Annons

Blodvite i SM-finalen: Norrtälje tog hem sjätte raka SM-titeln

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-06-12 – av Daniel Rämsell
3 min läsning
Annons
Flygfyren

NORRTÄLJE. I en hårfin SM-final mot Årsta Swans lyckades Norrtälje Dockers vinna sitt sjätte raka SM-guld i australisk fotboll. Med ett slutresultat på 79-78, trots en tidig skada på en nyckelspelare, visade laget återigen sin styrka och sin envishet på hemmaplan vid Sportcentrum.

På lördagen spelade Norrtälje Dockers SM-final mot Årsta Swans, i australisk fotboll - en match som direkt visade sig vara på blodigt allvar. En av Dockers nyckelspelare tvingades lämna planen redan efter tre minuter, på grund av ett köttsår som krävde akut sjukvård. Trots denna motgång, lyckades Dockers kämpa sig tillbaka och till sist vinna matchen med ett resultat på 79-78.

-Det var ett en sjukt spännande match. Det är första gången Årsta Swans kom till final men det var en stenhård match. En av våra bästa spelare fick gå av planen efter tre minuter då han rev upp ett köttsår på handen och fick åka till sjukhuset för att sy. Redan där blev det en stor uppförsbacke för oss, säger Buster Sund, 26 år och sportchef för Norrtälje Dockers.

Annons
Flygfyren

Trots att detta var lagets sjätte raka SM-guld, var segern fortfarande lika överväldigande som tidigare.

- Även om detta var sjätte gången i rad så kändes det overkligt. Det kom som en överraskning, dels eftersom vi låg under hela matchen men lyckades ta i kapp mot slutet för att sedan vinna med minsta möjliga marginal, tillägger Buster.

När han frågades om nyckeln till Dockers framgång, påpekade Buster lagets konsekvens och samhörighet.

- Vi har ett konsekvent lag med en väldigt stark bas. Vår kärntrupp är otroligt stabila och det är samma kärna sedan 2016. Vi känner varandra utan och innan på planen. Det är det jag tror är nyckeln till vår framgång, säger han.

Även om Buster njuter av lördagens SM-guld blickar han framåt till nästa stora evenemang.

- Nästa stora händelse för oss är i september då vi spelar i Scandinavian Cup där alla skandinaviska lag finns representerade. Från vår sida kommer vi med både ett damlag och ett herrlag. Chanserna för oss är goda i den turneringen men Danmark är otroligt starka med högsta nivån i Norden. De har vunnit EM ett antal gånger, säger Sund.

Norrtälje Dockers siktar även högt inför nästa års Champions League i Paris.

Annons

- Vi ser fram emot Champions league i Paris nästa år. Vi har kvalificerat oss dit fem gånger tidigare. Förra gången vi ställde upp kom vi åtta av totalt 16 lag. Vi siktar högre än så men det är inte helt klart att vi är direktkvalificerade, då det har skett en regeländring mot tidigare år. Men nu skall vi njuta lite av SM-guldet, avslutar Buster Sund.

FOTO: Privat

 

 

Annons

Alpis Street Food AB registrerat – serveringsverksamhet i Norrtälje

Publicerad Idag 16:00 – av Redaktionens textbot
1 min läsning
Annons

Ett nytt aktiebolag med inriktning på österrikisk street food har startats i Norrtälje kommun.

Ett nytt aktiebolag registrerades i Norrtälje och kommer att driva en serveringslokal med fokus på österrikisk street food. Konceptet bygger på mat i en enkel miljö.

Råvaror och livsmedel importeras delvis från Österrike.

Annons

Verksamheten riktar sig till lunchgäster.

⚠️ Denna artikel är AI-genererad och publicerad utan manuell granskning. Innehållet bygger på uppgifter från https://ahody.com och kan innehålla fel och sakna uppdateringar. Vid frågor eller rättelser, kontakta redaktionen här: https://alltomnorrtalje.se/rapportera-fel/

Annons
Flygfyren

Norrtälje i fokus i SVT:s Arvinge okänd – dotter kan ärva miljoner

Publicerad Idag 15:30 – av Daniel Rämsell
Mark Levengood och Kattis Alström.
SVT:s programserie Arvinge okänd har premiär för sin sjätte säsong på måndagen
1 min läsning
Annons

SVT:s programserie Arvinge okänd har premiär för sin sjätte säsong på måndagen. I det första avsnittet, ”Den sköra muskelbyggaren”, står en händelse med koppling till Norrtälje i centrum.

Programmet följer jakten på en okänd arvinge till Mikael Sundkvist, där en dotter kan få ärva 6 miljoner kronor om hon hittas.

Mikael Sundkvist och hans mamma Estrid Sundkvist avled 2020 under sorgliga omständigheter i ett sommarstugeområde i Norrtälje.

Annons

Händelserna och bakgrunden till arvet utgör en central del av berättelsen i premiäravsnittet.

Programledarna Kattis Ahlström och Mark Levengood leder arbetet.

Länk till avsnittet 

Annons

Hultgren Psykologi AB registrerat – psykologtjänster i Norrtälje

Publicerad Idag 12:39 – av Redaktionens textbot
Bolagsverkets huvudkontor i dagsljus.
Ett nytt aktiebolag med inriktning på psykologtjänster för privatpersoner och företag har startats i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Ett nytt aktiebolag med inriktning på psykologtjänster för privatpersoner och företag har startats i Norrtälje kommun.

På onsdagen den 15 april 2026 registrerades ett nytt bolag i Norrtälje. Hultgren Psykologi AB är ett aktiebolag som ska bedriva psykologtjänster till privatpersoner och företag. Psykoterapi, företagshälsovård, coachning ledare och personal. Krishantering.

⚠️ Denna artikel är AI-genererad och publicerad utan manuell granskning. Innehållet bygger på uppgifter från https://ahody.com och kan innehålla fel och sakna uppdateringar. Vid frågor eller rättelser, kontakta redaktionen här: https://alltomnorrtalje.se/rapportera-fel/

Annons

Annons
Flygfyren

Norrtälje ska ta emot nyanlända – så ser det ut

Publicerad 2026-04-18 – av Daniel Rämsell
Ingrid Landin i fokus.
Norrtälje kommun ska ta emot 43 nyanlända under 2026, enligt beslut från Länsstyrelsen. Enligt kommunen finns goda förutsättningar att hantera mottagandet.
2 min läsning
Annons

Norrtälje kommun ska ta emot 43 nyanlända under 2026, enligt beslut från Länsstyrelsen. Enligt kommunen finns goda förutsättningar att hantera mottagandet.

Länsstyrelsen har beslutat om hur nyanlända och vissa skyddsbehövande ska fördelas mellan kommunerna i Stockholms län under 2026.

Totalt väntas upp till 775 nyanlända och skyddsbehövande anvisas till kommunerna i Stockholms län under 2026, enligt beslutet från Länsstyrelsen.

Annons
Flygfyren

Beslutet innebär att Norrtälje kommun ska tilldelas 43 personer.

Fördelningen görs med stöd av bosättningslagen och bygger bland annat på kommunernas befolkningsstorlek, arbetsmarknadsförutsättningar och tidigare mottagande.

– Norrtälje kommun bedömer att vi står väl rustade för att ta emot det anvisade kommunantalet om 43 nyanlända för 2026, säger Ingrid Landin (MP), ordförande i Socialnämnden.

Landin lyfter att mottagandet minskat över tid, vilket har gjort det lättare att planera insatserna och skapa bättre kvalitet i arbetet.

Hur bedömer du att kommunen står rustade när det gäller bostäder?

– När det gäller bostadsförsörjningen har kommunen en väl fungerande samverkan med såväl allmännyttan som privata hyresvärdar, säger Landin.

Arbetet med etablering beskrivs som samordnat och individanpassat, med fokus på att nyanlända snabbt ska komma in i arbete och samhällsliv.

Annons

Det handlar bland annat om stöd till utbildning, arbetsmarknadsinsatser och att skapa sociala kontakter.

– Insatserna syftar till att den enskilde så skyndsamt som möjligt ska nå egen försörjning och bli delaktig i samhällslivet.

– Sammanfattningsvis bedömer kommunen att det finns god kapacitet, etablerade samverkansformer och ändamålsenliga arbetssätt för att säkerställa ett väl fungerande mottagande och en effektiv etablering av nyanlända, avslutar Landin.

Annons
Flygfyren