Annons
Flygfyren

Fortsatt ansträngt läge på Norrtälje sjukhus

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-08-03 – av Redaktionen
Norrtälje sjukhus gamla entré i dagsljus.
2 min läsning
Annons
Flygfyren

NORRTÄLJE. Sjukhuset är fortsatt i stabsläge på grund av hög beläggning, ett ökat antal patienter med Covid-19 och sjuk personal. – Covidtrycket slår hårdare den här sommaren än förra sommaren, vilket lett till en ökad belastning på sjukvården, säger Susanne Bergenbrant Glas i ett pressmeddelande.

Sedan 19 juli har Norrtälje sjukhus befunnit sig i stabsläge på grund av ett högt antal patienter med Covid-19, sjuk personal och hög belastning på sjukhuset.

– För att hantera läget på sjukhuset har vi stängt en operationssal och omplacerat personal, vi har också bett frivilliga inom administrationen och timanställda att jobba i vårdavdelningarnas kök, så att den vårdpersonal vi har kan jobba där de verkligen behövs. Vi har ett uppdrag att sköta akutsjukvården i Norrtälje kommun, vilket gör att vi måste balansera patienternas behov mot personalens behov av semester och ledighet och det är med sorg jag säger att vi tyvärr har tvingats beordra in 6-7 sjuksköterskor för att klara patientsäkerheten och inte gå under minimibemanningen på våra vårdavdelningar och på akutmottagningen, säger Bergenbrant Glas.

Annons

Chefsläkaren poängterar att man vid behov skall söka vård om man behöver det men att man väljer rätt kontaktväg.

– Det är viktigt att du söker vård när du behöver det, men välj rätt kontaktväg. Kontakta 1177 om du behöver rådgivning och vägledning. Vid svårare olycksfall eller akuta sjukdomar ring 112. Är du sommarboende i kommunen ser vi gärna att du vänder dig till din ordinarie vårdcentral eller närakut.

FOTNOT: Tiohundras hemsida

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Grattis alla studenter – bildextra från utspringet

Publicerad Idag 14:23 – av Tobbe Rydsheim
Glädjen var stor utanför Rodengymnasiets huvudentré. FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Studentmössor, skyltar, jubel och glädjetårar. På torsdagen sprang årets studenter ut från Rodengymnasiet i Norrtälje.

Under dagen samlades familjer, vänner och anhöriga för att ta emot studenterna när de sprang ut från skolan.

På plats syntes studentskyltar, blommor, kramar och glada firanden.

Annons

För många markerar dagen slutet på skoltiden – och början på något nytt.

Allt om Norrtälje var på plats vid utspringet och fångade delar av firandet i bilder.

Bildextra: Se bilderna från studentutspringet på Rodengymnasiet.

 

 

Annons

Vägglöss på Barnens ö – kollo flyttas

Publicerad Idag 07:00 – av Tobbe Rydsheim
En kollogården Barnens ö på Väddö i har drabbats av vägglöss. Byggnaden ska saneras, men inga sommarkollon behöver ställas in. Foto: SVT/Anticimex
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kollogården Barnens ö på Väddö i har drabbats av vägglöss. Byggnaden ska saneras, men inga sommarkollon behöver ställas in. Det rapporterar SVT Stockholm. P4 Stockholm var först med nyheten.

Vägglöss har upptäckts på kollogården Bergängen på Barnens ö på Väddö.

Enligt SVT upptäcktes vägglössen i samband med en privat bokning för omkring två veckor sedan. Gäster slog larm om misstänkta vägglöss, vilket senare bekräftades av Anticimex.

Annons
Flygfyren

Barnens ö har därefter inlett saneringsåtgärder. Ett kollo som skulle ha startat på Bergängen på fredag flyttas till en annan gård på området.

Enligt Barnens ö kommer inga kollon att behöva ställas in. Kollogården öppnas inte igen förrän Anticimex bedömer att saneringen är genomförd.

Barnens ö arrangerar sommarkollon för barn från bland annat Stockholms stad, Nacka och Solna. Verksamheten bedrivs på totalt 23 gårdar på området.

Annons

Arbetslösheten stiger i Norrtälje – jobben minskar

Publicerad Idag 06:00 – av Tobbe Rydsheim
Ungdomsarbetslösheten i Norrtälje kommun ökade i maj. Enligt Arbetsförmedlingens statistik var 5,4 procent av kommunens 18–24-åringar inskrivna som arbetssökande. Foto: Arbetsförmedlingen / AI-genererad
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Efter sju månader av nedgång går ungdomsarbetslösheten i Norrtälje uppåt igen. Samtidigt har antalet lediga jobb i kommunen minskat kraftigt på en månad. Det visar statistik från Arbetsförmedlingen som Newsworthy har analyserat.

Ungdomsarbetslösheten i Norrtälje kommun ökade i maj. Enligt Arbetsförmedlingens statistik var 5,4 procent av kommunens 18–24-åringar inskrivna som arbetssökande.

Ökningen är liten, men bryter en längre trend. Det är första gången sedan september 2025 som ungdomsarbetslösheten ökar på årsbasis.

Annons
Flygfyren

Den totala arbetslösheten i kommunen låg samtidigt kvar på 5,1 procent, vilket är oförändrat jämfört med samma månad förra året. Norrtälje har fortfarande en lägre arbetslöshet än Stockholms län som helhet, där arbetslösheten uppgick till 6,7 procent.

Samtidigt minskar antalet lediga jobb i kommunen. Den 11 juni fanns 220 jobbannonser ute i Norrtälje hos Arbetsförmedlingen, motsvarande omkring 300 tjänster.

En månad tidigare fanns 283 annonser ute, motsvarande knappt 400 tjänster. Det innebär att antalet jobbannonser har minskat med 63 på en månad.

Trots nedgången är efterfrågan fortsatt stor inom flera yrkesgrupper. Flest lediga tjänster finns inom vård och omsorg.

 

Annons

Fakta: Yrken med flest annonserade jobb

Topp 3:
• Undersköterskor inom hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering: 48
• Taxiförare: 20
• Personliga assistenter: 19

Läs mer

• Städare: 18
• Vårdbiträden: 17
• Grundutbildade sjuksköterskor: 14
• Kockar och kallskänkor: 12

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad Igår 16:24 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren