Annons
Flygfyren

Polisen grep 20-åring misstänkt för grov misshandel

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-08-01 – av Redaktionen
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
1 min läsning
Annons

annons

NORRTÄLJE. Under lördagen grep polisen en man i 20-årsåldern efter att denna misstänks ha misshandlat en person med ett tillhygge. Mannen greps under lördagen och släpptes senare natten till söndagen, men är enligt uppgifter från polisen hemsida fortsatt misstänkt för grov misshandel. Den misshandlade personen fördes med ambulans till sjuhuset.

annons
annons
Annons
Flygfyren

Annons

Nytt vargrevir upptäckt i Norrtäljetrakten

Publicerad Idag 11:35 – av Tobbe Rydsheim
Ett tidigare okänt vargrevir har hittats norr om Stockholm sedan sex valpar synts till på viltkamera.
1 min läsning
Annons

Ett tidigare okänt vargrevir har hittats norr om Stockholm sedan sex valpar synts till på viltkamera. Länsstyrelsen vittnar samtidigt om fler lodjur och en björn i samma område.

Under sommaren fångade länsstyrelsens viltkameror bilder på sex vargvalpar i Norrtäljetrakten, vilket visar att ett nytt revir har etablerat sig i området. Det rapporterar SVT.

– Det har tidigare funnits Rialareviret söder om Norrtälje men nu har vi Bornarnreviret, säger Mikael Fransson, vilthandläggare vid Länsstyrelsen i Stockholm.

Annons

Vargarna är inte ensamma om att trivas i de norra delarna av länet. Enligt länsstyrelsens uppskattning finns omkring 35 lodjur i Norrtälje, och i samma trakter håller sedan flera år även en hanbjörn till.

Annons
Flygfyren

Gratis mensskydd kan införas på 23 kommunala skolor

Publicerad Idag 11:30 – av Tobbe Rydsheim
Norrtälje kommun går vidare med planerna på kostnadsfria mensskydd i kommunala skolor.
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommun går vidare med planerna på kostnadsfria mensskydd i kommunala skolor. Förslaget gäller 23 skolor med mellan- och högstadium.

Barn- och utbildningsförvaltningen har utrett möjligheten att införa sanitärskåp med kostnadsfria mensskydd på kommunens skolor och ställer sig positiv till ett införande.

Utredningen omfattar de 23 kommunala skolor som har mellanstadium och/eller högstadium. Tanken är att göra mensskydd mer lättillgängliga och skapa en mer enhetlig lösning för eleverna.

Annons
Flygfyren

Barn- och skolnämndens arbetsutskott föreslår nu att förvaltningen får i uppdrag att planera införandet utifrån varje skolas behov, elevantal och lokalmässiga förutsättningar.

Innan skåpen kan sättas på plats behöver kommunen också lösa finansieringen och fastställa vem som ansvarar för bland annat påfyllning, tillsyn, städning, underhåll och felanmälan.

Annons
Flygfyren

Man svårt skadad – misstänkt mordförsök i Rimbo

Publicerad Igår 13:48 – av Tobbe Rydsheim
En polisbils passagerardörr i dagsljus.
1 min läsning
Annons

En man i 50-årsåldern fördes med ambulanshelikopter till sjukhus efter ett misstänkt mordförsök utanför Rimbo. En man i 35-årsåldern har gripits.

Polisen larmades vid lunchtid på tisdagen till en villa utanför Rimbo. På platsen hittades en svårt skadad man i 50-årsåldern.

Mannen ska ha utsatts för våld mot huvudet och polisen misstänker att ett tillhygge kan ha använts.

Annons
Flygfyren

– Personen ska ha fått ett slag med ett misstänkt tillhygge, säger Jakob Palmgren, presstalesperson vid polisen, till SVT.

Den skadade mannen fördes med ambulanshelikopter till sjukhus. Hans skador beskrivs som allvarliga.

En man i 35-årsåldern greps i samband med händelsen och misstänks för försök till mord. Enligt polisen känner de båda männen varandra sedan tidigare.

Flera personer ska ha befunnit sig på platsen och blivit vittnen till händelsen. Polisen har spärrat av området kring villan och arbetar med vittnesförhör och teknisk bevisning.

En förundersökning om försök till mord har inletts. Polisen uppger att man inte söker efter några ytterligare misstänkta och att det inte bedöms finnas någon fara för allmänheten.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Annons

Fler Norrtäljeungdomar gör värnplikten i år

Publicerad Igår 10:11 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

Antalet värnpliktiga från Norrtälje ökar i år jämfört med föregående år. Totalt rycker 54 ungdomar från kommunen in i försvaret, varav tio kvinnor.

När försvaret byggs ut blir fler personer värnpliktiga och inleder grundutbildning varje år. Från Norrtälje är det i år 54 ungdomar som rycker in, vilket är 20 fler än föregående år. Det visar uppgifter från Newsworthy.

Bland kommunens 54 värnpliktiga är tio kvinnor och 44 män, så kvinnornas andel uppgår till 19 procent. Jämfört med i fjol är kvinnornas andel bland de värnpliktiga från Norrtälje större. På nationell nivå utgör kvinnor 16 procent av de värnpliktiga, en andel som också har stigit.

Annons

Sammanlagt har 163 ungdomar från Norrtälje inlett sin värnplikt sedan 2023, då jämförbara siffror började redovisas. Av dessa har 30 varit kvinnor.

Under 2026 påbörjar 2 338 ungdomar i Stockholms län sin värnplikt, 348 fler än året innan. I 21 av länets 26 kommuner har antalet ökat.

Under 2026 inleder 8 810 personer i Sverige sin grundutbildning, 560 fler än året före. Utvecklingen följer riksdagens beslut om att gradvis öka antalet värnpliktiga. Målet är att minst 10 000 personer årligen ska inleda grundutbildningen senast 2030. Under åren 2032–2035 är målsättningen omkring 12 000 per år.

Annons
Flygfyren