Annons

Årstidsrasister är ni – Årstidsrasist är jag

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2021-10-29 – av Redaktionen
3 min läsning
Annons
Flygfyren

SIGNERAT POVE

Upp till kamp! Upp till försvar!

Av vad, tänker ni?

Annons

Jo, den så baktalade och utskällda hösten. Den enda årstid som faktiskt går att lita på.

Ta sommaren. Den jämte våren mest överskattade årstiden. Stressnivå maximal. Varför? Jo du ska ta det luuugnt, viiila, du ska sooola, du ska njuuuta i solen. Blir ofta maniskt.

Du går på semester. Och konstaterar att det antingen är knappt åtta grader, störtregn och ”frisk” vind, eller sol, klarblå himmel och en temperatur på 38 plus som kokar dig. Kokar din hjärna till vansinne och ditt beteende och tålamod blir därefter.

Ta våren. Denna falska, blåljugande period som aldrig ger vad den förväntas göra i bortkollrade huvuden hos ett värmetörstande folk som ännu inte fattat att vi bor i Norden och inte har rätt att ställa några värmekrav alls.

Våren blåser, ofta bokstavligen, förbi och så står vi där i slutet av maj och undrar vad som hände.

När inte en enda stressframkallande förväntan du byggt upp infriades.

Våren är ju lika svår att fånga som valfri taliban i de afghanska bergen.

Annons
Flygfyren

Nu är det ju sommar? Eller? Tänker du där i en blek majsol. När är den förresten? Sommaren alltså. Och nu menar jag i verkligheten, inte enligt duperande meteorologer, spågummor och -gubbar, som har betalt för ”hittepå” i tv.

Aldrig har det väl funnits så många väderleksprognoser. Aldrig har de väl varit uslare?

Jag menar, ”hittepå-nissarna” själva säger ju ofta att det är svårt att nejla prognoser längre än några dagar. Och så berättar de i nästa andetag i Aftonbladet att de levererar en UNIK sommarprognos. I mars berättar de om hur sommaren ska bli.

Kriminellt.

Jag ställer ju lika bra, eller dåliga, väderprognoser. Eller bättre rent av då jag ofta väntar tills jag rullar upp rullgardinen, ockulärbesiktigar, och konstaterar att det om en timme blir ännu en midsommarafton med 11 grader och ”en del risk för skurar”.

Och så den sorgliga vintern då. Där får du allt från ”varmare på julafton än midsommar” till åtta meter snö på ett dygn. Och inte att förglömma ett antal morgnar med sån där drivis på bilrutan som du får ta bort med vinkelslip.

Polisanmäl skiten.

Nej, tacka vet jag hösten.

Du vet vad du får, du vet hur den blir och du kan ekipera dig därefter. Du behöver inte ha hela årets garderob inom räckhåll som under vår, sommar och vinter.

Bylta på dig bara. Och ut och njut i hösten. Som jag.

Jag verkligen älskar hösten.

Älskar att tillbringa hösten i skog eller vid havskust. Klar, hög luft som jag blir klar och hög av. Kan inte få nog.

Och färgerna! Va?!

Denna fantastiska paljett av sprakande nyanser som berättar att nu, nu går vi in i vila. Nu kan du pusta ut. Dra dig tillbaka - och sitta på vetskapen att det blir allt mörkare, allt fuktigare, allt blötare. Du vet att du klarar dig med två uppsättningar kläder och en pannlampa.

Själva njutningsmomenten en höst är, förutom bär och svamp, många. Till exempel att medelålders och äldre män med gubbmage och kroppstatueringar sätter på sig tröja. En händelse som på intet sätt ska underskattas efter sommarens chockvåg av bara överkroppar som helst borde skylas med tyg.

Jag tittar ut nu här, i skrivande stund. Klockan är 16.47 och det är kolsvart och fordonens strålkastare speglar sig i den regnblöta asfalten… Och ljudet från dubbarna på för tidigt pålagda vinterdäck ljuder som ett grymt metalintro med valfritt trashband.

Kan det bli bättre?

Härmed startar jag rörelsen ”Rör inte och baktala inte min höst”.

Vi blir väl jag och tre till. Men allt börjar någonstans.

Ni andra kommer fortsätta att leva i förljugenhet, förnekelse, utan vilja att förstå.

Höstrasister är vad ni är.

Pove Persson - Mitt Roslagen

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Här avråds du från att bada just nu

Publicerad Idag 11:07 – av Tobbe Rydsheim
En varningsskylt om otjänligt vatten på en badplats i Norrtälje kommun.
Norrtälje kommun avråder för närvarande från bad på tre badplatser. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Sommarlovet har precis börjat för barn och unga, och badsäsongen är i gång. Men på tre kommunala badplatser i Roslagen avråds besökare just nu från att bada.

 

Norrtälje kommun avråder för närvarande från bad vid Gisenbadet, Åkeröbadet och Largen.

Annons

Avrådan gäller tills nya prover eller kontroller visar att det är säkert att bada igen.

Om badvattnet bedöms som otjänligt stängs badplatsen tills nya prover visar tjänlig badvattenkvalitet.

 

Annons

Fakta: Kommunens vattenprover

Antal kommunala badplatser: 31
Badsäsong: 15 maj–15 september

Läs mer

Under badsäsongen tas vattenprover varje månad. Proverna kontrollerar bland annat temperatur, e. coli och intestinala enterokocker.

Källa: Norrtälje kommun

Kvinna döms för bedrägeri efter hjälmaffär

Publicerad Idag 06:00 – av Tobbe Rydsheim
Fotomontage: AI-genererad/AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kvinna i 45-årsåldern döms för ringa bedrägeri efter att ha sålt en ridhjälm på nätet utan att leverera varan.

Enligt domen vid Norrtälje tingsrätt betalade köparen totalt 810 kronor för hjälmen och frakten.

Kvinnan hävdade att hon skickat paketet och att det försvunnit under transporten. Tingsrätten godtar inte förklaringen. Något försändelsenummer, kvitto eller annat underlag som visade att hjälmen skickats kunde inte presenteras.

Annons
Flygfyren

Domstolen bedömer därför att kvinnan redan vid försäljningen saknade avsikt att leverera varan.

Kvinnan döms till 60 dagsböter om 280 kronor, totalt 16 800 kronor. Hon ska också betala tillbaka 810 kronor till köparen.

Annons

Man klämdes under kabeltrumma – förd till sjukhus med helikopter

Publicerad Igår 14:09 – av Tobbe Rydsheim
En ambulanshelikopter på helikopterplattan på Norrtälje sjukhus.
Mannen fördes till sjukhus med helikopter. FOTO: AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 60-årsåldern skadades i en arbetsplatsolycka på Rådmansö när han klämdes fast under en kabeltrumma.

Det var vid 09.25 på tisdagsförmiddagen som polisen larmades om en arbetsplatsolycka på Rådmansö.

Enligt polisens händelserapport inträffade olyckan i samband med att elkabel skulle läggas i marken. En man i 60-årsåldern klämdes då fast under en kabeltrumma och skadades.

Annons

Mannen fördes till sjukhus med helikopter. Skadeläget är oklart.

Polisen har hört personer som blivit vittnen till olyckan. En anmälan om misstänkt arbetsmiljöbrott och vållande till kroppsskada kommer att upprättas.

Annons
Flygfyren

Kvinna gripen för bedrägeri på apotek i Norrtälje

Publicerad Igår 13:05 – av Tobbe Rydsheim
En ung kvinna misstänks ha försökt hämta ut narkotikaklassad medicin på ett apotek i Norrtälje med hjälp av en annan kvinnas recept. Fotomontage: AI-genererad/AON
1 min läsning
Annons

En ung kvinna misstänks ha försökt hämta ut narkotikaklassad medicin på ett apotek i Norrtälje med hjälp av en annan kvinnas recept. I samband med en husrannsakan hittade polisen flera legitimationer. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

På tisdagseftermiddagen larmades polisen till ett apotek i Norrtälje.

Enligt polisens händelserapport hade en kvinna försökt hämta ut narkotikaklassad medicin som var utskriven på en annan person.

Annons

Misstankarna väcktes när kvinnan som receptet tillhörde senare kom till apoteket för att hämta ut samma läkemedel. Apotekspersonalen fattade då misstanke om att något inte stod rätt till och kontaktade polisen.

Efter händelsen genomförde polisen en husrannsakan i den misstänkta kvinnans bostad. Där anträffades bland annat flera legitimationer.

Polisen misstänker att legitimationerna kan ha stulits för att användas vid brott.

– Kvinnan grips misstänkt för bedrägeri, skriver polisen i händelserapporten.

Annons