Annons

Avtal med Migrationsverket gör att ukrainaflyktingar kan stanna i Norrtälje

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-05-24 – av Redaktionen
3 min läsning
Annons

annonsNORRTÄLJE. Norrtälje kommun tecknar avtal med Migrationsverket och hyr ut bostadsplatser för skyddsbehövande från Ukraina. Målsättningen är att bostäderna ska erbjudas till ukrainare som redan etablerat sig i Norrtälje.
annons
annons

– Vi har hela tiden varit tydliga med att vi vill att de ukrainska flyktingarna i Norrtälje ska kunna bo kvar här i kommunen. Därför är det bra att vi fått till den här lösningen efter konstruktiva samtal med Migrationsverket. Många ukrainare har börjat rota sig i kommunen och barnen har börjat i våra skolor. Grunden för att kunna utforma ett lokalt bra mottagande är att personer inte flyttas runt mellan boenden och kommuner, säger Staffan Tjörnhammar (M), tf kommunstyrelsens ordförande.

Redan i mitten av mars stod Norrtälje kommun redo att ta emot ukrainska flyktingar och ett hundratal platser fanns förberedda på bland annat Grind serviceboende. Detta efter att Migrationsverket aviserat att det behövdes cirka 6 000 platser för evakueringsboenden i Stockholms län. Norrtälje kommun skulle stå för 125 av dessa. Det stod dock ganska snart klart att Migrationsverket inte omedelbart behövde platserna i Norrtälje och de har därför stått tomma tills nu.

Annons

– Vi har jobbat hårt med den här frågan länge nu, så det är väldigt skönt att vi kan komma i mål med detta. I det här läget kommer vi tillsammans med Migrationsverket erbjuda drygt 80 personer ett mer långsiktigt boende, säger Anette Madsen, kommundirektör i Norrtälje kommun.

Genom att Migrationsverket nu hyr 81 bostadsplatser i 20 lägenheter direkt av Norrtälje kommun minskar risken för att personer som idag bor inom kommunen behöver flytta, då det lägenheterna i första hand ska erbjudas de skyddsbehövande ukrainare som redan finns i kommunen. Det blir också en smidigare övergång mellan Migrationsverkets ansvar och kommunens ansvar när den av regeringen aviserade lagstiftning om jämnare fördelning av boende över landets kommuner träder i kraft i sommar.

– Överenskommelsen mellan oss och Norrtälje kommun är resultatet av en god dialog vilket är centralt i arbetet med att få till en jämnare fördelning av boende mellan landets kommuner. Det är också en förutsättning för att mottagandet av personer som beviljats uppehållstillstånd enligt massflyktsdirektivet ska bli så bra som möjligt, säger Veronika Lindstrand Kant, regiondirektör på Migrationsverket.

Enligt siffror från Länsstyrelsen befann sig förra veckan 209 ukrainare med skydd enligt massflyktdirektivet i Norrtälje kommun. Hur många av dem som behöver nytt boende är just nu inte känt, men Migrationsverket och Norrtälje kommun kommer tillsammans se över det exakta behovet och hur de nu hyrda lägenheterna ska fördelas.

För mer information kontakta:

Lars Lindberger, presschef, lars.lindberger@norrtalje.se, 073-962 36 95

FOTNOT: Norrtälje kommuns hemsida

Annons

annonser
annonser
Annons

Grann & Green Records Handelsbolag startar handel med begagnade skivor i Norrtälje

Publicerad Igår 16:00 – av Redaktionens textbot
Bolagsverkets huvudkontor i dagsljus.

Grann & Green Records Handelsbolag, med säte i Norrtälje, ska bedriva handel med begagnade vinyl- och cd-skivor.

1 min läsning
Annons

Grann & Green Records Handelsbolag, med säte i Norrtälje, ska bedriva handel med begagnade vinyl- och cd-skivor.

På onsdag den 3 december registrerades ett nytt bolag i Norrtälje. Bolaget har angett verksamhetsbeskrivningen Företaget skall bedriva handel med begagnade vinyl och cd skivor. Företrädare för bolaget är en styrelseledamot, vars namn inte anges i registreringen.

⚠️ Denna artikel är AI-genererad och publicerad utan manuell granskning. Innehållet bygger på uppgifter från https://ahody.com och kan innehålla fel och sakna uppdateringar. Vid frågor eller rättelser, kontakta redaktionen här: https://alltomnorrtalje.se/rapportera-fel/

Annons

Annons

Annons

Man från Norrtälje häktad för flera sexualbrott mot barn

Publicerad Igår 12:00 – av Nicklas Salmin
En man misstänks för grovt utnyttjande av barn för sexuell posering och våldtäkt mot barn i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En man misstänks bland annat för grovt utnyttjande av barn för sexuell posering och våldtäkt mot barn i Norrtälje. Händelserna ska ha inträffat vid flera tillfällen under 2022 och 2023.

Det är en man i 20-årsåldern från Norrtälje som har häktats på sannolika skäl misstänkt för två fall av våldtäkt mot barn.

Han är också häktad för fem fall av utnyttjande av barn för sexuell posering, där två av rubriceringarna gäller grova brott.

Annons

Gärningarna ska ha ägt rum i Norrtälje kommun under perioden septerm till november 2023.

Annons

Annons

Man åtalas för häleri i Rimbo

Uppdaterad Igår kl 09:31, Publicerad Igår 06:00 – av Nicklas Salmin

En man från Rimbo ska enligt åtalet ha tagit befattning med stöldgods från ett företag.

1 min läsning
Annons

En man ska enligt åtalet ha tagit befattning med stöldgods från ett företag och åtalas nu misstänkt för häleri.

Enligt det åtal som väckts ska mannen, som är i 30-årsåldern, ha tagit befattning med en polygrip, en skiftnyckel, ett batteri, en laddare, en fläkt och ett sågblad. Värdet av de stulna föremålen uppges vara 5 731 kronor.

Nu åtalas mannen misstänkt för häleri.

Annons

Annons

Annons

Man från Norrtälje döms till fängelse för narkotikabrott och sexköp

Publicerad Igår 05:00 – av Daniel Rämsell
En polisbil i kvällsmörker sammansatt med Norrtälje tingsrätt.
En man i Norrtälje fälls för att ha odlat cannabis, gjort motstånd mot polis och köpt sexuell handling. Han döms nu till fängelse.
1 min läsning
Annons

En man från Norrtälje kommun har dömts till tre månaders fängelse för flera brott, däribland narkotikabrott, köp av sexuell handling och våldsamt motstånd.

Polisen hittade i oktober förra året flera cannabisplantor i mannens bostad i Norrtälje kommun, motsvarande nära 300 gram cannabis.

När mannen skulle gripas av polis gjorde han motstånd genom att spjärna emot och försöka dra armarna under kroppen.

Annons

Knappt ett år senare greps han igen, denna gång misstänkt för att ha köpt sex. Mannen hade kontaktat en kvinna via en eskortsida och betalat 1 500 kronor för sexuella tjänster.

Tingsrätten dömer honom nu till tre månaders fängelse för köp av sexuell handling, narkotikabrott, våldsamt motstånd och ringa narkotikabrott.

Annons

Annons