Annons
Flygfyren

Älskar dramatik i livet – troligen för att jag aldrig är i närheten av det

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2021-11-02 – av Redaktionen
5 min läsning
Annons
Flygfyren

SIGNERAT POVE

För att vara en människa som aldrig varit när döden har jag varit nära döden många gånger.

I ett fall är det sant, åtminstone rent känslomässigt, men det är inget jag går in på här. I ett par fall kan jag med bästa vilja och offerkofta hävda det med en smula sanning. Om bara om inte fanns, typ.

Annons

I andra fall är det bara när jag vill att andra, och jag själv högst troligt, vill att mitt liv ska låta extra dramatiskt. Att jag liksom lever på gränsen, on the edge, när jag i verkligheten är en av de mest mesiga och räddhågsna figurer jag känner.

En figur som är livrädd att passera dörren in till ett hus en kväll eller natt när utomhusbelysningen gör at det fladdrar omkring cirka 10 000 nattfjärilar över skallen på mig… Är av oklar anledning rädd för dessa flygmässigt oberäkneliga varelser.

Annars älskar jag dramatik i livet. Troligen för att jag i princip aldrig är i närheten av det.

Om man nu inte räknar incidenter likt ”nattfjärlisgate”.

I mitt arma huvud spelar jag då upp situationen, händelsen, som vore jag amerikansk flottist ombord på krigsfartyg när japanska kamikaze-piloter störtdök ned mot honom från ovan någonstans i Stilla havet i början av 1940-talet.

Varför kommer detta yrande upp just nu?

För att jag fanimej var nära döden i fredags. På riktigt. Tycker, tror, känner jag.

Annons
Flygfyren

Och möjligen Andreas Mattsson på DMC i Norrtälje.

Jag var nämligen där och gjorde ett reportage om honom, Tommy Eriksson och deras företag DMC, som nyss flyttat till nya lokaler vid Görlavägen.

När vi efter prat beger oss ut i det kraftiga snöfallet för fotografering framför deras entré höll det på att sluta illa. Mitt Roslagen höll på att bli utan redaktör, höll på att få sätta in en ”egen-jobbannons”. Och det här kunde ha blivit den sista krönikan jag aldrig skrev.

När jag stod och glodde i kameran och plåtade för fullt vrålade plötsligt Andreas ”AKTA DIG” med en volym, de jobbar ju med ljud de där killarna, som var bara den något som höll på att skrämma ihjäl mig.

Jag hörde vrålet men fattade inte varningen.

Såg sedan i ögonvrån att något närmade sig. Vred huvudet mot höger och såg en vit vägg närma sig i hög hastighet.

Budbil i form av minibuss som backade.

En reflex fick mig att drämma till med näven i bakdörren för uppmärksamhet, medan jag samtidigt backade i mina hala skor. Som genom ett mirakel kom jag åt sidan utan att halka och ramla. För om jag ramlat bakom minibussen, ja då ni…

Vila i frid Persson, typ.

Andreas empatiska förmåga sviktade möjligen en smula när han en stund efteråt, i säkerhet inomhus, påpekade följande med ett skratt:

- Om man nu ska köra över nån är det väl dumt att välja en reporter och riskera att bli uthängd på förstasidan! Med bild och allt.

Jo, så kan man ju se det.

Jag skrattade också, men mer nervöst. Lättad över att faktiskt ha undkommit en kamikaze-attack.

Appropå flygande kamikaze-piloter.

Jag var bara en meter ifrån att få en speedwaycykel i huvudet under en match jag bevittnade som sportreporter på Norrtelje Tidning för många år sedan.

Platsen var Mariestad. Matchen var Örnarna mot Rospiggarna. I utgången av första kurvan i ett heat fick hemmalagets örn Peter Karlsson ofrivillig luft under vingarna. Hans cykel reste sig och lyfte som Appollo 13 mot månen.

Jag såg nu inte just detta då jag lätt nonchalant placerad vid stängslet några meter i från halvglodde i mitt block när tumult utbröt.

- Vad? Var? Varför? tänkte reporterhjärnan i mig medan huvudet for runt som en radar.

Det dunsade till, kraftigt, som det kändes under hakan på mig. Där landade Karlsson cykel. Karlsson själv var kvar, ståendes, på banan. Fegisen…

En speedwaycykel i huvudet skulle aldrig slutat väl.

Det gjorde inte matchen heller. För Rospiggarna.

Lång dags färd mot natt hem från Mariestad till Norrtälje. I höjd med Örebro blev jag plötsligt illamående… Skräcken omfamnade mig som en våt filt (och jag som älskar vatten men avskyr våta saker).

Hade inget med det som hänt att göra.

Men om man kommer in mot Örebro från Mariestad så står där ett par riktiga monster. Det är två modeller av det jag är mest rädd för i hela världen. Vindkraftverk.

Ni vet de i storleken som står lite norr om Norrtälje och utanför Hallstavik…

Hemska saker. De är så skrämmande i sin slow-motionrörelse, hotfulla vingar som liksom viftar efter och försöker få tag i mig.

Och ni som hänger med i det som händer i kommunen vet att ett av vindkraftverken i närheten av Kullsta utanför Norrtälje för en tid sedan tappade en av sina ”vingar”. 50 meter lång. Ohemulda kilon tung.

Ett mirakel att jag inte stod där när det hände.

Passerade som sagt infarten mot Örebro, blundande bakom ratten. Det är så jag gör när jag möter faror.

Blundar.

För om inte jag ser dem eller det, ser ju inte dem eller det mig. Väl?

Jag utsätter som ni hör både mig själv och i det faller medtrafikanter för en i praktiken betydlig större fara för att undkomma en annan.

Bara sådant idiotbeteende borde väl betyda att jag ständigt svävar i livsfara?

Living on the edge.

Pove Persson - Mitt Roslagen

Annons

Varg observerad i Norrtälje kommun

Publicerad Idag 07:00 – av Daniel Rämsell

Observation av varg i Norrtälje kommun.

1 min läsning
Annons
Flygfyren

En varg har observerats i Norrtälje kommun.

Det var på lördagskvällen klockan 21.23, på Borntorpsvägen i Norrtälje kommun, som vargen fångades på en viltkamera.

Observationen rapporterades in till Skandobs och Länsstyrelsen har bekräftat att det rör sig om rätt art.

Annons
Flygfyren

Annons

Arbetsplatsolycka i Norrtälje – man klämdes fast

Publicerad Igår 17:44 – av Daniel Rämsell
Polisavspärrning
En man skadades vid en arbetsplatsolycka på ett industriområde i Norrtälje och fördes till sjukhus.
1 min läsning
Annons

En man skadades vid en arbetsplatsolycka på ett industriområde i Norrtälje och fördes till sjukhus. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på tisdagsförmiddagen, klockan 10.55 som polis larmades till ett industriområde i Norrtälje med anledning av en arbetsplatsolycka.

En man fick benet fastklämt mellan ett betongblock och en byggnadsställning och fördes till sjukhus.

Annons

"Polisen har upprättat en anmälan om arbetsmiljöbrott och vållande till kroppsskada", skriver polisen i händelserapporten.

Annons

Norrtäljepolitikerna med flest personröster – Kronvall, Falk och Tjörnhammar i topp

Publicerad Igår 14:16 – av Tobbe Rydsheim
Andrea Kronvall (SD) fick klart flest personröster i kommunvalet i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

Andrea Kronvall (SD) fick klart flest personröster i kommunvalet i Norrtälje. Samtidigt visar Valmyndighetens sammanställning att 26 kandidater fick endast ett enda personkryss.

Andrea Kronvall toppar listan med 1 492 personröster. Det är nästan dubbelt så många som Ulrika Falk (S), som fick 793 kryss. På tredje plats kommer Staffan Tjörnhammar (M) med 485.

Kronvall är i dag oppositionsråd och gruppledare för Sverigedemokraterna i Norrtälje kommun.

Annons

Till Norrtelje Tidning beskriver hon resultatet som ett starkt besked.

– Det är svårt att inte känna sig både stolt och väldigt tacksam över det, skriver hon till NT.

Ulrika Falk, som fick näst flest personröster, säger till tidningen att hon ser kryssen som ett förtroende från väljarna. Staffan Tjörnhammar, trea på listan, beskriver personrösterna som hedrande men betonar samtidigt att han inte ser personvalet som en tävling.

Bakom topptrion delar Robin Andersson (S) och Dennis Ekström (SD) fjärdeplatsen med 338 personröster vardera.

De tio som fick flest personröster

  1. Andrea Kronvall (SD) – 1 492
  2. Ulrika Falk (S) – 793
  3. Staffan Tjörnhammar (M) – 485
  4. Robin Andersson (S) – 338
  5. Dennis Ekström (SD) – 338
  6. Robert Beronius (L) – 294
  7. Catarina Wahlgren (V) – 236
  8. Per Lodenius (C) – 226
  9. Kjell Jansson (M) – 187
  10. Thomas Imeryd (KD) – 179

I andra änden av sammanställningen finns ett stort antal kandidater med bara något enstaka kryss. 26 kandidater fick exakt en personröst, medan ytterligare 23 kandidater fick två personröster.

Annons

Annons

Narkotikabrott vanligaste kategorin av brott i Norrtälje

Publicerad Igår 10:39 – av Tobbe Rydsheim
Polisen registrerade 139 anmälningar om misstänkta brott i Norrtälje kommun under vecka 38.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Polisen registrerade 139 anmälningar om misstänkta brott i Norrtälje kommun under vecka 38. Narkotikabrott var den vanligaste kategorin.

Mellan den 14 och 20 september registrerade polisen totalt 139 anmälningar om misstänkta brott i Norrtälje kommun, enligt polisens statistik som Newsworthy har bearbetat. Av dessa gällde 83 brott som också ska ha inträffat under själva veckan.

Narkotikabrott toppade listan med 19 anmälningar. Därefter följde trafikbrott, bedrägerier genom social manipulation, skadegörelse och inbrottsstölder – samtliga med 13 anmälningar vardera.

Annons
Flygfyren

Flest anmälda brott under vecka 38

  • Narkotikabrott: 19
  • Trafikbrott: 13
  • Bedrägeri genom social manipulation: 13
  • Skadegörelse: 13
  • Inbrottsstöld: 13
  • Stöld utan inbrott: 8
  • Misshandel: 8
  • Bidragsbrott: 5
  • Ärekränkningsbrott: 4
  • Ofredande: 4
  • Vållande till kroppsskada: 4
  • Fortkörning: 3
  • Kortbedrägeri: 3
  • Cykelstöld: 3
  • Annonsbedrägeri: 3

Sett över de fyra veckorna mellan den 24 augusti och 20 september registrerades totalt 652 anmälningar om misstänkta brott i kommunen. Under den perioden var skadegörelse klart vanligast med 112 anmälningar, följt av narkotikabrott med 88 och trafikbrott med 83.

*Statistiken bygger på polisens så kallade dygnslista. Vissa ärenden, bland annat flera typer av allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott, är åtkomstskyddade och ingår därför inte i

Annons
Flygfyren