Norrtäljeån.
Konst i Ån återvänder till Norrtälje i sommar. Årets upplaga samlar verk av konstnärerna Nikki Fager Myrholm, Kristoffer Zetterstrand, Karl Grandin och Amanda Karlsson. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Fyra samtidskonstnärer deltar i årets upplaga av Konst i Ån. Utställningen visas i och kring Norrtäljeån mellan den 26 juni och 13 augusti.

Konst i Ån återvänder till Norrtälje i sommar. Årets upplaga samlar verk av konstnärerna Nikki Fager Myrholm, Kristoffer Zetterstrand, Karl Grandin och Amanda Karlsson. Det meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande.

Utställningen är en del av kommunens satsning på offentlig konst och samtidskultur. Verken placeras i stadsmiljön och i anslutning till Norrtäljeån, där både invånare och besökare kan möta konsten utanför traditionella utställningsrum.

Annons

Årets utställning rör sig mellan olika uttryck, tekniker och perspektiv. Enligt kommunen spänner verken mellan digitala och handgjorda tekniker samt poetiska och rumsliga uttryck.

Konst i Ån invigs i Faktoriparken vid Roslagsmuseet. Vid invigningen medverkar konstnärerna och representanter från kommunen, som presenterar årets utställning.

Utställningen är öppen för allmänheten och visas fram till mitten av augusti.

Annons
Flygfyren

Varnar för falska sms om hantavirustest

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
Falska sms som påstås komma från Smittskydd Stockholm skickas just nu ut. BILD: AI-Genererad
1 min läsning
Annons

Falska sms som påstås komma från Smittskydd Stockholm skickas just nu ut. Mottagare uppmanas att inte klicka på länkar eller lämna ut personuppgifter.

Smittskydd Stockholm varnar för falska sms som utger sig för att komma från verksamheten.

Enligt Smittskydd Stockholm handlar meddelandena bland annat om påstådda läkarbesök eller hantavirustest i bostaden. Men sms kommer inte från Smittskydd Stockholm eller Region Stockholm.

Annons

Mottagare uppmanas att inte ringa upp telefonnummer som anges i meddelandena, inte klicka på länkar och inte lämna ut personuppgifter.

Annons